Yeni Trend: İleri Dönüşüm

İyi Fikir

İleri dönüşüm ile eski ya da kullanılmayan malzemelere yeni kullanım alanları yaratabilirsiniz. Çevreye saygı ve doğayı koruma amacı güden bu trend her zaman daha fazlasını talep eden tüketim toplumuna yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor.

Bu yeni trend hızlı tüketime bir tepki oluştururken hikayesi olan objeleri farklı işlevlerde kullanmanıza da olanak sağlıyor.

Kısacası ileri dönüşüm mevcut hali ile ömrünü tamamlamış, kullanılamayacak durumda olan objelerin farklı biçim ve formlar ile tekrardan kazanılma sürecidir. Siz de eski kıyafetlerinizi, kırık mobilyalarınızı ya da kullanmadığınız her hangi bir objeyi tekrardan hayata döndürebilir doğaya ve aile bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

İleri Dönüşüm Uygulamaları

Günümüzde pek çok ileri dönüşüm uygulamasına rastlamak mümkün. Çeşitli sivil toplum kuru- luşları konu hakkında pek çok bilinçlendirme çalışması yaparken ünlü tasarım fuarlarında da ileri dönüşüm ürünleri tanıtılıyor. Mimar ve tasarımcıların da konuya katkısı büyük. Kullanım ömrünü tamamlamış elastik bungee jumping iplerinden üretilen sandalyeler pek çok fuarda yerini alırken ünlü mimarların ileri dönüşüm malzemeleri ile tasarladıkları evlerin sayısı da arttı.

http://aaronmaret.com/ (Pocket Shelter)

Ünlü mimar Aron Maret’in tasarladığı ‘‘Pocket Shelter’’ın içi ve dışı ileri dönüşüm malzemeleri ile tasarlanmıştır.

Her Evde İleri Dönüşüm!

Siz de evlerinizde kolaylıkla ileri dönüşüm ürünlerine yer verebilirsiniz. Kendinizin kolaylıkla yapabileceği basit ürünlerin yanı sıra her türlü ileri dönüşüm projesi için Hafele’den destek alabilirsiniz. İleri dönüşüm projelerinde hayallerinizi gerçekleştirmek Hafele ile çok kolay.

• Eski palet ve kullanılmış meyve kasaları ile pek çok ileri dönüşüm ürünü yapabilirsiniz.

• Eski araba lastiklerini geri dönüşümde değerlendirebileceğiniz gibi tabure olarak bahçelerinizde ve balkonlarınızda ileri dönüşüme de katabilirsiniz.

• Eski yataklarınızı ihtiyacınıza yönelik sandalyeler ya da kullanışlı bir baka çevirebilirsiniz.

• Kullanılmayan müzik aletleri, mobilya kulpları hatta küçük tekneler bile ileri dönüşüm için kullanılabilir objeler.

• Ömrünü tamamlayan bir ahşap merdiven ile kullanışlı bir kıyafet askısı üretebilirsiniz.