SADE YAŞAMLAR: KARAVAN HAYATI

İlham Al

Gündelik alışkanlıklarımız bünyemizi ve zihnimizi ele geçirerek hem sürdürdüğümüz hayattan yeterince keyif almamızı engelleyen hem de o hayatı terk edemememize sebep olan bir çelişkiler yumağı. Yaşam alanlarımızın konforu bize hizmet etmeli aslında. Müebbet bir mahkûm gibi değiştirilmesi hayal dahi edilemeyen standartların içine hapsetmemeli.

Uzak ve zahmetli görünse bile günümüz keşmekeşinden bağımsız kalabilen alternatif ve sade hayatları mutlu bir şekilde yaşayabilmek mümkün. Bunun en köktenci yollarından biri de hiçbir yere kök salmadan karavanda yaşamak.

Karavan her ne kadar daha çok tatili çağrıştırsa da kendi başına bir yaşam alanı. Üstelik günümüzde olanakları giderek artan ve çeşitlenen modifiye seçenekleriyle standartların dışında alabildiğine kişiselleştirilmiş deneyimler vadeden bir yaşam alanı bu.

Son yıllarda dekorasyon akımlarının da ilgi alanına girmeye başlayan karavan hayatı, dar bir alandaki işlevsel çözümlerle keyfi, konforu ve alıp da başını gitmenin özgürlüğünü bir arada sunuyor.

Biz de Häfele olarak bu özgürlük arayışına duyduğumuz saygı ve sevgiyle mikro yaşamlara dair geliştirdiğimiz yenilikçi konseptleri işlevsel karavan çözümlerine de uyarlıyoruz.

Bu konuda hem Türkiye’de hem de global düzeyde aVOID Mobil Ev, Akıllı Küp Oda, MicroApart 20 / 30, Rubi ve Youth Lab öğrenci rezidansları, Mooble House ve SKAIOapartment gibi işlevselliği, estetiği, sağlamlığı ve doğal açıdan sürdürülebilirliği yaratıcı ve başarılı bir şekilde bir araya getiren konseptlere imza atmanın tecrübesini taşıyoruz.

Tüm bu tecrübelerimizden hareketle ister doğanın bağrında isterseniz de şehre yakın bir kamping alanında sürdürebileceğiniz karavan hayatına dair ilham verici fikirleri sizin için derledik.

2-SADE BİR HAYAT İÇİN KAPSAMLI PLANLAMA YAPIN

M2 BAȘINA DAHA FAZLA YAȘAM. / AVOID – MOBİL EV

Karavanda yaşamak sade olduğu ölçüde kuvvetli bir hayal. Ülkemizde henüz yeterince yaygınlık göstermese de bu romantik fikre kendini kaptıranların sayısı giderek yükseliyor. Bu romantizmin elbette bir dizi pratik süreci var.

Daha önce karavan hayatına dair bir tecrübeniz yoksa en baştan itibaren aklınızda bulunması gereken en önemli şey bugün hayal ettiğinizin yarın gerçekliğiniz olacağı. Yani bundan sonra bugüne kadar alıştığınız evin belki de bir odasından dahi küçük bir alanda yaşayacaksınız. Hele ki karavanınızı aynı zamanda ofis olarak kullanacaksanız ileride bunalmamanız için her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlamanızda büyük fayda var.

Bu planlama sadece teknik olarak mümkün olduğunca ferah ve konforlu bir hayatın koşullarını sağlamakla ilgili değil. Sahip olduğunuz pek çok eşyadan vazgeçmek zorunda olduğunuz gibi gündelik alışkanlıklarınızı da yeni yaşam tarzınıza uygun bir biçimde değiştirmeniz gerekiyor. Bunları sade bir hayata adaptasyonun cilveleri olarak görürseniz daha hızlı yol alabilirsiniz.

Karavanınızı sıfırdan yaptırsanız da ya da mevcut bir düzenlemeyi modifiye ettirseniz de istek ve ihtiyaçlarınızı net bir şekilde tanımlamalı, hatta listelemelisiniz. Ne istediğine dair kafa karışıklığı alanınızı daha da daraltacak en büyük tehlike.

Önceki yaşam alanlarınızda manevra şansı daha fazla olduğu için muhtemelen fark etmemiş olabilirsiniz ancak karavanınızın tasarımı ve dekorasyonu sırasında ölçülerin ne kadar da hayati bir önemi olduğunu keşfedeceksiniz. Göz kararı ve el yordamı bir karavanın kapısından asla içeri sokulmaması gereken usuller.

