Sıcak Mutfaklar

İyi Fikir

Mutfaklar sadece yemek pişirilen yerler olarak düşünülemez artık. Bir ailenin en çok vakit geçirdiği, birlikte sosyalleştiği kimi zaman rahatladıkları alanlara dönüşen mutfaklar dekorasyon açısından evin diğer alanlarıyla aynı seviyede olmalı.

MUTFAK 101

Mutfağınızı sıcacık bir ortama dönüştürmeden önce mutfağınıza ait alanı ve ailenizi gözden geçirmelisiniz. Ailecek kullanacağınız bir alan olduğu için mutfağı kaç kişi paylaşacaksınız? Evinizde gençler mi var yoksa küçük çocuklar mı? Herkes aynı anda mı sofraya oturuyor? Yemek pişirirken bir gözünüz çocuklarınız da mı olacak? Ve sorular böyle devam ediyor. İdeal mutfağınıza giden yolda önce bu soruları cevaplamalısınız. Sorularınızın cevabı sizi hayalinizdeki mutfağa yaklaştıracaktır.

Fotoğraf: theultralinx.com

Fotoğraf: theultralinx.com

 

HAYALİNİZDEKİ MUTFAKLAR

Yukarıdaki soruları cevapladıktan sonda sıcacık mutfağınızı yaratmanız için evinizin düzenini ve kullanacağınız alanı hesaba katmanız gerekiyor. Yalnız yaşıyorsunuz ve kompakt bir mutfak istiyorsunuz, ya da geniş bir alileye sahipsiniz ve geniş bir mutfak sizi ailecek hep hayal ettiğiniz anlara kavuşturacak…

KOMPAKT MUTFAK

Hayalinizdeki mutfak kompakt bir mutfaksa, mekanı küçük tutup saklama alanlarına geniş yer vermeniz gerekiyor. Hareket alanınızı kısıtlayacak dolaplara ya da tezgahlara yer vermek yerine sihirli dolapların gücünden yararlanın. Derin tezgahlar çalışma alanınızı arttırdığı gibi saklama alanlarınıza da yerler açacaktır.

Fotoğraf: bostad.erikolsson.se

Fotoğraf: bostad.erikolsson.se

 

Hafele Cacoon Mutfak

Hafele Cacoon Mutfak

 

GENİŞ MUTFAK

Eğer daha geniş bir mutfak hayal ediyorsanız mutlaka adacık üniteler kullanmalısınız. Açık alanlı bir mutfak her zaman büyük aileler için daha kullanışlıdır. Bir yandan yemek yaparken çocuğunuzu izleyebilir onunla vakit geçirebilirsiniz. Mutfağınız geniş ve ayrı bir alanda olduğu zaman kesinlikle bambaşka bir mekana dönüşüyor. Salon ve yatak odası dışında bir vakit geçirme ve rahatlama alanı olarak kullanabileceğiniz mutfağınızın bolca ışık alıyor olmasına dikkat edin. Büyük mutfakları daha güzel gösteren şey ışık oyunlarıdır.

Fotoğraf: housebeautiful.com

Fotoğraf: housebeautiful.com

 

Hafele Marin Mutfak

Hafele Marin Mutfak

 

AÇIK MUTFAK

Doğru düzenlendiğinde açık mutfak bir sanata dönüşebilir. Açık mutfak evin geri kalanıyla sürekli iletişim halinde olduğunuz bir alan halinde. Misafirleriniz geldiğinde bir yandan yemeğinizi pişirirken bir yandan onlarla birlikte eğlenebildiğiniz bir alan. açık mutfakların etkileşimi yüksek olduğu gibi fonksiyonu da aynı doğrultuda yüksek. Açık mutfaklar hem geniş alanlarda hem de dar alanlarda kullanışlı olmalarıyla yemek yapanların göz bebeği halinde. Yine geniş mutfakta olduğu gibi bu alanda da tezgahlardan yararlanın. Adacık tezgahı yemek masasına dönüştürebilir ya da duvara monte tezgahınızı masa olarak kullanabilirsiniz.

Fotoğraf: bloglovin.com

Fotoğraf: bloglovin.com

Hafele Carolina Mutfak

Hafele Carolina Mutfak