İtalyan usulü kahve keyfi

Ebru Erke

Türk kahvesi vazgeçilmezimiz olsa da etrafı saran Yeni Dünya kahve zincirleri, üçüncü kuşak kahveciler ve İtalyan kahve çeşitlerine kayıtsız kalmak imkansız.

Kahve İtalya’ya ilk olarak Trieste limanından bizden çok sonra ulaşmış ve İtalyanlar her şeyde olduğu gibi buna da gustolarını katarak kendilerine özel teknikler geliştirmişler. İtalya’da kahve yapımı üç yüz yıllık alışkanlık ve geleneğin sanatla bütünleşmiş halidir. İster küçük bir kasabada, ister büyük şehirde, kahve yani caffé insanların yaşamlarının merkezindedir.

Bir İtalyan’dan kahvesiz bir hayat geçirmesini istemek, ona makarna yemeyi bırakmasını yada konuşurken ellerini kullanmamasını söylemekle aynı şeydir.

Birçok kahve çeşidinin temeli espressodur; az, çok kuvvetli, tek yudumluk… Espresso, köpürtülmüş sütle servis edildiğinde macchiato olur, hafif bir likör dokunuşuyla corretto, sıcak süt ve süt köpüğüyle birleştiğindeyse cappucino olur. Espresso içine bir top konan vanilya dondurma ise bir anda nefis bir affogato’ya dönüşür. Espresso çekirdekleri diğer çekirdeklere göre daha fazla kavrulduğundan içindeki yağlar yüzeye çıkarken renkleri koyulaşır ve tatları zenginleşir. Her üretici kendi özel karışımını hazırlar, bu da damak tadınıza en uygununu bulmanız için biçok alternatif demektir. Kahve çekirdeklerini saklamanın en iyi yolu buzdolabında veya buzlukta hava almayan folyolu, tercihen kendi ambalajlarıdır.

Kahvenin çeşidi her ne olursa olsun en iyi sonucu kahvenizi hazırlamadan hemen önce çekirdekleri öğüterek alırsınız. Manüel kahve değirmenleri, yüksek hızdaki döner bıçaklı otomatik olanlarına göre kahve çekirdeklerini çok daha muntazam öğütür. Gerçekten iyi bir espresso için öğütücü çok önemlidir. Eğer çekirdekler yağlı ve öğütücü bıçak  çok ince ise, yani öğütülen çekirdekler kalın kalıyorsa espresso makinesi sıvının akmasında dahi zorlanacak ve arzu edilmeyecek kadar düşük miktarda gelen, kremasız (soluk kahverengi köpüklü ) bir kahve elde edilecektir. Eğer öğütücü bıçak çok kalın ve kaba ise, yani çekirdekler çok ince öğütülüyorsa bu durum kahve çekirdeğinin üzerine gereğinden fazla su akışına neden olacak ve yine sonuç kremadan yoksun bir kahve olacaktır. Kahvenizi yapmadan önce makinenizi önceden ısıtıp sonra birkaç dakika su ile çalıştırın. Mekanizmayı ısıtmak tıkanmayı önler ve kahvenizin sıcak olmasını sağlar.