KIRSALDAN KENTE ESEN BİR AKIM: MODERN COUNTRY

İyi Fikir

Modern Country, çıkış noktası olan Country akımı itibarıyla kırsalı ya da diğer bir deyişle kente ait olmayanı çağrıştırsa da estirdiği tatlı rüzgâr sayesinde hatırı sayılır bir etki alanına ve gücüne sahip.

Konforun ön planda olduğu Modern Country stili, kırsaldaki sakinliği şehre taşıması sayesinde hayatın hızlı akışını yavaşlatma gücüne sahip olduğu için en merkezi bölgelerde de çevreye doğru genişlemeyi sağlayan nezih yeni yerleşim birimlerinde de giderek yaygınlaşıyor.

Vintage ürünlerden dokulara ve formlara, bitkilerden malzemelere ve renklere dek samimi ve davetkâr bir atmosfer yaratan Modern Country doğallıkla şıklığın birlikteliğinin ideal bir yansıması. Tüm bunlar ona oldukça naif bir dekorasyon akımı olma özelliği kazandırıyor.

Modern Country sadece dekoratif unsurlarla ilgili değil. Hatta belki de en belirleyici yönü insanın zaman algısını değiştirmesi. Modern Country akımına göre düzenlenmiş bir yaşam alanında zaman daha ağır ve telaşsız, bu sayede de daha keyifli akıyor.

Bunun nasıl sağlanabileceğini merak ediyorsanız şimdi tercihinize göre bir fincan kahvenizi ya da dilerseniz bir kadeh şarabınızı alıp arkanıza yaslanın ve yazımızı telaşsızca okurken kendinizi o ağır akan zamanın içinde hayal etmeye çalışın.

1-KAVRAMLARI EN DOĞAL HALLERİYLE ALGILAMAK

Tüm dünyada kentler giderek birbirlerine daha da fazla benzerken kırsal alanlar kendilerine özgülüklerini nispeten de olsa korumaya devam ediyor. Bu açıdan bakıldığında ilhamını kırsaldan alan bir dekorasyon akımının ülkelere göre farklı yansımalarının olması beklenmedik bir durum değil.

Ancak bu farklılık bazı dekoratif unsurlarda kendisini gösterse de Modern Country akımının temel yaklaşımının tüm dünyada benzer, hatta aynı olduğu söylenebilir; ferahlatıcı bir doğallık ve sıcak bir atmosfer içerisinde keyifli ve konforlu modern yaşam alanları.

Modern Country stilini anlamak için tanımlanırken kullanılan kavramları doğru ya da diğer bir deyişle kirletilmemiş en doğal halleriyle algılamak gerek. Konfor illa ki lüks demek olmadığı gibi, modern de sadece ve sadece teknolojiyle sınırlandırılamaz.

Modern Country ile aşağıda sık sık anacağımız üzere yaşam alanlarına taşıdığı doğa arasında da genelde alışılagelen algının dışında bir ilişki var. Doğal unsurlar fayda gözetilerek hayatımızda yer verdiğimiz şeyler olarak görülmez. Doğayla karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan bir iletişim gerçekleştirilmeye çalışılır. Bu duygu da kaçınılmaz olarak yaşam alanına yansır, yansımalıdır da.

2-TAMAMLAYICI DEĞİL İNŞA EDİCİ BİR UNSUR OLARAK DOĞA

Kullanılan malzemelerden aksesuarlara dek doğal unsurlar son yıllarda dekorasyonda oldukça ön planda. Modern Country stilinin bu konuda diğer uygulamalardan çok temel bir farkı var. Doğallık pek çok akım ve trendde dekorasyonu tamamlayıcı ya da atmosfer yaratıcı bir bileşen olarak karşımıza çıkar. Oysa Modern Country neredeyse tamamen doğa üzerine inşa edilmiş bir akım. İlk başta pek fark edilmese de tüm detaylar buna göre belirlenir.

Tutku düzeyindeki ahşap kullanımına pamuk, hasır ya da jüt eşlik eder. Doğayı çağrıştıran aksesuarlar ile natürmort ya da kır manzarası içeren tablolar bu malzemelerin bütünleyicisi.

Ancak bu aksesuarları doğal malzemelerden yapılmış olsalar dahi alışveriş sitelerinden sipariş verilebilenlerle karıştırmayın. Küçük bir doğa yürüyüşünden topladığınız parçalar süslemeli evinizi. Elinizle yolmadığınız sürece kuş tüyleri, yerinden kendisi kopmuş bir ağaç dalı ya da doğanın yüzbinlerce yılda heykeltıraşlığını yaptığı taşlar… Hepsi dekorasyonunuzun bir parçası olabilir.

