YAZLIK EVLERİNİZE ŞIK DOKUNUŞLAR

İlham Al

Sadece birkaç ay kullanacak olsanız bile yazlık evleriniz daimi adreslerinize gösterdiğiniz özeni hak ediyor. Çünkü burada geçireceğiniz vakit kendinizi fiziksel ve ruhsal açıdan yenilemenizde oldukça etkili.

Yazlık evlerinizi daha keyifli bir yaşam alanı haline getirip yılın geri kalanını nasıl değerlendireceğiniz üzerinde pozitif bir etki yaratabilmeniz mümkün. Yeter ki siz ona şık dokunuşlarda bulunmayı ihmal etmeyin.

Uzun süredir görmediğiniz sevdiklerinizle hasret gidermenin ya da yeni insanlarla tanışıp ömür boyu sürecek dostluklar kurmanın da aracı sayılabilecek olan yazlıklara yapabileceğiniz dokunuşlara dair ilham verici fikirleri sizin için özetlemeye çalıştık.

1-ESKİ EŞYALARA YENİ KARAKTER

Yazlık evlerin kaderi gibidir. Şehirde yaşanılan evdeki eşyalar yenilendiğinde eskilerin bir kısmı yazlıklarda boy göstermeye başlar. Sürdürülebilirlik açısından bakıldığında gayet mantıklı ve sağduyulu bir harekettir bu.

Ancak gerek bu eşyaların stilinin gerekse de üzerlerindeki yaşanmışlık yükünün yazlık evlerde olması gereken sakin ve dinlendirici atmosfere olumsuz etkide bulunma ihtimali de vardır.

Oysa birkaç küçük dokunuşla hem eski eşyalarınızı değerlendirebilir hem de bu etkiyi olumluya çevirebilirsiniz. Daha serin renklerdeki daha hafif kumaşlarla yapılacak bir döşeme değişikliği bu eşyalara bambaşka bir hava katar. Ya da bir zımpara, bir fırça, ahşap boyası, şık kulplar ve yeni menteşelerle birkaç saat içerisinde mobilyalarınıza yeni bir karakter kazandırabilirsiniz.

2-GÖZLERİMİZİN DOSTU EŞYA VE DÜZENLEMELER

Yazlık evlerde geçirdiğimiz süre bedenimizi, ruhumuzu ve zihnimizi dinlendirmek için benzersiz bir fırsattır. Ancak en çok dinlenmeye, hatta huzur bulmaya ihtiyacı olan organımızın gözlerimiz olduğunun çoğu kez farkında dahi değilizdir.

Yılın diğer dönemlerinde şehir hayatı içerisinde doğal ışığın olmadığı kapalı alanlarda geçirilen süre, zaten açık olmayan havanın erken kararması, hem görüntü hem de hava kirliliği, gün boyu uzun saatler maruz kalınan bilgisayar monitörleri gözlerimiz için oldukça yorucu ve yıpratıcıdır.

Yazlıklarda doğal ışıkta geçirilen sürenin artışı, geniş bir ufku önümüze seren deniz manzarası, keşmekeşten uzak daha estetik çevre düzenlemeleri, daha az mesai gibi gözlerimiz için olumlu durumlar evdeki tercihlerle de kuvvetlendirilebilir.

Yumuşak ve yuvarlak hatlı hafif eşyalar ile dinlendirici renk tonları bu açıdan idealdir. Bu eşyalar, pencereler ve bahçe / veranda kapısı gibi doğal ışık kaynaklarını ya da yaşam alanınızın herhangi bir köşesinden görülen seyre nazır bir manzarayı gölgeleriyle dahi kapatmayacak şekilde konumlandırılmalıdır.

3-SIKICI DEĞİL SAKİNLEŞTİRİCİ RENKLER

Yazlık bölgelerle özdeşleşmiş beyaz ve mavi renk kullanımı kimilerimize klişe gelebilir. Ancak başka renklerle kırılmaya uygunluğuyla beyazın tercih edebileceğiniz çok çeşitli tonları olduğunu da unutmamak gerekir.

Aynı şekilde mavinin her durumda ortama muhakkak sakinlik getireceği de şüphelidir. Mesela çivit mavisinin yoğun kullanımı tam tersi yorucu bir atmosfer yaratabilir.

En iyisi siz yazlık evinizde kullanacağınız renkler konusunda kendinizi sınırlamayın. Ancak ne sıkıcı ne de yorucu olmasını istemiyorsanız en canlı renklerin dahi uçuk ya da pastel tonlarını deneyebilir veya parlak küçük aksesuarlarla mekâna hareketlilik katabilirsiniz. Böylece sakinliği korurken tekdüzeliğe de imkân tanımamış olacaksınız.

