Ofis Dekorasyonunuz İçin Mobilya ve Aksesuar Fikirleri

İyi Fikir

İşletmeler üretkenliği artırmak ve çalışanların motivasyonunu yükseltmek adına ofis dekorasyonlarına fazlasıyla önem verir. Fakat, pek çok işletme sahibi maliyeti düşürmek adına ofis dekorasyonlarını tamamlarken yalnızca temel ihtiyaçları göz önüne alıyor. Oysa çalışanlar, zamanlarının çoğunu geçirdiği ofislerinde yeni bir soluk ve verimliliklerini artıracak birkaç dokunuş ararlar. Özellikle son yıllarda çalışma alanına ‘milenyum’ ve ‘Z’ kuşağının katılması ile bu beklentiler daha da arttı. Ofis masası ve sandalyelerinden oluşan klasik düzene sahip ofisler, yerlerini esnek çalışma alanlarına bıraktı. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda, bu yeni düzenin verimliliği daha da artırdığı ortaya çıkınca ofis dekorasyonlarında yeniliğe gitmek artık kaçınılmaz oldu.

Özgün tarafınızı ortaya çıkartan ve işinizde başarılı olmanızı sağlayan ilham, genellikle motive olduğunuz mekanlarda gelir. Ancak iş hayatında başarılı olmak için ilhamdan daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız. Bunların başında da verimlilik gelir. Çalışma alanlarınızın aldığı ışıktan, tercih edilen döşemelere kadar birçok etken başarınızı iyi veya kötü anlamda etkileyebilir. Bu nedenle sizler için çalışma alanlarınızda verimliliğinizi artıracak ve keyifli mesai saatleri geçirmenizi sağlayacak birkaç öneriyi bir araya getirdik.

Ofis Dekorasyonlarınıza Farklı Bir Bakış Getirin

Bulunduğunuz alanı canlı ve samimi birhale getirmenin en iyi yolu aksesuar kullanımına yönelmektir. Aksesuar seçiminde doğru ve kullanışlı parçalar tercih edildiğinde çalışma alanlarınız daha verimli hale gelirken düzenli bir görünüme de kavuşmuş olursunuz. Çalışma alanlarınızı bölümlere ayırmak, seçeceğiniz aksesuarın amaca hizmet etmesi noktasında da sizlere yardımcı olacaktır.

İlk olarak ofis alanınızı karşılama, çalışma, toplantı ve dinlenme olarak bölümlendirin ve her bir bölüm için farklı çözüm önerileri oluşturun.

Misafirleriniz ile ilk etkileşimi kurduğunuz yer karşılama alanıdır. Bu sebeple bu alanın dekorasyonuna özellikle önem vermelisiniz. Fazla iddialı olmaktan kaçınırken sıradanlıktan da korunmalısınız. Unutmayın ki ilk izlenim her zaman çok önemlidir.

Gününüzün büyük bir çoğunluğunu geçirdiğiniz çalışma alanlarınızda ise dikkat dağıtacak aksesuarlardan ve canlı renklerden uzak durmalısınız. Genel olarak işlevsel parçalar tercih etmeniz gerekirken, dekoratif dokunuşlarınızı aksesuar seçimlerinizde kullanabilirsiniz. Onun haricinde seçeceğiniz dolap, sandalye, masa ve masa üstü parçaları iş hayatınızı kolaylaştıracak ve verimliliğinizi artıracak düzeyde olmalıdır. Saatlerce oturduğunuz sandalyeleriniz sizlere konfor sağlarken, zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz masalarınız da işinizi kolaylaştırmalıdır. Häfele Concept’in geliştirdiği ürünler bu bağlamda iş hayatınızda oldukça fayda sağlar. Elektronik Kumandalı Masa Sistemi ile masanızı istediğiniz boyuta getirebilir ve ister ayakta ister oturarak çalışabilirsiniz. Bu da gün içerisindeki verimliliğinizi artırır. Sürekli sunum peşinde koşturduğunuz günlerde ise işinizi biraz daha kolaylaştırmak adına, masanıza eklenen ekran tutuculardan faydalanarak bilgisayar ekranınızı istediğiniz yöne çevirebilirsiniz. Ayrıca o hep şikayet ettiğiniz düzensiz kablo görüntülerinden Häfele Concept’in kapaklı kablo sistemleri ile kurtulabilirsiniz.

Müşterilerinizde bıraktığınız izlenim üzerinden düşündüğünüzde, en az karşılama alanı kadar önem taşıyan toplantı salonu dekorasyonları da marka imajınızı destekler nitelikte olmalıdır. Dekorasyonunuz ile karşı tarafa vermek istediğiniz mesajı net bir şekilde vermeli ve bunu yaparken marka çizginizden çıkmamalısınız. Ofis genelinde yaratmaya çalıştığınız havayı bu alanda aksesuarlar ile destekleyerek yenilikçi ve modern bir görünüm kazandırabilir ve bu sayede müşterilerinizi etkileyebilirsiniz.

Dinlenme alanlarına geldiğimizde ise işiniz biraz daha kolaylaşır. Bu alanı ofisin ciddi havasından kurtararak daha canlı ve renkli bir havaya sokmalısınız. Böylece çalışanlarınız burada geçirecekleri zaman ile daha dinç, tazelenmiş ve enerjik hissedecek ve bu da verimliliklerine olumlu şekilde yansıyacaktır. Mesela kırmızı, turuncu veya sarı gibi seçeceğiniz canlı ve iddialı renkeler ile çalışan motivasyonunu artırırken ciddi ofis havasından da biraz olsun uzaklaşmalarını da sağlayacaksınız.

Yenilikçi bir bakışla çalışma alanlarınıza ilham verecek dokunuşlar yapmaktan korkmayın. Unutmayın ki çalıştığınız alanın konfor ve işlevselliği sizlere verimlilik olarak geri döner.