KENDİNE AİT BİR KÖŞE

İlham Al

Yaklaşan kış döneminde günler kısa olsa da zamanı çok daha verimli ve dolu dolu değerlendirmek elinizde. Evinizde sadece size ait bir köşe oluşturarak bunu mümkün kılabilirsiniz.

Bu özel köşede ruhunuzu meditasyonla arındırabilir ya da müzikle besleyebilirsiniz. Sanatın gücüyle yeni ufuklara yelken açabilir, roman karakterleriyle farklı dünyaların kapılarını aralayabilirsiniz. Belki de içinizde çocukluğunuzdan bu yana ukde kalan bir yeteneğinizi yeniden keşfedebilir veya hobilerinizi geliştirebilirsiniz. Ya da zihninizi ve ruhunuzu yenilemenizi sağlayacak olan şey her ne ise onu gerçekleştirebilirsiniz.

Yeter ki dekorasyonunuzu küçük dokunuşlarla tüm bunlara alan açacak şekilde elden geçirme kararlılığınızdan vazgeçmeyin. Yükselen yaşam alanları olarak mutfaklar da size tüm işlevsellikleriyle hem kendinize vakit ayırabileceğiniz bir düzenlemeyi hem de sırrına ermekten mutlu olacağınız lezzetleri bir arada vaat ediyor.

Keyfin, konforun ve kişisel derinleşmenin buluşacağı kendine ait bir köşeye dair ilham verici fikirleri sizin için genel hatlarıyla ele aldık.

BENZERSİZ ANLAR İÇİN İŞLEVSEL DÜZENLEMELER

Ne kadar sosyal bir kişi olursanız olun gün içerisinde ya da haftanın belirli vakitlerinde sadece kendinize ayıracağınız bir zaman dilimine ihtiyacınız olur. Hatta sosyalliğin boyutunun artması bu ihtiyacı da fazlalaştırır.

Zihinsel ve ruhsal açıdan yenilenmenizi sağlayarak sizi bu sosyallik içerisinde benzersiz kılacak yönlerinizin beslenmesi için gerekli olan bu zamanı yaratabilmek sadece uygun bir mekânın varlığıyla birlikte anlam kazanır.

Her ev böylesi bir özel mekâna elverişli yapıda olmayabilir. O zaman işlevsel düzenlemeler imdadımıza yetişir. İhtiyaca göre dönüşebilen mobilyalardan ek donanımlara dek pek çok dekorasyon unsurunu kendinize ait bir köşede benzersiz anlar yaşayabilmeniz için yaratıcı bir biçimde kullanabilirsiniz.

Mesela pek çok fikir ve hikâye barındıran bir kütüphanenin ardını kişisel alanınızın pasaportsuz ve vizesiz girilemeyen sınır kapısına dönüştürebilirsiniz.

Doğrudan bu amaca uygun tasarlanmış olan ahşap kayar katlanır kapı ya da bölme duvar donanımlarını ihtiyacınız olduğunda sadece bu özel mekânı oluşturmak için değerlendirebilirsiniz. Böylece diğer zamanlarda bu sınırı kaldırıp genel alanın daralmamasını da sağlamış olursunuz.

Kısacası kendinize ait köşeyi eviniz müsaitse belirli bir alanı tamamen buna ayırarak inşa edebileceğiniz gibi işlevsel düzenlemelerle sadece size özel benzersiz anların kapısını da aralayabilirsiniz.

GEÇMİŞTEN GELECEĞE YELKEN AÇAN DETAYLAR

Kendine ait bir köşenin şüphesiz en önemli anahtarı detaylarda saklı. Bu detaylar hem kimse görmese ya da anlamasa bile sizi dünyanın geri kalanına eksiksiz bir biçimde yansıtmalı hem de ruhunuza iyi gelip modunuzu yükseltmeli.

Bu yönde bir kişiselleştirmeyi kendiniz hakkında derin bir keşif süreciyle birlikte gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Burada amaç bütün aklınıza gelenleri bu köşeye yığmak olmamalı. Size kendinizi iyi hissettirecek her şeyi eksiksiz bir biçimde bir araya toplamak çok da iyi bir fikir olmayabilir. Bu hem onları sıradanlaştırır hem de geçmişin gölgesinin geleceğin üzerine düşmesine neden dahi olabilir. Oysa biz kendine ait bir köşe ile zihnimizi ve ruhumuzu yenilemek istiyoruz bir şeylere takılı kalmayı değil.

Mesela bir sinema sevdalısıysanız sizin için ne kadar özel olsa da tüm sinema tarihini bu köşeye sığdıramazsınız. Ancak O’nunla elele izlediğiniz ilk film Çölde Çay ise başköşeye asacağınız afişi bu alanda içeceğiniz tüm yorgunluk çaylarına eşlik edebilir. Yani kısacası kendinize ait bir köşede yer vereceğiniz size iyi gelen detaylar geçmişten geleceğe ya da benzetmeyi sürdürecek olursak filmin devamına yelken açabilmeli.

