MUTFAKTA VE BANYODA AYDINLATMA

İlham Al

Ev dekorasyonuna çağdaş yaklaşımlarda aydınlatma geçmişe kıyasla çok daha ön planda. Alışılageldik tasarım ve uygulamaların çok daha ötesinde yaratıcı parlak fikirler her geçen gün daha fazla çıkıyor karşımıza.

Bu değişim ve gelişim süreci mutfaklar ile banyolara da yansıyor. Bu alanlara yönelik özel çözümler ve yöntemler artık rahatlıkla dekorasyonun başlıca unsurları arasında sayılabilir.

Biz de mutfakta ve banyoda aydınlatmaya dair genel bir bakış açısını sizlere yansıtmak istedik.

1-AMBİYANS, İŞLEVSELLİK VE ODAK

Dekorasyonun teknolojiyle verimli işbirliği sonucu aydınlatma alanında bir devir kapanıp başka bir çığır açıldı diyebiliriz. Artık mesele tavandan sarkıtılan bir kabloya lamba bağlamanın çok ötesinde algılanıyor. Evlerimizdeki her bir yaşam alanına özgü yenilikçi çözümler geliştiriliyor.

Mutfak ile banyonun bu konuda diğer alanlardan ayrışmalarını sağlayan çok özel yönleri var. Giderek evlerimizdeki merkezi konumu güçlenen mutfaklar tüm ailenin buluşma noktası. Zaman zaman da dostlarımızı ağırladığımız yer. Banyo ise bir evdeki en kişisel alan.

İki alanın bu özel yönleri aydınlatmada da özel tasarımlar ve yaklaşımlar gerektiriyor. Zira aydınlatma, çağdaş dekorasyon yaklaşımlarına göre ortamın ambiyansını belirlerken kullanım kolaylığı sağlayan işlevsellik yönü de güçlü olmalı. Ayrıca öne çıkarmak istediğimiz noktalara odaklanmalı.

Mobilyalara entegre lokal aydınlatmalar ile ışığın kısılıp açılabilmesini sağlayan dimmer gibi işlevsel çözümler bir yandan yaşam alanındaki mutluluğu artırırken aynı zamanda orada yaşayanlara ya da konuklarına kendilerini ayrıcalıklı hissettiriyor.

Aydınlatmayı kontrol eden uzaktan kumandalar ya da LED ışıklar teknolojinin dekorasyona kazandırdığı değerler. LED aydınlatmanın, sağladığı enerji tasarrufuyla sürdürülebilirliğe katkısı da yüksek.

Kullanımı giderek yükselen ahşap ya da doğal taş gibi malzemelerle bu tarz bir aydınlatmanın birlikteliği ortamın ambiyansını da güçlendiriyor.

Aydınlatma çözümlerindeki tüm bu gelişmeler en kapsayıcı yaşam alanı mutfaklar ile en özel kişisel alan olan banyoları bambaşka noktalara yükseltmeye hızla devam ediyor.

2-MUTFAKTA AYDINLATMA

Yemeğin mutluluğu artırıcı etkisi neredeyse matematiksel bir kesinliğe sahip. Bu yüzden mutfaktaki çalışma alanlarını keyifli ve konforlu bir hale büründürmek çıkacak ürün açısından son derece önemli.

Tezgâh arası, raf altı, ocak üstü ve çekmece içi lokal aydınlatmalar mutfaktaki çalışmaya yönelik işlevsel çözümler arasında. Buralarda şerit LED ışıklar tercih edilmeli. Yüzeye monte spotlar da yine çalışma alanlarında odaklanmayı artırıcı bir çözüm.

Tek bir yemeği yapıp sunabilmek için mutfakta kat ettiğiniz mesafeyi ve sürekli gel git yaptığınız ocak, tezgâh, eviye, buzdolabı gibi ara durakları bir düşünün. Hepsinin tepedeki tek bir ışık kaynağı ile aydınlatılmasının çalışmayı ne kadar güçleştirdiğini daha iyi anlayacaksınız.

Buzdolabını açtığımızda yanan ışık uzun zamandır kimseyi şaşırtmıyor. Peki neden aynı işlevli çözüm dolap kapaklarını açtığımızda da olmasın? Evdeki tek gerçek üretim alanı olan mutfaktaki hummalı ve dikkat gerektiren çalışmayı kolaylaştıracağı çok açık.

Aydınlatma ile enerji kaynağı olarak prizleri bir araya getiren işlevsel setler de mutfakta dağınıklığı ortadan kaldırmaya yarıyor. Mutfakların evlerimizde en fazla elektrikli aletin bulunduğu alanlar olduğu hesaba katıldığında bu konudaki çözümlerin kıymeti daha net ortaya çıkar.

Tüm bunlar, sağladıkları işlevsel çözümlerin ötesinde anlamlar da taşıyor. Aynı zamanda sizin yaşam stilinizi yansıtan bir prestiji kaynağı. Sevdiklerinizi mutfağınızda ağırlarken bunu çok daha iyi hissedeceksiniz.

Yaptığınız enfes yemeklerin lezzetine hep birlikte vardıktan sonra tek yapmanız gereken uzaktan kumandalı dimmer ile yerinizden kalkmadan ışığı kısarak ya da daha soft sıcak bir aydınlatmaya geçerek ortamın ambiyansını kuvvetlendirmek olacak.

3-BANYODA AYDINLATMA

Mutfak ne kadar paylaşıma açık bir alansa banyonuz da o ölçüde size özel. Beden, ruh ve zihin açısından tazelenme alanı. Bu açıdan banyolardaki aydınlatmanın da rolü büyük.

Yüzeye monte ya da gömme profilli LED şeritler ve spotlar, ayna üstü aplikler ve donanımlara entegre aydınlatma unsurları banyoda sadece size ait olan zamanı daha da özel kılacak. Lokal aydınlatmanın yarattığı atmosferde iç dünyanızı tahmin edemeyeceğiniz bir huzur kaplayacak.

Aynalara entegre ışıklandırmalar ise bir yandan kişisel bakımınızı kolaylaştıracak bir işlevsellik taşırken aynı zamanda ortama büyülü bir ambiyans kazandıracak.

Tüm bunları suyun arındırıcı gücü ile sıcağın verdiği huzur ve güven hissiyle birlikte düşündüğünüzde banyoda aydınlatmanın gündelik hayatımızda aslında ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu fark edeceksiniz.

***

Mutfakta ve banyoda aydınlatma önümüzdeki yıllarda da gerek konunun cazibesi gerekse de yenilikçi uygulamalarla tahmin edebileceğimizden çok daha fazla gündemimizde olacak.

Biz de Häfele olarak bu konuda geliştirdiğimiz işlevsel çözümleri ve koleksiyon ürünlerimizi sizlere sunmaya devam edeceğiz. Başta LOOX Aydınlatma Sistemleri olmak üzere bu konudaki tüm ürünlerimizi internet sitemizden inceleyebilirsiniz.