KONMARİ YAKLAŞIMINA GÖRE BANYO DÜZENİ

İlham Al

1

Banyolar kendimizi yenilediğimiz, kirlerden olduğu kadar zihnimizdeki fazlalıklardan da kurtulmamıza yardımcı olması gereken yerler. Suyun arındırıcı gücünün banyoların düzenlemesine yansıtılması bunu daha fazla mümkün kılıyor.

Japon düzenleme uzmanı ve yazar Marie Kondo ya da daha çok bilinen ismiyle KonMari’nin hayatımızda ve yaşam alanlarımızdaki fazlalıklardan arınma üzerine kurulu yaklaşımı son 10 yıl içinde bütün dünyada popülerleşerek etkili oldu.

Aslında genel olarak ev düzenleme metodu da diyebileceğimiz bu düşünsel yaklaşımın banyolarımızda nasıl uygulanabileceğine dair önerileri sizler için özetledik.

RUHUNUZ VE ZİHNİNİZ HEP BAHARI YAŞASIN

2

Yaşam alanı düzenleme uzmanı Marie Kondo’nun yaklaşımını sıradan bir minimalizm ya da yılda bir kere yapılan bir bahar temizliğinden ibaret düşünmemek gerekir. KonMari, uygulaması derinleştikçe hayattan beklentilerinizi de belirleyerek her alanda yaşam kalitenizi artırmanızı sağlayacak olan bir yöntemdir.

Artık ihtiyaç duymadığınız fazlalıklardan arınarak kazanacağınız sadelik ve düzen, ruhunuzu ve zihninizi de besleyecektir. Bu yüzden anlık bir uygulama değil ömür boyu keyifle sürdürebileceğiniz kalıcı bir yaşam felsefesi olarak da ele alınabilir.

Buradaki temel püf noktası esas meselenin eviniz ya da eşyalarınız değil doğrudan ve sadece kendiniz olduğudur. Geri kalan her şey size kendinizi nasıl hissettirdikleri ölçüsünde ya hayatınızda var olmalı ya da onlarla sonsuza dek vedalaşılmalıdır.

En temel dekorasyon unsurlarından evinizdeki en küçük ayrıntılara dek sizi artık mutlu etmeyen, iyi hissettirmeyen, neşe vermeyen şeylerden uzaklaşmak olumsuzluğu hayatınızdan çıkaracak ve yüksek bir yaşam enerjisini kalıcı kılacaktır.

VEDALAŞMAKTAN KORKMAYIN

3

Banyo bir evde trafiğin ve gündelik kullanımın en yoğun olduğu alanların başında geliyor. Bu yüzden neyin nerede olduğunu kontrol edebilmek oldukça güç. En iyisi siz bu kontrolü en baştan sağlayabilmek için ilk iş olarak banyonuzu tamamen boşaltın. Eşya ve malzemelerin hepsini bir arada görebileceğiniz bir yere yayın. Emin olun karşınızda belki de çoğunu kullanmadığınız ne kadar çok şey bulacağınıza siz de şaşıracaksınız.

Bu arada kozmetik ürünlerinizin evinizin dört bir yanına tahmin edebileceğinizden çok daha fazla yayılmış olabileceklerini de unutmayın. Yatak odası, çantalarınız, hatta kıyafetlerinizin ceplerindeki ürünleri de banyodan çıkardıklarınızın yanına toplayın.

Şimdi sıra bu eşya, malzeme ve ürünleri kullanım amacı ve sıklığına göre kategorilere ayırmakta. Böylece banyo düzeninizi yeniden sağlarken bunlardan hangilerini atıp hangilerini saklayacağınıza daha rahat karar verebileceksiniz.

Atıp kurtulma konusundaki gerginliğinizi buradan dahi hissedebiliyoruz. Merak etmeyin vedalaşmak sandığınız kadar zor değil. Her biriyle olan ilişkinizi gözden geçirirken kıstas alabileceğiniz tek bir soru var; ne zaman geleceği meçhul bir gün gerekirse diye hepsini saklamak mı yoksa her gün yüksek bir yaşam enerjisi için daha sade bir hayat mı?

Cevabınız ikincisiyse bu enerjiyi sürekli kılacağına inandığınız şeyleri banyonuza kendi kategorileriyle bir arada olacak şekilde tekrar yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Sık kullandıklarınızı daha kolay erişilebilir bir şekilde yerleştirmek hem kolaylık sağlar hem de dağınıklığı engeller.