Bu kırsal havayı bir çiftlik ya da köy evinden ayıran ise ilhamını yine doğadan alan temel modern dekorasyon unsurları. Zıt gibi görünseler de bu işbirliğini hayata geçirebildiğinizde şehir hayatı içerisinde yaşam alanlarınızı diğer evlerden tamamen farklılaştıracak bir stile sahip olacaksınız; Modern Country.

3-EZELİ VE EBEDİ BİR AŞK, AHŞAP

Ortamın atmosferine organik bir sıcaklık katan ahşap için Modern Country stilinin vazgeçilmezi diyebiliriz. Bu aşkın sonsuzluğunu kanıtlamak ister gibi genelde de eskitilmiş ahşap kullanılır.

Eskitilmiş ahşabın sadece görme değil dokunma duyumuza da hitap etmesi mekânla ve nesneler üzerinden doğayla kurduğumuz ilişki açısından oldukça etkili. Tablo çerçevelerinden duvarlardaki açık raflara dek tercih edilmesinin sebebi de bu.

İşlevsel eşyaların dışında vintage ürünler ya da antikalar da ahşabın boy gösterdiği diğer unsurlar. Ayrıca salonunuzun baş köşesinde ya da verandanızda yer vereceğiniz bir sallanan sandalye hem ahşaba eylemlilik kazandırır hem de Modern Country stilini layıkıyla yaşam alanınıza yansıtmanızı sağlar.

Ahşap bir malzeme olmanın ötesinde aynı zamanda bir renk olarak düşünülmeli. Eşyaların dışında zeminin de ahşap olması genele hâkim natürel tonları en doğal şekilde dengeler.

4-HUZUR VERİCİ VE ROMANTİK RENKLER

Modern Country yaklaşımına göre ahşabın dışında tercih edilen tüm renkler için kullanılabilecek tek bir tabir var, uçucu. Hani hafifçe üfleseniz hemen dökülecek gibiler.

Krem beyazı, kum beji, mint ya da su yeşili, toz pembe ve aklınıza gelebilecek diğer tüm natürel tonlar bu uçucu ama duygusal olarak etkili renklerin arasında sayılabilir. Kontrast renklerin hemen hemen hiç kullanılmaması da doğanın kendi içindeki uyumunu yaşam alanınıza taşır.

Modern Country stilinin renk anlayışı bir yandan huzurlu bir atmosfer yaratırken diğer yandan tutkulu bir romantizmin yaşanabilmesine de gayet açık.

5-NOSTALJİK MOBİLYALARLA MASALSI ATMOSFER

Modern Country stilindeki belirleyici dekorasyon unsurlarının başında gelen mobilyalar, büyüklükleri ve klasik tarzlarıyla salonunuzdan yatak odanıza dek oldukça geniş yer kaplarlar. Bu genişlikte kendilerine yer bulan kabarık minderler ve yastıklar başka stillere kıyasla çok daha fazla konfor sağlar.

Mobilyaların büyüklüğünü ve klasik tarzını eski usul bir sıkıcılık tehlikesi olarak görmemelisiniz. Kolçaklar ya da ayaklarda kullanılacak eskitme ahşap malzeme ile pamuk ya da ketenden döşeme kumaşları sayesinde doğayla bütünleşmiş nostaljik bir duygu yaratacakları gibi ait oldukları bütün içerisinde son derece avangart da sayılırlar.

Hatta kuş tüyleri, ağaç dalları, doğal taşlar, eskitme ahşap unsurlar, vintage ürünler, sallanan sandalye, natürel ve romantik uçucu renklerle birlikte düşünüldüğünde nostaljik mobilyaların masalsı bir atmosfer yaratmada etkili oldukları dahi söylenebilir.

6-DOĞADAKİ ÇEŞİTLİLİĞİ YANSITAN DESENLER

Bu masalsı atmosferi bütünleyen diğer bir temel dekorasyon unsuru da kullanılan doğal kumaşların desenleridir. Zaman zaman renk uyumunu gözeterek düz ya da pötikareli pamuklu ve keten kumaşlar değerlendirilse de genelde ilhamını doğadan alan bir hareketlilik tercih edilir.

Bitki ve çiçek motiflerinin yer aldığı desenler, ince danteller ve püsküllerle desteklenir. Konfor ve keyif arayışı ön planda olduğu için kullanılan kabarık minderler ve rahat yastıklar da aynı şekilde çiçek ya da kuş desenleriyle bezenir.

Hep birlikte vakit geçirilen alanlardaki farklı koltuk ve kanepelere uygulanan farklı kumaşlar tıpkı üzerlerindeki desenler gibi doğanın zengin ve renkli çeşitliliğini yansıtır.

7-DUYGULARI DESTEKLEYİCİ BİR AYDINLATMA

Doğayla bu kadar bütünleşmiş bir tarzın günışığı kullanımını önemsemesi de gayet doğal. Bu yüzden diğer unsurlardaki kumaşların aksine açık düz renkli perdelerle günışığının engellememesine özen gösterilir. Yine de doğanın hareketliliğini pencerelerinize yansıtmak isterseniz desenli tüller kullanabilirsiniz.