Tam ortada bulunan cam bir kâsedeki rengârenk yaz meyveleri de sağlıklı bir yaşam için her gün tüketip ertesi sabah tazeleyeceğiniz organik bir aksesuar olarak yaşam alanınıza doğal ve dinlendirici bir neşe katacaktır.

4-SOFİSTİKE BİR SADELİK

Yazlık evlerinizin dekorasyonunda kullanacağınız eşyaların hafif ve modüler olmaları kadar önemli bir mesele de malzemeleridir.

Şık bir bambu ya da doğal rattan mobilyalar ile keten ya da şile bezi kumaş kullanımı bu konuda öncelikli tercihler olarak düşünülebilir. Hasır da yazlıklarda kilimden sehpaya dek farklı uygulamalara elverişli doğal bir malzemedir.

Doğallığın bu şekilde fonksiyonel kullanımıyla dünyadan otantik bir estetiği buluşturmak isterseniz Afrika esintili raffia dekoratif unsurlar bunun için idealdir.

Duvarlarınızın boş kalmasını istemiyorsanız ağır yağlıboya tablolar yerine suluboya çalışmalar ile gravür ya da litografi tekniğiyle oluşturulmuş eserler sofistike bir sadelik için daha isabetli olacaktır.

5-DENİZDEN ESİNTİLER

Gün boyu denize doyamıyorsanız doğal malzemelerden dekoratif unsurlarla yazlık evinizin içinde de denizi yaşamaya devam edebilirsiniz.

Dekorasyonunuzda deniz kabuklarından aksesuarlara yer verebilir, hatta led ışık yerleştirilmiş bir dizi deniz kabuğunu yaşam alanınızın aydınlatmasında kullanarak modunuza göre hem huzur hem de heyecan verici bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Sedeften oluşturulmuş bir rüzgâr çanıyla ılık bir meltemin kendisini hissederken meditatif sesini de duyabilirsiniz.

Sahilden topladığınız irili ufaklı çakıl taşlarıyla yapacağınız dekoratif düzenlemeler dalgaların binlerce yılda oluşturduğu en doğal eserleri evinizin içine taşıyacaktır.

Doğallıkları ölçüsünde mütevazı da olan bu unsurların yazlık evinize nasıl da dikkat çekici bir konsept ve renk kazandıracağına siz de şaşıracaksınız.

6- İLHAM VERİCİ FARKLILIKLAR

Yazlık evler mimari yapıları ve standartların dışına çıkmaya uygun rutinleriyle düzenlemelerde ilham verici farklılıklara da imkân tanır. Bu farklılıklar evin değişik bölümlerinin işlevine bağlı olarak kendilerini gösterebilirler.

Daimî evinizde bütünlüklü bir dekorasyon tarzı tercih etseniz de yazlıklarınızda daha özgür davranabilirsiniz. Böylece daha eğlenceli bir dinlenme süreci yaşamış olacaksınız.

Bahçe, veranda, havuz gibi açık alanlar; herkesin daha doğal davrandığı bir mutfak; sadece oyun ve eğlenceye ayrılmış özel bir alan amaçlarını en iyi şekilde yansıtabilmek için birbirlerinden farklı stillerde düzenlenebilir.

Hatta katlar arasında dahi küçük dokunuşlarla başka başka dünyalar yaratabilirsiniz. Ya da zaman zaman ağırladığınız sevdiklerinizin kendilerini özel hissedecekleri bir misafir odası tasarlayabilirsiniz.

7-KENDİNE AİT BİR ZAMAN VE ALAN

Yazlık evler ve bölgeler zamanın şehre kıyasla daha kesintisiz aktığı ve insanlar arası sınırların belirsizleşebildiği yerlerdir. Bu koşullarda geçirilecek uzun bir dönem bir süre sonra insana boğucu gelerek yalnız kalıp sadece kendine vakit ayırma ihtiyacı hissettirebilir.

Evinizin bir köşesini böylesi bir duruma karşı bir tür sığınak olarak düzenlemekte fayda vardır. Kast ettiğimiz elbette kilitli kapılar ardında izole bir mekân değildir.

Verandanızın bir köşesini dahi başucu kitaplarınız, favori müzisyenlerinizin plakları, sizin için özel birkaç çerçeveli fotoğraf ya da doldurulmayı bekleyen boş bir kâğıt ve kalemle sadece size ait bir zaman dilimine ve yaşam alanına dönüştürebilirsiniz.

 

Özetlemeye ve örneklendirmeye çalıştığımız bu fikirlerin vereceği ilham sayesinde keyifli ve unutulmaz bir yazlık ev deneyimi yaşamanız dileğiyle…

 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir! İDEAL BİR RENK UYUMU İÇİN TASARIMDA 60–30–10 KURALI