Bu yeniden yerleştirme sırasında banyonuzdaki tüm depolama alanlarını tamamen doldurmak zorunda olmadığınızı aklınızdan çıkarmayın. Bazı alanlar boş kalsa bile ihtiyaç duyacağınız her şeyi yerleştirdiğiniz duygusuna eriştiğiniz an geri kalanlardan kurtulmanız gereken andır.

En iyisi biz sizi vedalaşmak istediklerinizle baş başa bırakıp diğer maddeye geçelim.

TAZELİĞİNİZİ VE NEŞENİZİ SÜRESİZ KILIN

4

Kozmetik ürünler, kremler, temizlik malzemeleri ve ilaçların hemen hemen tamamının kullanılabilecekleri belirli bir süre vardır. Bu süreden sonra kullanılmalarında her zaman bir mahzur olmasa da etkilerini yitirmiş olacaklardır. Bu yüzden son kullanma tarihi geçmiş ürünlerden kurtulmanız gerekir.

Son kullanma tarihi bulunmayan bazı temizlik malzemelerinin belirli bir süre sonra gene de işlevleri azalacağı için bunları da atmakta fayda vardır. Bu malzemeleri kullanım sıklığınızı göz önünde bulundurarak bir dahaki sefere buna uygun boyutlarda satın almak sürdürülebilirlik açısından daha makul bir yaklaşım olacaktır. Kullanım ömrü daha uzun olan sirke ya da karbonat bazlı ürünleri tercih etmek ise hem yeşil bir çevre hem de doğal yaşam alanları için ideal olanıdır.

Son kullanım tarihi geçmiş ürünleri atarken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar kimyasal özelliklerinden dolayı imha ederken karıştırılmamaları ve lavaboya ya da tuvalete dökülmemeleri gerektiğidir. Bu konuda iletişime geçebileceğiniz belediyelerin ilgili birimlerine danışmanızı tavsiye ederiz.

HİÇBİR ŞEY HAYATINIZDA HACMİNDEN FAZLA YER KAPLAMASIN

5

Henüz belirsiz bir gelecekte çıkacağınız seyahatte kullanma ihtimaliyle sakladığınız mini boyuttaki ürünler ya da promosyon numuneleri görev alacakları günü sabırla beklerken alanınızı da gereksizce işgal edebilirler. Birkaç hafta ihtiyaç duyacağınız şeylerin ömür boyu evinizde kalabalık yapmasına izin vermemelisiniz. Üstelik bunlardan bazılarının bu bekleyiş sırasında raf ömürlerinin dolması da gayet olasıdır.

Bu ürünlerden size kendinizi iyi hissettirecek olanlarını hemen kullanın. Ancak öncesinde hepsini uygun büyüklükte bir kutuya depolayın. Bunu sadece muhtemel bir seyahat için sakladıklarınız değil halihazırda sürekli kullandığınız küçük boyuttaki tüm günlük ürünler için de uygulayabilirsiniz. Her ne kadar her birinin tek tek hacmi az olsa da sayıca çok olan bu ürünlerin her yere dağılmış hali siz farkında olmadan banyonuzun ve evinizin geri kalanının da düzeninin bozulmasına sebep olacaktır.

Bunu engellemenin yolu bu küçük ürünleri ya kategorilerine göre kutularda saklamak ya da çekmece ve raflarda ayırıcı ve düzenleyici ek aparatlar kullanmaktır.

KONTROL EDİLEBİLİR BİR DEPOLAMAYI TERCİH EDİN

6

Banyolardaki depolama alanları belirli standartlara göre tasarlanır. Bu tasarımlar her zaman kişisel ihtiyaçlarınıza uygun olmayabilir. Bu yüzden banyonuzu yeniden yerleştirmeye başlamadan evvel tüm alanları titizlikle gözden geçirin.

Neyi nereye yerleştireceğinizi en baştan planlamanız gereken dolap, çekmece ya da lavabo altı gibi alanlara gerekirse duvara sonradan monte edeceğiniz askılar ya da raflar ekleyin.

Tüm bu alanların kullanımını optimize etmek için kutular ve ayırıcı düzeneklere yer verin. Kuracağınız düzenin kontrolü açısından kutuların şeffaf olmasına dikkat edin. Lavabonuzun altında kapaklı dolap yoksa yine şeffaf kutularla bu alanı değerlendirerek kişisel ihtiyaçlarınıza uygun depolama çözümlerinizi ileri taşıyabilirsiniz.

