Priz Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İyi Fikir

Her gün kullandığımız prizler, elektrik enerjisi ile çalışan cihazların ihtiyaç duyduğu enerjinin şebekeden alınmasını ve güvenli bir biçimde iletilmesini sağlayan önemli unsurlardır. Elektrik geçişlerini sağlayan anahtar prizlerin güvenilir ve sağlam olması, ev içerisinde oluşabilecek herhangi bir kazanın önüne geçmenizi sağlar. Temel aydınlatma faktörlerinden olan ve her odada aydınlatma işlevi gören lambaları yakmaya yarayan prizler, ev içerisinde en çok kullanılan elektrik aksamlarındandır. Bu sebeple piyasada birçok priz modeli bulunmakla birlikte her bütçeye uygun fiyat aralığı da sunulmaktadır. Burada güvenlik açısından priz seçerken dikkat etmesi gereken ilk unsur ise prizlerin kaliteli olmasıdır.

Ayrıca, priz seçimi yapılırken işlevsellik ve güvenlik ön planda tutulduğu kadar dekorasyon ile olan uyumuna da bakılır. Yüzlerce çeşit içerisinden tarzınıza uygun priz modellerini seçerek ev dekorasyonunuzda bir bütünlük yakalayabilirsiniz. Priz modelleri seçerken özellikle dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır. Gelin, birlikte bu unsurları detaylı inceleyelim.

 

 

Güvenli ve Sağlam Olmalı

Priz modelleri seçiminde güvenlik unsurunun altını özellikle çizmeliyiz. Bilinçsiz yapılan seçimler veya yanlış montajlanan ürünler kısa devre yaparak elektrik kaçakları oluşturur ve önüne geçilemeyecek büyük ev kazalarına sebebiyet verebilir. Güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer unsur ise priz tutuşlarının sağlam olmasıdır. Priz yuvasına kuvvetli şekilde monte edilmeyen ürünler fiş çekildiğinde yerinden çıkabilir ve elektrik çarpması gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Özellikle çocuklu evlerde priz güvenliği daha da ön planda tutulmalıdır. Çocukların prizle herhangi bir teması sonrası oluşabilecek kazaların önüne geçmek için kapaklı priz modelleri tercih edilmelidir. Böylece çocukların elektrik prizi ile teması kesilir ve ev içerisinde daha güvenli alanlar yaratılır. Bu noktada Häfele Concept eşsiz tasarımı ve rahat kullanımı ile mobilyalarınıza uyum sağlayan kayar kapak priz sistemlerini geliştirmiştir. Bu teknoloji sayesinde evler hem daha güvenli bir hale gelecek hem daha şık bir görünüme kavuşacaktır.

 

 

İşlevsellik ve Bütünlük Ön Planda Tutulmalı

Priz modelleri seçerken ihtiyaçlar ve beklentiler ön planda tutulmalıdır. Prizler, evlerin veya iş yerlerinin en çok kullanılan ürünlerinden olmasıyla birlikte çeşit yelpazesi de bu doğrultuda oldukça geniştir. Priz modelleri, tasarımları ile güvenli ve pratik kullanım sağlarken renk seçenekleri ile de dekorasyon noktasında bir bütünlük oluşturmalıdır.

Häfele bu noktada farklı priz sistemleri ile yaşam alanlarına özel çözümler sunmakta ve geliştirmiş olduğu teknolojisi ile de alışılmadık bir deneyim yaşatmaktadır. Her alana uygun, işlevsellik barındıran ürünleri ile Häfele, kullanıcılarına gizlenebilir priz kutuları teknolojisi sunarak alan kazanmalarına yardımcı olur. Bu teknoloji sayesinde prizler kullanılmadığında gizlenebilir duruma getirilir ve yer işgalinin önüne geçilir. Aynı zamanda kabloların oluşturduğu kalabalık görüntünün önüne geçmek için kullanılan kapak çeşitleri, ev içerisinde düzenli bir görünüm oluşturur.

 

Kullanım Sağlanacak Alana Uygun Seçimler Yapılmalı

Priz kullanımı her odada mevcuttur. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli nokta, her odada farklı ihtiyaçlara hizmet ettiği için priz seçimleri de bu yönde yapılmalıdır. Mesela banyo, tuvalet gibi ıslak alanlarda kapaklı prizler tercih edilirken, salon veya çalışma alanı gibi sık sık priz ihtiyacı duyduğunuz yerlerde kapaksız priz modellerini tercih ederek kullanım kolaylığı sağlayabilirsiniz. Çok kullanım sağlamadığınız alanlarda ise gizlenebilir priz kutularını tercih ederek hem yerden tasarruf sağlayabilir hem de hoş bir estetik görünüme kavuşabilirsiniz. Priz seçimlerinde model kadar işlevselliği de göz önüne alarak uzun ömürlü tercihler yapabilir ve böylece aile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.