Tüm bu titiz pratik süreçler sırasında dilediğiniz zaman yaşam alanınızla birlikte alıp da başını gidebilme özgürlüğüne sahip olacağınız günü hayal etmek motivasyon ve konsantrasyonunuzu artıracaktır.

Karavanlar da dâhil olmak üzere minimum alanda maksimum konforu ve kaliteyi içeren mikro yaşam alanları oluşturma konusundaki motivasyon ve konsantrasyonumuz bu titizliği hayata geçirebilmemize olanak tanıyor. Böylece dinamik bir şekilde değişen yaşam koşulları ve alışkanlıklara uygun etkili, kalıcı ve öncü çözümler üretebiliyoruz.

2-DEKORASYON SIRASINDA SÜRÜŞ GÜVENLİĞİNİ DİKKATE ALIN

Karavanınızın dekorasyonu ya da modifiye işlemleri sırasında aerodinamik özelliklerinin nasıl etkileneceğini dikkatli bir şekilde hesaplamak gerekiyor. İleride sürüş güvenliği sorunu yaşamamak açısından bu çok önemli.

Eşyaların yerleşiminde ağırlığın dengeli dağılımına göstereceğiniz özen özellikle viraj alırken yaşanabilecek sorunları engeller. Büyük ya da küçük eşyalarınızın tamamı her ihtimale karşılık kolay kırılmayan hafif malzemelerden olmalı.

Büyük eşyaların zemine ve birbirlerine sabitlenmeleri trafikte muhtemel devrilme ya da savrulmaların yaşanmamasını sağlayacak olan bir önlem. Çekmeceler ve dolap kapakları da yine hareket halindeyken ya da ani bir fren sırasında bundan etkilenmeyecekleri bir düzeneğe sahip olmalı.

Häfele’nin çekmece rayları ve yavaşlatma mekanizmaları size bu konuda pratik bir çözüm sunuyor. Ayrıca kaydırmaz taban ürünleri, sabitleyemeyeceğiniz küçük eşyalarınızın seyahat sırasında depolama alanlarınızda dağılmasını engeller.

Elektrik ve su tesisatının, iç dekorasyonun öncesinde bitirilmiş olması şart. Aksi halde hem süreç uzar hem de maliyet artabilir. Elektrik tesisatı kurulurken zemine ya da duvara uygulayabileceğiniz priz sistemlerimizin dar alanda ayağınızın altında gereksiz bir kalabalığın oluşmamasını sağlayacağını aklınızda bulundurmanızda fayda var.

3-İŞLEVSEL ÇÖZÜMLER SAYESİNDE DAĞINIKLIK SİZİ BUNALTMASIN

M2 BAȘINA DAHA FAZLA YAȘAM. / AVOID – MOBİL EV

 

Bir karavan dekorasyonunun en temel stratejisi, alanı daraltmadan kullanım kolaylığı sağlayacak olan işlevsel çözümlere mümkün olduğunca fazla yer verilmesi. Tasarım sürecinde en büyük dikkati ve vakti bu çözümlerin geliştirilmesine ayırmalısınız. Bu konuda mevcut örnekleri araştırarak ve farklı deneyimleri inceleyerek hangilerinin sizin yeni sade yaşam alanınıza uyarlanabileceğine karar verebilirsiniz.

Çok işlevli gizli depolama alanları bu çözümlerin en başında gelenlerden. Her eşyanızın bir yüzeyi olduğu kadar bir hacme sahip alt ve iç alanları da olacağını unutmayın. Bizim de Häfele olarak kiler sistemlerinden çekmece içi organizasyon düzeneklerine dek ürettiğimiz çözümler hep bu yaklaşıma dayanıyor.

Gerek giysileriniz gerekse de bir arada durmasını istediğiniz küçük eşyalarınız için büyük şeffaf kutular kullanabilirsiniz. Şeffaf olmaları neyin nerede olduğunu kolaylıkla bulmanızı sağlarken ararken oluşabilecek dağınıklığı da engeller.

İçinde yaşamaya başladıktan sonra karavanınızı dağınık tutmamak çok mühim. Çünkü dağınıklık hem alanı daraltır hem de bunaltıcı bir his yaşamanıza neden olur.