Lavabo altı dolap, kapalı kapağının ardından dahi banyodaki düzeniniz için en büyük tehdittir. Çünkü çoğu kez atmaya kıyamadığınız ya da nereye koyacağınızı bilemediğiniz şeyleri tıkıştırmak için kullanılır. Bir süre sonra kontrol dışına çıkarak kendi düzenini size dayatır. Bu durum, yaratıp yayacağı dağınıklık bir yana su ve buharın bu kadar yoğun olduğu bir alanda bir süre sonra sağlıksızlığa da sebep olur.

KATEGORİK ALT DÜZENLEMELER YAPIN

7

Kuracağınız düzenin sürekliliği kendi içinde alt düzenlere sahip olmasına bağlıdır.

Ojelerinizle manikür malzemelerinizi farklı yerlere koyarsanız ya da tıbbi kremlerle kozmetik olanları aynı yere toplarsanız banyonuzun bir süre sonra yazımızın başındaki haline dönmesi hiç şaşırtıcı olmaz.

Yine kutular, çekmece bölmeleri ya da farklı işlevdeki ürünler için farklı makyaj çantaları, düzeninizin sürekliliğini sağlayacak kategorik alt düzenlemeler için idealdir.

Kapladığı hacim kullanıma bağlı olarak sürekli değişen tuvalet kâğıdı ya da kâğıt havlu gibi sarf malzemelerini saklayacağınız yeri bu özelliklerini gözeterek belirleyin.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YENİ DÜZEN

8

Süresi geçmiş, uzun süredir kullanmadığınız ya da size kendinizi kötü hissettiren pek çok şeyi nihayet atmış oldunuz. Kalanları da alanınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde yerleştirdiniz.

Üst maddede belirttiğimiz gibi bir düzeni düzen yapan tek şey sürdürülebilirliğidir. Bu düzeni sağlarken gerçekten de size vereceği yaşam enerjisini kıstas aldıysanız tekrar tekrar banyoyu boşaltma, gereksiz olanları atma ve yeniden yerleştirme döngüsünü yaşamadan bu sürdürülebilirliği sağlayabilirsiniz.

Elbette temizlik malzemeleri ya da kozmetik ürünler satın almak için ziyaret edeceğiniz bir market, alışveriş sitesi ya da bir mağazada aynı kontrolü koruduğunuz sürece. Doğrudan kullanım için henüz ihtiyacınız olmadan alacağınız her şeyin bu düzenin sürdürülebilirliği açısından bir tehlike içereceğini umarız hiç unutmazsınız.

Sürdürülebilirliğin yaşam alanınızdaki önemli etkenlerinden biri de banyonuzun zemininde çöp kutusu ve tuvalet fırçası dışında herhangi bir eşyanın bulunmasına izin vermemektir. Bunu kendinize bir sınır olarak belirlemeniz ihtiyaçlarınıza göre yeni aldıklarınızı yerleştirme konusunda ertelemelerden kaynaklı olası geçici dağınıklıkları da engeller.

HAREKETE GEÇMENİN ŞİMDİ TAM ZAMANI

9

KonMari yaklaşımının banyonuzda nasıl uygulanabileceğine dair önerilerimize katılıyorsanız ancak yapmanız gerekenler gözünüzde büyüyorsa size tek bir tavsiyemiz olabilir. Lütfen hemen harekete geçin. Çünkü bu dağınıklık ve fazlalıklar artık size kendinizi daha kötü hissettirecek ve duruma müdahale etmek daha güç bir hale gelecek.

Yaşam alanı düzenleme uzmanı Marie Kondo insanların davranış kalıplarından hareketle kendilerini yaşam enerjisiyle dolu hissetmeleri için geliştirdiği yaklaşımında da tüm bu düzenlemelerin tek bir seferde yapılması gerektiğini belirtir. Zira size neyin iyi geleceğine dair ruhsal ve zihinsel konsantrasyon ancak bu sayede sağlanabilecektir.

Biz de şu an harekete geçerek banyonuza yeni ve sürdürülebilir bir düzen kazandırmanın size iyi gelecek olduğuna eminiz. Bu yüzden KonMari yaklaşımının farklı yönlerine dair okumayı isteyeceğinizi düşündüğümüz başka yazılarımızda da buluşmayı umuyoruz.