Uzakdoğu Havası

Trendler

Yazar: Selmin Ünver Eser

Daha doğrusu, bu tarzın temelini oluşturan denge, düzen, huzur ve sadelik Uzakdoğu’nun sadece dekorasyonda değil, hayat için de benimsediği prensiplerdir. Uzakdoğu’dan evimize gelen her şet basit ama güçlüdür; bambu, ağaç, taş ve hasır, yani doğadan bildiğimiz, ana malzemelerin kendileri gibi.

Uzakdoğu dekorasyon yaklaşımında, aynı yaşam gibi sakinlik ve sadelik ilk sırada; fiziksel rahatlık ikinci sıradadır. Evler çıplak ayakla gezilecek şekilde ve olabilecek en az eşya ile tasarlanır. Hareketli paravanlar ve sürgülü panellerle esnek ya da başka bir deyişle değişken mekanlar yaratılır. Saz, bambu, kağıt ve ahşap gibi doğal malzemeler kullanılır. Yerlerde halı yerine hasırlar vardır.

Uzakdoğu dekorasyon tarzını tanımlayan yaklaşımlardan biri de, aslında modernizmin formlarından biri olan minimalizm olsa gerek. Japon ev dekorasyon tarzının bir öğesi olan Zen, Uzakdoğu’nun sembolü haline gelen minimalist anlayışın bağdaştığı yer olabilir, çünkü dekorasyonu en gerekli elementlerine kadar azaltır. Öte yandan Uzakdoğu tarzlarının hatları minimalizm gibi köşelidir; genelde de dik açılardan ve düz çizgilerden oluşur.

uzakdogu_2

Her coğrafyada olduğu gibi stiller karateristik özelliklerini o coğrafyanın koşullarından ve kültüre ait yaşam biçiminden alır. Örneğin,Uzakdoğu evlerinde içeriye ayakkabıyla girilmez, yerden yüksek eşyalar kullanılmaz. SAdelik, renklerin sadeliğiyle başlar. Çok iddialı renkler bir arada kullanılmaz; zaten o renklere pek rastlanmaz. Daha çok beyaz, krem ve toprak renkleriyle, en fazla gök mavisi, koyu yeşil bir araya gelir ki, onlar da yine doğadan renklerdir.

Eve renk gelecekse, aksesuarla gelir; Asya ruhu taşıyan yelpazeler, kağıt fenerler, renkli lambalar, paravanlar renklidir ancak bu aksesuarlarla bir araya gelen renklerve dokular arasındaki denge çok önemlidir. Renklerin birbirine karışmaması gibi, eiyalar da karışmaz. Çok sayıda eşya yerine, yeterli sayıda eşya kullanılır, dolayısıyla dağanıklık az, karmaşa çoktur. Fazlalıkların evin enerjisini olumsuz etkilediğine inanılır; var olan eşyalar da doğal malzemelerdendir.

Işık evin her köşesine ulaşacak şekilde bir yerleşim amaçlanır. Buna göre aydınlatma da büyük ölçüde güneş ışığıyla çözümlenir. Perdeler de ışığın eve girmesine izin veren, hafif, açık renklidir. Çünkü Uzakdoğu stili su ve taşla ilişkilidir; arınma ve her şey için doğaya başvurulur. Bu yüzden evlerde su fıskiyelerine rastlamak sürpriz değildir.

Eşyalar ince işçiliklidir; bunun en güzel örneği küçük ve çok sayıda çekmecelerden oluşan dolaplardır. Kapalı kapaklar da gelenekseldir; batı alışkanlıklarının tersine depolanan her şeyin kapağı kapalı tutulur. Kumaşlar el sokuması, çoğunlukla da  ipektir.

uzakdogu_1

Evde Uzakdoğu etkisi yaratmak için…

Düzenli, doğal malzemelerle döşenmiş bir ev için yere yakın, yüksek olmayan sedir tarzı mobilyalar seçmelisiniz. Yatak odası için platform yatakları, yatak başı yerine de büyük bir yelpaze seçebilirsiniz. Mobilyalar yalın, ihtiyaca cevap verecek kadar az, evin tüm renkleri pastel, yer döşemeleri bambu ya da hasır olmalı. Az aksesuar kullanılmalı, kullandığınızda da paravanlar, kağıt aydınlatma elemanları bu tarza uygun seçimler olacaktır. Tekstilde doğal el dokumalarını, ipeği, eğer renk istiyorsanız egzotik çiçek desenlerini tercih edebilirsiniz.