Modern Country dekorasyonunu ideal bir biçimde öne çıkartacak aydınlatma ise sıcak tonlarda olmalı. Tepeden ışık tercih ediliyorsa atmosfere uygun hasır avizeler kullanılabilir.

Gene de vintage lambaderler ve çiçek desenli abajurlar, stilin diğer unsurlarıyla daha uyumlu. Bunların yanısıra koridorlarda ve dubleks ya da tripleks evlerdeki merdivenlerde retro aplikler hem evinize hem de sevdiklerinizle paylaştığınız hayata işlevlerinin çok ötesinde derin bir duygu katar.

8-BEREKETİN VE HUZURUN EN DOĞAL PAYLAŞIM ALANLARI, MUTFAKLAR

Modern Country sıcak ve doğal bir atmosfer yaratma amacı taşıdığı için temel bir yaşam alanı olarak mutfaklar da bu akım içerisinde özel bir cazibe taşır. Zira bereket diyebileceğimiz doğal zenginlik ve bunun sonucunda sağlanan huzur en samimi haliyle mutfakta paylaşılır.

Bu paylaşımın en net yanması büyük masalar ya da hayatın merkezi mutfak adalarında görülür. O yüzden mutfaktaki dekorasyon anlayışının ilk sırasında sofra başı sohbetlerine imkân tanıyan ve ahşabın hem malzeme hem de renk olarak verdiği hisle desteklenmiş düzenlemeler bulunur.

Mutfaktaki renkler Modern Country anlayışının geneline uysa da meyveler ve çiçeklerle iştah açıcı doğal tonlara da yer verilir.

Mutfak dolaplarında cam kullanımından seramik çanaklara dek farklı malzemelerden unsurlar da ahşaba eşlik edebilir.

9-DOĞALLIĞIN GÖZETİLDİĞİ BİR ATMOSFERDE TAZELENME

Modern Country esasen sıcak ve doğal bir atmosferde konforlu bir ferahlığı gözettiği için gündelik tazelenmenizi sağlayan banyolar da bu stilden bağımsız düşünülemez. Bu açıdan mümkün olduğunca havadar ve aydınlık olması gerekir.

Beyaz ile ahşabın uyumu bu hissin oluşturulmasında önemli bir rol oynar. O yüzden duvarlardan zemine dek bu uyumun yansıtılmasına özen göstermelisiniz.

Depolama için hasır sepetler ve zeminde yine hasır kilimler, doğal malzemelerden işlevsel unsurlar ile banyoya uygun ev bitkileri, Modern Country tarzını banyonuza yansıtmanızı sağlayacak başlıca detaylar.

Lavabo bataryası, duş armatürü ve banyo aksesuarları doku ve renk açısından birbirleriyle uyumlu olmalı. Tercih edilen malzeme ise bu unsurları ön plana çıkarmadan bu doğal atmosferi beslemeye hizmet edecek şekilde belirlenmeli.

10-ŞÖMİNEDEN TAVAN ARASINA ÇOK ÖZEL ALANLAR

Kullansanız da kullanmasanız da yaşam alanınızda bir şöminenin varlığı Modern Country akımını yansıtacak en özel detaylardan biri. Sağlayacağı görsel, duygusal ve fiziksel açılardan sıcak ve huzurlu atmosferle doğayla bütünleşmiş eksiksiz bir evi temsil eder şömine. Sahip olduğu çekim gücüyle de günün belirli saatlerinde konuk edeceğiniz dostlarınızla ya da birlikte yaşadığınız sevdiklerinizle geçireceğiniz kaliteli vaktin de merkezi alanını yaratır.

Tripleks bir evin en üst katı ise gerçek bir kır evinin tavan arası olarak düzenlenerek Modern Country stili içerisinde tamamen size özel bir alan yaratabilmenizi sağlar. Bu tavan arasında varsa ahşap kirişler yoksa da yine ahşap iç tavan kaplaması, antika ya da eskitme bir masa, doğadan toplanmış dekoratif aksesuarlar ve retro bir pikaptan yükselen pastoral bir senfoni, zihninizi yenileyecek bir hobi alanına veya ruhunuzu sağaltacak bir meditasyon sürecine sevgiyle kucak açabilir.

 

***

Kırsaldan kente esen Modern Country akımının en temel uygulama biçimlerini sizin için özetlemeye çalıştık. Sadece yaşam alanınızı nasıl düzenleyeceğinizi değil doğadan ilham alan bir hayatı nasıl yaşayacağınızı da kapsayan bu yaklaşımın size ve sevdiklerinize huzuru ve mutluluğu en doğal halleriyle getirmesi dileğiyle…