HAYAL GÜCÜNÜZÜ DAR BİR ALANA HAPSETMEYİN

Karavan hayatını standartların reddi olarak düşünürsek dekorasyonunda da kişiselleştirme deneyimini yaşamak için sınırları zorlayabilirsiniz. Buna size kendinizi iyi hissettirecek iç mimari stilini uygulamak da dâhil. Öncelikle yapmanız gereken stilinizi alana nasıl uyarlayabileceğiniz konusunda yaratıcılığınızı zorlamak. Alanın darlığı hayal gücünüzün genişliğinin önünde bir engel olmamalı.

Häfele’nin mikro yaşamlara dair yaklaşımı, duvarları bir sınır olarak değil bir illüzyonistin içinden tavşan çıkaracağı büyülü bir şapka olarak görmesine dayalı. Mutfak tezgâhından oturma grubunun masasına, kayar dolap kapaklarından katlanır ütü masasına dek her şey o büyülü şapkaya, yani karavanınızın duvarlarına monte edilebilir. İhtiyaç duyduğunuz zaman kullanabileceğiniz bu işlevsel çözümler diğer vakitlerde yerinizi daraltmadan kendi stilinizi yansıtmanıza alan açacak şekilde tasarlanır.

Diğer taraftan kişiselleştirmenin en önemli unsurlarından biri de hayatınıza dair size ilham veren objeler. Gerekiyorsa yine sabitlenmeleri koşuluyla birkaç çerçeveli fotoğraf ya da karavanınızla geçtiğiniz yerlerden alacağınız küçük hatıralar ortama farklı bir hava katar.

Ahşap malzeme kullanımı ya da yere serilmiş kolay temizlenebilir bir kilim dekorasyon stilinizle birlikte karavanınızda ev hissi yaşamanızı sağlayacak olan detaylar. Yeter ki tüm saydıklarımızın arasında görüntü kirliliği oluşturacak ölçüde bir uyumsuzluk olmasın.

Mikro yaşamlara dair işlevsel çözümlerimizle stilinize uygun şık bir kişiselleştirme deneyimini aynı anda hayata geçirebildiğinizde bu aynı zamanda alanınıza ummadığınız bir genişlik ve ferahlık duygusu kazandırır.

4-ALAN – KONFOR – SAĞLIK DENGESİNİ GÖZETİN

Häfele’nin duvara entegre edilebilen mikro yaşam çözümleri bir karavanda en geniş alanı kaplayan unsur olan yatağı dahi içerir. Gece huzur içinde düş gördüğünüz yatağınız ertesi sabah kahvenizi içerken sırtınızı yaslayıp karavanınızla keşfedilecek yeni rotaların hayalini kurduğunuz bir duvara dönüşür.

Siz gene de sabit bir yatak kullanmayı düşünecek olursanız mümkün olduğunca yüksekte tasarlayın. Böylece altını da gözlerden uzak ve geniş depolama alanı çözümlerimizle değerlendirebilirsiniz.

Hangi yöntemi tercih ederseniz edin mümkünse yatağınızı karavana uygulanması öncesinde denemeye gayret edin. Kapladığı alan geniş olduğu için olası bir kullanım rahatsızlığında değiştirmenin sıkıntısını yaşamak zorunda kalmanın önüne bu şekilde geçebilirsiniz.

Oturma bölümü karavanda kaç kişi yaşayacağınıza ve olası aktivitelerinize bağlı olarak şekillenmeli. Bu kısmı aynı zamanda bir çalışma alanı olarak düşünüyorsanız geçireceğiniz uzun zamana uygun bir ergonomik yapısı olmalı.

Mevsime ve kamping alanının koşullarına göre hep birlikte yemek yiyebileceğiniz ya da oyun oynayabileceğiniz bir masayı açılır ek kanatlarla genişletebilirsiniz. Ya da tamamen duvara entegre açılır katlanır masa çözümlerimizle tüm alanı farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz.

Alan kullanımı, konfor ve sağlık dengesini sağlaması gerektiği için oturma bölümünün bir karavanda en titiz şekilde tasarlanması ve araştırılması gereken kısım olduğunu gözden kaçırmayın.

5-İÇİNİZİ FERAHLATACAK ADIMLARI ATMAYI İHMAL ETMEYİN

Alanınız ne kadar dar olursa olsun ferahlık duygusu veren bir ortam oluşturmak mümkün. Atacağınız birkaç küçük adımla bunu sağlayabilirsiniz.

Bu adımların belki de en önemlisi karavanınızın dış dünya ve gün ışığı ile bağlantısını koparmamak. Pencereler küçük olacağı için büyük ve ağır perdeler kullanmamanızda fayda var. Uçuşan tüller ya da çiçek desenli hafif kumaşlar daha uygun olur.

