Seda Türen’den Sezon Trendleri

Trendler

Marie Claire Maison genel yayın yönetmeni Seda Türen sezonun dekorasyon trendlerini Hafele Evim okurlarına anlattı.

Fotoğraf: Sunland Group

Fotoğraf: Sunland Group

Bu sezon ev dekorasyonunda en çok hangi trendlerle karşılaşacağız? 

Bu sezon, başta koyu lacivert olmak üzere çok fazla koyu tonlarda duvar ve dramatik tonlar göreceğiz. Koyu duvarlar önünde neon renkli mobilya ve aksesuarlar ise işin sürprizli tarafı. Renklerde sınır tanımayan bu tavır, floral desenlere ve mutlaka grafik tasarımlara da ev sahipliği yapacak. Sanat eserleri bir süredir dekorasyon içinde etkili elemanlar olarak kullanılmış olsa da, sanıyorum en büyük çıkışını bu sezon yapacak. Neredeyse bir sergi alanını andıran tekniklerle yerleştirilmiş sanat eserlerini bu sezon sıkça duvarlarda göreceğiz. Bunun dışında özellikle mutfak ve banyo duvarlarında ve ekseriyetle salon ya da koridorlarda neredeyse “abartılmış” olarak değerlendirebileceğimiz geometrik desenlerle de buluşuyoruz. Dış mekânı içeriye taşımak, salonları adeta bir botanik bahçeye çevirmek, ham mineral taşlardan üretilen objeler el işi dokular, örgüler, makrameler, parlak dokular, görkemli büyük parçalar, geniş ve rahat kanepeler, oksitli dokular sayabileceğim diğer trendler arasında…

Fotoğraf: art.com

Fotoğraf: art.com

Sezonun trend objeleri neler? 

Az önce de belirttiğim gibi parlak objeler, altın, bakır, bronz, metal ve gümüş objeler oldukça yoğun bir şekilde karşımıza çıkacak. Yarı değerli ve az işlenmiş mineral taşlardan ve cilasız, oksitli dokularla yaratılmış parçalar sezonun gözdeleri olacak. Ve yine, pek tabii sürdürülebilir tasarımlar. Yıllar içinde gelişen teknolojiye adapte olan ve talepleri bu yönde gelişen takipçiler bu sezonda mutlaka yeniden tasarlanmış, geri dönüştürülebilen, sürdürülebilir tasarımların da peşinde olacaklar.

Fotoğraf: Livingimpressive.com

Fotoğraf: Livingimpressive.com

Dekorasyonda bu sezon hangi renkler ön planda?

Beyaz üstü beyaz, koyu tonlar üstünde neon renkler yükselen değerle bu sezon. Şeftali, pudra pembesi vb. naif tonlar, floral ve etnik desenler hep bir arada kullanılacak.

Screen Shot 2015-09-01 at 18.18.49

Son zamanlarda sıkça gördüğümüz bakır trendi ve kullanım alanları hakkında tüyoların varsa öğrenebilir miyiz? 

Bakırın, az önce de söylediğim gibi diğer parlak malzemeler; gümüş, altın, metal ve bronz ile kullanımı söz konusu bu sezon. Tabii abartmadan ☺ Fakat genel olarak değerlendirmek gerekirse, bakır hemen hemen ton malzeme, doku ve renkle bir arada kullanılabilecek özelliklere sahip. Benim tavsiyem; koyu tonlar ve doğal ahşap malzemelerle bir arada kullanımı olur.