Ofisler İçin Stil Önerileri

İyi Fikir

Son yıllarda iş yaşamının uzun çalışma saatlerine dönüştüğü gerçeğinden yola çıkarak, hatta evlerden de çok zaman geçirilen ofislerin de birer tarzı olması gerektiği sonucuna yaklaşıyoruz.

Yazı: Selmin Ünver Eser

İşe renklerden başlamak gerekirse, canlı renkler evlerin enerjik köşeleri için önerilir. Çocuk odaları, mutfaklar, antreler ne kadar iddialı renk hevesimiz varsa alabilmemiz için uygun mekanlardır. Ancak ofislerde canlı renklerin dikkat dağıttığı ve bir süre sonra zihin yorgunluğuna yol açtığı araştırmalarla sabit gerçektir. bu nedenle gözleri dinlendiren, mekanı gerçek boyutlarından büyük, yani ferah gösteren beyaz, krem, keten rengi, açık gri, uçuk mavi nil yeşili gibi renkler ofisler için en ideal renk seçenekleri olacaktır. Pastel renkler arasından seçim yapılmış dahi olsa, bu renklerin tonunu da etkileyen beyaz dengeleyici bir rol üstlenir.

hafele_ofis

İçmimarlar küçük metrekareli ofisler için açık renkleri önerir; böylece çalışanların daha iyi hissetmesi için gerekli altyapı da hazırlanmış olur. Aynı sebeplerle ofisler için koyu renkli mobilyalar da önerilmez. Açık renkli mobilyalar ve hatta cam kullanımı ofislerde bu nedenle yaygın malzemeler. Dar ofislerin yerleşimi sırasında kullanılan cam masalar, hatta duvarlarda ve koridorlarda kullanılan aynalar algıda genişlik duygusu yaratmak için birebir çözümler oluşturur.

Global iş yaşamının her ofise getirdiği birbirine benzer kurallar gibi, dekorasyonda da global seçimler vardır. Tabloları andıran düzenli bir dekorasyon, sade, iddiasız mobilyalar ile zemin ve duvarlarda uygulanan tek renklilik global ofis bakış açısının temel kavramları sayılabilir. Böyle ofislerde şaşırtıcı malzemeler ve sürpriz renler bulunmaz. Tematik veya özel bir stili yansıtan mobilyalara yer yoktur. Yaratıcılıktan ziyade konfor: aksesuardan ziyade ergonomi ön plandadır.

Bu türden ofislerde fonksiyon her şeyden önemlidir. Depolama alanları, kullanılarn mobilyaların az yer kaplaması, taşınması gereken modüllerin hafifliği, mobilyada görüntü ve formdan çok işlevsellik ön plandadır. Siyah, beyaz gibi ana renkler ana malzemelerin seçimleridir. Bu ofisler modern stillerin imparatorluğudur.

hafele_evim_ofis_3 copy

Kişiye Özel Ofisler

Evindeki seçimleri şahsi ofislere taşımak istiyenler içinse, evdeki stil zenginliği kada çok çeşitte dekorasyon fikri var. Etnik obje ve tasarımlara meraklı olanlar için, ofislerde kullanılar kanepe ya da koltukların döşeme kumaşlarında kök boya renkleri çarpıcı ancak tarzı bütünleyen detaylar. Mekanda vurguyu aksesuala yapmak isteyenler, etnik stilleri öne çıkaran hasır, bakır, kilim, imitasyon hayvan postu gibi objelerin peşinden gidebilirler. Eski ya da eskitme dolaplar tercihini desenden yana kullananlar için ideal, çünkü ofiste karmaşa riskini ortadan kaldırabilir. Etnik dokular, etnik kokularla birleşebilir; ofisini kimseyle paylaşmayan ve tek başına kullananlar, mekanın etnik gücünü tütsüyle arttırabilir.

Safari stili de “tek kişilik” ofislerde kullanılacak derecede iddialı stillerden biri. Döşemelikler, vahşi hayvan figürleri, açık renk cilalı ahşap mobilyalar, toprak renkleri ve yeşil tonlarıyla birleşirken, aksesuarla turuncu, güneş sarısı gibi renk patlamalarıyla stili güçlendirebilir. Böyle ofislerde küçük bir orman yaratmak değilse de, büyük yapraklı ve ofisi dolduran saksı bitkileri bulundurmak isabetli seçimlerdir.

Doğal yaşama meraklı olan ofis sahipleri için rustik yaklaşımlar ofislere en kolay uygulanabilir stillerin başında gelir.

Çuval ve keten dokulu kumaşlar stili en iyi vurgulayan ve ofisin tekstil gerektiren eşya ve alanlarına kolayca uygulanabilen malzemelerdir. Tekstilde bu aşamadan sonrası işlemeli ya da baskılıu desenli olarak birbirinden tamamen zıt yönlere doğru gidebilir. Sarının, yeşilin ve morun tonları ile gelen sıcaklık ahşap mobilyaların dokusuyla pekişir. Eskitme mobilyalar tamamlayıcı uygulamalardır. Duvar kağıtları stil güçlendiren basit ve etkili bir çözüm olabilir. Ofisin toplantı odası hareketli bir panelle bölünebilir.