Ortamın genelinde koyu renklere yer vermemek yine genişlik hissi açısından önemli. Soft birkaç renk ya da açık bir rengin tonları tercih edilmeli. Sıcak tonları ve hareketli renkleri seven biriyseniz unutmayın ki siz zaten karavanda yaşamak gibi son derece renkli ve heyecanlı bir hayatı seçmiş durumdasınız.

Häfele’nin duvarlara, eşyalara, dolap ve çekmece içleriyle rafların altına, hatta askı borularına entegre edilebilen aydınlatma sistemleri hem dar alanda kullanım kolaylığı sağlar hem de tavandan tek kaynak yerine lokal ve soft ışıklandırmayla karavanınıza huzurlu bir atmosfer kazandırır.

Sabitlenmeleri ve sürücünün dikkatini dağıtacak şekilde konumlandırılmamaları şartıyla aynalar hem alanın daha geniş görünmesi hem de ışığın yayılması konusunda pozitif bir etki yaratırlar.

6-KARAVAN MUTFAĞINIZLA GURME LEZZETLERE DOĞRU YOL ALIN

Karavan hayatında belki de evdeki kadar mükellef bir sofra kurma şansı bulamayacaksınız. Ancak bu durum mobil halde kullanacağınız mutfağınıza özen göstermemenize yol açmamalı. Tam tersi en efektif şekilde değerlendirerek canınızın çektiği ya da damak zevkinize layık lezzetleri yapabilmenin koşullarını zorlayabilirsiniz.

Bu açıdan buzdolabı, ocak ve eviyenin hem karavan içindeki hem de birbirlerine göre konumları çok belirleyici. Hayalden tasarım aşamasına geçerken bu konumlandırma üzerinde titizlikle durmalısınız.

Karavan genelinde zaten çok önemli olan işlevsel çözümler, mutfak söz konusu olduğunda daha da yaşamsal bir hal alır. Eviye altı dolabına kapak olarak entegre

Kullanmadığınızda pivot kapak sistemlerimizle mutfak donanımını gizleyebilir, tepsilik gibi dar alanda çok daha fazla kıymet kazanan uygulamalarımızla yine pratik çözümlere kavuşabilirsiniz.

 

Häfele olarak biz, karavanınızla gurme lezzetlere doğru yol alabilmeniz için tüm işlevsel çözümlerin hayal, tasarım ve üretim süreçlerini gerçekleştiriyoruz. Siz sadece o tatları bir araya getirmeye odaklanın yeter.

Emin olun karavan mutfağınıza göstereceğiniz bu özenin ödülünü, yanından geçtiğiniz bir tarladan toplanmış tazecik ürünlerle yapacağınız yemeğin tadı ve tarifsiz mutluluğuyla alacaksınız.

7-SU KULLANIMINDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ KILAVUZ EDİNİN

Karavan hayatının en temel meselesi su kullanımıdır desek yanılmış olmayız. Başta her sabah duş almak üzere bu konudaki gündelik alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekebilir. Zira temiz su tankı ağırlığıyla sürüş güvenliğini etkilediği için küçük olabileceği gibi takviyesi de her zaman elverişli koşullarda sağlanamayabilir.

Kamping alanları su kullanımında daha rahat şartlar sunsa da kıyafetleriniz de dâhil olmak üzere mümkün olduğunca kolay temizlenebilir ve leke tutmayan ürünleri tercih etmelisiniz.

Yine zeminin kolay temizlenebilir bir malzemeyle kaplı olması sağlık açısından da önemli. Yaşam alanınızın küçüklüğü zaten hijyen konusunda daha titiz bir yaklaşımı gerektirir.

Banyo ve tuvalet ihtiyaçlarınızı dar bir alanda gidermenin yanı sıra pis su tankını kimseye rahatsızlık ve çevreye zarar vermeden boşatmalısınız. Atığı elektrikle küle çeviren ya da susuz kompost tuvalet sistemleri yüksek maliyetlerine rağmen sürekli karavanda yaşarken büyük bir kullanım kolaylığı sağlayan çözümler.

Su kadar önemli bir konu olan elektrik tedariğinde kamping alanlarındaki olanakların dışında karavanlara özel tasarlanmış güneş panelleri ihtiyaçlarınız için yeterli olacaktır.