Kendinize ait köşede yapmanız gereken kişiselleştirmeyi bir keşfe benzetmemizin nedeni de bu. İlk oyuncağınız, plajdaki sayısız benzerinin arasından sizi kendisine çeken bir çakıl taşı, bir peçetenin üzerine yaptığınız basit bir çizim ya da eskidiği için giyemeyip artık kırlent kılıfı olarak kullandığınız bir kazak… Bu köşede neye yer verirseniz verin sebebini tam olarak bilemeseniz de hepsi sizi siz yapan detaylar olmalı.

İLHAM VERİCİ BİR DEKORASYONUN DENGESİ

Kendinize ait köşeyi evin diğer kısımlarından ayırmak ve kıymetli detaylarla kişiselleştirmek dekorasyon açısından standartlarının olmayacağı anlamına gelmez. Hatta tam tersi bu alanda yüksek standartları yakalamak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar.

Bunun için öncelikle bu köşenin kendi içinde renk, stil ve form açılarından uyumlu ve şık bir bütün teşkil etmesi gerekir. Her ne kadar evinizin bir parçası olsa da bu açıdan ortaya koyacağı bağımsız karakter onu benzersiz kılmalı. Herkesten farklı olma ihtiyacını giderecek olan bu benzersizlik kendine ait bir köşe için özel bir mana taşır.

Uyumlu, şık ve herkesten farklı bir kişisel alanı yükselten diğer değerler konforlu ve düzenli olması. Konfor ve düzen burada geçireceğiniz vakti daha verimli değerlendirebilmeniz açısından son derece önemli.

Bir düzenlemenin tüm bu niteliklere sahip olabilmesi için aslında bu alanda hayata geçireceğiniz genel konsepti gözetmeniz gerekiyor. Konsepte dair bu bakış açısını yansıtan örnekleri kurumsal olarak “içinde Häfele var” mottosuyla tasarlayıp uyguladığımız koleksiyonlarımızın tüm detaylarında görebilirsiniz. Bu da her ne kadar söz konusu olan gayet kişisel bir alan olsa da kendinize ait köşede uyum, şıklık, benzersizlik, konfor ve düzen dengesini sağlamak açısından ilham verici olur.

KİŞİSEL AKTİVİTELERİN MEDİTATİF ETKİSİ

Yoga ve meditasyon kendinize ait köşede gerçekleştirebileceğiniz ideal aktiviteler arasında sayılabilir. Sistematik bir biçimde uygulandıklarında etkileri kişisel alanınızın dışına da olumlu sonuçlarıyla yansır. Doğrudan bu aktiviteleri yapmasanız da köşenizdeki her anı bu olumlu sonuçları hedefleyerek planlayabilirsiniz.

Uzun zamandır vakit ayıramadığınız bir yeteneğinizin üzerine yeniden eğilmeye ya da bir hobinizi geliştirmeye karar verdiğinizi düşünelim. Bu konudaki konsantrasyonunuzun üzerinizde ve hayatınızda meditatif bir etki yaratacağından emin olabilirsiniz. Üstelik 20 yıl sonra fırçayı tekrar eline alıp tuval başına geçen biri bu sürenin kendisine kazandırdığı hayat tecrübesi ve estetik birikimle bakar artık yapacağı çalışmaya.

Hobilerinize ya da yeteneğinize yönelik çalışmaların evdeki düzeni bozacağını da lütfen düşünmeyin. Hatta tam tersi belirli bir iç disiplin sağlayacakları için daha da düzenli bir hayat sürmeniz hiç de sürpriz olmaz. Ayrıca işlevsel çözümler arasında sayabileceğimiz katlanır masalardan çekmece içi organizasyon sistemlerine dek pek çok dekorasyon unsuruna kendinize ait köşede yer vererek bu çalışmaları düzenli bir biçimde sürdürebilirsiniz.

KİTAPLARI YARIDA BIRAKMAYA SON

Bir restoranda aç bir şekilde sipariş veren bir kişinin ihtiyacından çok daha fazlasını istemesi gayet mümkün. Hatasını da ancak doyduktan sonra fark edip her koşulda pişman olacağı bir ikilemde kalır. Kalanları yemeye devam etse rahatsız olacak bırakıp çöpe gitmelerine izin verse huzursuzluk duyacak.

Okumaya meraklı birinin başlayıp bitiremediği kitaplar varken yeni çıkan eserler karşısındaki durumu da benzer bir ikilem içeriyor. İşte kendine ait bir köşe bu ikilemi yaşayanlar için de ideal bir çözüm. Tek yapmanız gereken bu yazıyı bitirdikten sonra teknolojik cihazlarınızla kısa bir süreliğine vedalaşıp kaldığınız yerden kitabınız okumaya devam etmeniz. Kişisel alanınızı kurup okumayı bir kere süreklileştirdikten sonra buna ayırdığınız vaktin de ummadığınız bir şekilde arttığını görüp şaşıracaksınız. Önemli olan bu alanı uygun bir biçimde düzenlemeniz.

