Trend: Mermer Zamanı

Trendler

Modern zamanların hem minimal hem de gösterişli dekorasyon trendi mermer hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Sadece evlerde değil, sürekli kullandığımız araçlarda da aksesuar ve kaplama olarak kullanılan mermer dokusu tavrıyla bizi büyülüyor. Mermer trendini yaşam alanlarımızda en başarılı şekilde kullanmayı kim istemez?

ORTAK ALAN

Evlerin en çok vakit geçirilen ve en çok göz önünde olan mekanlarındandır ortak alanlar, Salon, antre ve hollerde eve girdiğimiz anda bizi etkileyen unsurlar genelde en çok aklımızda kalanlardır ve ziyaret ettiğimiz, yaşadığımız evleri, zihnimizde hep ilk anlarıyla algılarız. Eğer geniş bir eviniz ve ortak alanınız mevcutsa mermeri duvarlarda ya da yer döşemelerinde kullanmalısınız. Mekanınızın büyüklüğüne büyüklük katacak bu dekorasyon oyunuyla hem şık hem de stil sahibi bir eve kapılarınızı aralayın.

5fc052880c595ea4c286d7431e295391

Fotoğraf: vtwonen.nl

Burada anahtar nokta yer mi yoksa duvar mı seçeceğiniz. Eğer iki seçeneği de bir arada kullanırsanız yaşam alanınız soğuk ve sert görünecektir. Bu yüzden minimal mimarinin parolası olan az her zaman daha çoktur felsefesini benimsemeniz gerekiyor. Özellikle yemek masanızın etrafındaki duvarları ya da yerleri mermerle kaplamak hem tarz hem de uygulama açısından daha şık durur.

f666489fff482961b1d77cd3528581d6

Fotoğraf: bloglovin.com

MUTFAK

Mutfak belki de mermerin en çok yakışacağı mekanlardan. Eğer küçük ve dar bir mutfağınız varsa mermer duvar seçimi mekanı daha büyük gösterirken, tezgah seçiminizi de mermerden yana kullanmanız mutfağınızdaki lüks havayı ortaya çıkarır. Aynı zamanda yerleri de yine tercihen mermerle kaplayabilirsiniz. Mutfakta mermere en çok yakışacak dekoratif renkler arasında bakır, mat siyah, altın ve koyu ahşap yer alıyor. Seçiminizi birinden ya da iki rengi bir arada kombinleyerek kullanmaktan yana yapabilirsiniz.

Hafele Hermes Mutfak

Hafele Hermes Mutfak

 

Fotoğraf: apartmenttheraphy.com

Fotoğraf: apartmenttheraphy.com

 

BANYO

Mermerin zarafeti ve lüksü içinde bir banyo hayal edin! Evinizde belki de en az kullanılan alan ya da en az göz önünde alan olarak görülen banyo aslında tam tersine evin geri kalanı gibi şık ve uyumlu olmalı. Banyoda mermeri mutlaka duşakabin, küvet ve zemin döşemelerinde kullanmalısınız. Mermeri alanı büyüterek ve göze batmadan en kolay kullanabileceğiniz alan banyonuz olmalı. Hem minimal konseptinden şaşmıyor hem de banyonuza lüks bir hava katıyor oluyorsunuz.

Fotoğraf: sugarandcharm.com

Fotoğraf: sugarandcharm.com

 

Fotoğraf: skonahem.com

Fotoğraf: skonahem.com

 

YATAK ODASI  

Yatak odanızda mermeri aksesuarlara ve dekoratif objelere yöneltin. Mermer abajurler, mermer dokulu bir ayna ya da yatak başı… Mermeri mekana yaymaktansa objelere odaklanın ve yatak odanızın havasını küçük ama etkili dokunuşlarla genişletin. Bolca ışık alan bir yatak odanız varsa mermeri özgürce kullanmaktan çekinmeyin, mermerin zarafeti doğal gün ışığıyla birleşince eviniz bir başka görünecek!

Fotoğraf: bloglovin.com

Fotoğraf: bloglovin.com

 

Fotoğraf: poppytalk.com

Fotoğraf: poppytalk.com