8-KARAVANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLERİN YOKLAMASINI YAPIN

Karavan hayatı elbette dekorasyon ve temel ihtiyaçların karşılanmasından ibaret değil. Bu hayatı sıkıntısız bir şekilde sürdürebilmeniz için sürekli bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

Karavanınızdaki elektrik ve su tesisatı için gerekli olabilecek araç gereç ve malzemeyi de içeren bir alet çantası yanınızda mutlaka olmalı.

Zaman zaman doğayla iç içe yaşayacağınızı hesaba katarak alerjiye yatkınlık durumunuz varsa doktor tavsiyesiyle alınmış ilaçları ve haşere kovucuları eksik etmeyin. Böcek sokmasına karşı ilaçlar, antiseptik solüsyon, elastik bandaj ve burkulmalara karşı jel, soğuk algınlığı ilaçları ve reçetesiz satılan ağrı kesicilerin olduğu bir ecza dolabı da karavanınızda bulunsun.

Şarjlı el feneri, uzatma kablosu, duct bant, çamaşır ipi ve tel, kamping alanında ihtiyaç duyabileceğiniz şeyler. Takozlar, kancalı bungee kordonları ve düzelteç (leveler) ise karavanınızı rahatça park edebilmenizi ya da sabitlemenizi sağlayacak malzemeler.

Yanınızda farklı güçlere uygun adaptörler bulundurursanız kamping alanlarındaki değişik özelliklerde enerji kaynaklarından faydalanma konusunda sorun yaşamazsınız. Su basıncı düzenleyici ve makaralı hortum da temiz su deponuzu takviye etmeniz için gerekli.

Tüm bu araç gereç ve malzemenin hepsi karavanınızda bulunmalı. Ancak bunların çoğunun sürekli olarak elinizin altında olması da şart değil. Daha önce bahsettiğimiz işlevsel depolama alanlarının önemi burada bir kere daha ortaya çıkıyor. Tüm bu şeylerin ortalığa yayılmış bir şekilde hayatınızı zorlaştırmasını istemiyorsanız depolama alanlarını efektif bir şekilde kullanmalısınız.

9-AYAK BASTIĞINIZ HER YERİ YAŞAM ALANINIZ OLARAK DÜŞÜNÜN

Yeni sade hayatınızı bir kamping alanında sürdürecekseniz yeni komşularınız da olacak haliyle. Bu da karşınıza bugüne dek yaşamadığınız çok farklı bazı sosyal ilişki deneyimlerini çıkaracak.

Katlanır masa ve sandalyeler, şemsiyelik ya da tente karavanınızın önüne ek bir yaşam alanı kurabilmenizi sağlar. Bu alanı özel kılan çoğu kez kamping alanındaki diğer karavancıların da görüş alanında olması. Bu yüzden karavanınızın kendisini de önünü de temiz tutmanız komşularınıza saygı açısından önemli.

Ancak açık bir alanda bu kadar yakın yaşayan insanlar söz konusu olduğunda temizlik meselesinin çöp ya da atık suyun dışında farklı yönleri belirir. Görüntü, ışık ve ses kirliliğine de dikkat etmek gerekir.

Kuracağınız sistem ile film izlemek ya da müzik dinlemek sürekli yaşadığınız bir karavanda temel ihtiyaçlar arasında sayılabilir. Ancak bu sırada oluşabilecek yüksek sesi bu alternatif yaşam tarzının dışında tutmak aynı ölçüde önemli.

Kısacası sadece karavanınızı değil aynı zamanda kamp kurduğunuz, park ettiğiniz ya da geçerken bir şekilde etkileşim içerisinde olduğunuz yerleri de alıp başını gidebiliyor olma özgürlüğünüzün sonucu olarak yeni yaşam alanınızın bir parçası görmelisiniz.

 

Sade ve alternatif bir yaşam stili olarak karavan hayatına dair ilham verici bazı fikirleri sizin için özetlemeye çalıştık. Sosyal medya üzerinden dünyanın dört bir köşesinden ulaşılabileceğiniz deneyimleri bu temel bakış açısıyla inceleyebilir, kendi karavan hayatınızı hayal etmeye başlayabilirsiniz.

Karavanınızda konforlu ve alternatif bir hayatı ürünlerimizle sade ve işlevsel bir biçimde yaşamak isterseniz Häfele olarak biz de bu hayalin bir parçası olmaktan mutluluk duyarız.

Henüz hayal bile olsa bu yeni sade hayatınızda mutluluk ve huzur dileriz!

 

Bu blog yazımız da ilginizi çekebilir! SADE BİR MUTLULUK SIRRI: HYGGE