Retro Mutfakların Vazgeçilmezleri

Trendler

Kişiliğe sahip mutfakların en belirgin özelliği belirli bir konsepte bağlı kalmalarıdır. İster belirli bir renk paletinden ilerleyin, ister ikonik eşyalarla mutfağınızı donatın, karakteristik mekanların en belirgin özellikleri stil sahibi olmalarıdır.

RENKLER

Kendinizi retro bir tanrıça olarak görüyorsanız renk oyunlarında usta olduğunuzu da biliyorsunuzdur. Retro bir mutfağı ilk görüşte stiline kavuşturan her zaman renkler olmuştur. Pastel tonlar ya da klasik İngiliz stiliyle kırmızı beyaz ve mavinin birleşimi mutfaklara ayrı bir hava katar. Mutfağınızda kullanacağınız renkler eğer çok baskın renklerse detaylarda ve desenlerde farklılaşmak isteyebilirsiniz. Desenli mozaikler, masa örtüleri, mutfak bezleri gibi küçük ama etkili ayrıntılar her zaman renkli ve ön planda olmalı!

Fotoğraf: housetohome.com

Fotoğraf: housetohome.com

 

Hafele Manhattan Mutfak

Hafele Manhattan Mutfak

 

OBJELER

Mutfağınızı süsleyecek objelerin retro havayı en iyi şekilde yansıtmasına dikkat edin. Kavanozlar, uzun kordonlu yumuşak hatlı tavan lambaları, vazolar ve tabii ki retro stilin vazgeçilmezi desenli masa örtüleri her zaman gözünüzün önünde olmalı! Misafirlerinizi mutfağınızda ağırlarken kendilerini zaman yolculuğunda gibi hissedecekleri bir ortam için tek gereken renkler ve objelerin bir aradaki eşsiz uyumu!

Fotoğraf: housetohome.co.uk

Fotoğraf: housetohome.co.uk

 

KÖŞELER

Açık ya da kapalı mutfak farketmeden kendinize mutfağınızda mutlaka sosyalleşeceğiniz bir köşe oluşturmalısınız. 50’li yılların Diner’ları mutfağınızda hayat bulacak şekilde büyük oturma gruplarıyla birleşmiş masalar ve retro görünümlü bank ya da sandalyelerle mutfaklarınızda adacıklar oluşturun ve yemek yapma alanıyla sosyalleşme alanınızı ayırın. Böylelikle siz yemek yaparken misafirleriniz ya da aileniz de sizinle aynı ortamda ayrıca vakit geçirebilir!

Fotoğraf: marieclairemaison.com

Fotoğraf: marieclairemaison.com

 

Hafele Spring Mutfak

Hafele Spring Mutfak

 

EŞYALAR

Büyük eşyalar mutfağınızı boşluktan çıkarıp kendine has bir stil katan unsurlardır. Çoğu zaman bir gereklilik olarak görülse de aslında mutfak eşyaları hem gereklilik hem de dekoratif birer yapı taşıdır. Retro bir mutfak demek yuvarlak hatlar demek. Dekorasyonunuzda, yuvarlak hatlı bir buzdolabı, renkli bir mutfak robotu, ikonik bir kahve makinesi gibi ev aletlerinin biçiminden ve stilinden faydalanın!

Fotoğraf: bloglovin.com

Fotoğraf: bloglovin.com