Teknoloji bizi zaman zaman kitaplardan uzaklaştırsa da mesele kendine ait bir köşenin düzenlenmesi olduğunda faydaları da büyük. Giderek yaygınlaşan mobilyalara entegre ya da yüzeylere monte lokal aydınlatma çözümleri konsantrasyonu artırıp okumayı kolaylaştırıyor.

Häfele’nin okuma lambası ürünlerini aynı zamanda USB girişiyle şarj ünitesi olarak da kullanabilirsiniz. Bu sayede enerji sağladığınız cihazınızı bluetooth teknolojisiyle Häfele’nin yine mobilyalara entegre Loox Ses Sistemi’ne bağlayıp kitabınızı okurken tercih ettiğiniz müziği dinleyebilirsiniz.

AMBİYANS, İŞLEVSELLİK VE ODAKLANMAYI ESAS ALAN BİR AYDINLATMA

Teknoloji ile dekorasyonun verimli iş birliğinin en parlak örneklerinden olan aydınlatmanın kendinize ait köşedeki kuvvetli etkisi kitap okumakla sınırlı değil. Gelişen yönleriyle aydınlatmayı artık ortamın ambiyansını belirleme, işlevselliğiyle hayatımızı kolaylaştırma ve öne çıkarmak istediğimiz unsurlara odaklanma özellikleriyle tanımlıyoruz. Kişisel alanınızda bu üç özelliğin de olumlu sonuçlarını evinizdeki diğer kısımlardan çok daha net bir biçimde deneyimleyebilirsiniz.

Häfele’nin Loox Aydınlatma Sistemleri uzaktan kumandası sayesinde mobilyalara entegre şerit ya da spot LED ışıkları kontrol edebilmenizi sağlıyor. Böylece kendinize ait köşenizde ihtiyaç duyarsanız aydınlatmayı daha soft bir hale getirerek ya da dimmer ile kısarak ortamın duygusunu da değiştirebiliyorsunuz.

Sadece kitap okurken değil bu alandaki dikkat gerektiren aktivitelerde de aydınlatmanın işlevi büyük. Ayrıca doğru bir konumlandırmayla size kendinizi iyi hissettirecek noktalara odaklanma da sağlayabilirsiniz.

Tüm bunlar aydınlatma çözümlerinin kendine ait bir köşede düzenlenmesi gereken unsurların başında geldiğini kanıtlıyor.

ÇOK ÖZEL BİR KİŞİSEL ALAN OLARAK MUTFAK

Evlerde yaşama alanı ve toplanma noktası olarak mutfakların merkezi konumu giderek yükselirken kendine ait bir köşe başlığı altında işlenmesi sizi şaşırtmasın. Mutfağı günün belirli saatlerinde bir kişisel alan olarak kullanmanın çok özel yönleri var.

Öncelikle mutfaklar işlevselliğin en üst düzeyde ön plana çıktığı yaşam alanları. Ayrıca bir evde düzenin en çok hüküm sürdüğü yer. Her şeyin pratik ve kolay ulaşılır olması ile adeta metrekareyi artıran bir alan kullanımı mutfağa kendine özgü bir yüksek konfor kazandırıyor. Tüm bunlar da mutfaktaki unsurları dilediğiniz gibi değerlendirebilmenizi sağlıyor.

Diğer yandan mutfak adaları ve kayar tezgâh donanımları çok amaçlı bir kullanım için ideal. Yukarıda yeteneklerinize eğilme, hobilerinizi geliştirme ya da kitap okumaya dair söylediklerimiz bu kullanım dâhilinde kolaylıkla karşılık bulabilir.

Daha da önemlisi amacı tanımlarken dile getirdiğimiz zihinsel ve ruhsal yenilenmeyi beslenmeden ayrı düşünmek mümkün değil. Üstelik bunlara işin bir de bedensel boyutu ekleniyor.

Renginden kokusuna hem sağlık hem de yaşama sevinci veren gıda malzemelerine konsantre olmanın meditatif etkisi olmadığını kim iddia edebilir ki? Çıkan ürünü tatmanın hazzı da mutlulukla yakından alakalı.

Häfele’nin mutfak koleksiyonlarını konsept olarak incelediğinizde işlevsellikleri, çok amaçlılıkları, vaat ettikleri konforu ve keyfiyle kendine ait bir köşenin olmazsa olmazlarını içerdiğini siz de göreceksiniz.

***

Keyfin, konforun ve kişisel derinleşmenin buluşacağı kendine ait bir köşeye dair ilham verici fikirleri sizin için genel hatlarıyla ele almaya çalıştık. Konunun kişisel boyutu elbette genel yaklaşımların dışında bir deneyimlemeyi gerektiriyor.

Bu deneyimlemenin hepinize yenilenme ve yaşama sevinci ile mutluluk ve iç huzuru kazandırması dileğiyle…

Evde olmanın tam zamanı dedirtecek fikirleri derlediğimiz yazımızı keşfetmek isterseniz: EVDE OLMANIN TAM ZAMANI