İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu

İyi Fikir

İlk olarak 1950’li yıllarda ortaya çıkmaya başlayan İskandinav ev dekorasyonu o günden bu yana sadeliği, doğallığı, rahatlığı ve sakinliği ifade eden bir dekorasyon tarzı olarak yansır. Modernizm hareketi ile birlikte gelişmeye başlamasından dolayı işlevsellik ve sadelik ön planda tutulur. İskandinav tarzını benzerlerinden ayıran en önemli özelliği ise zarif ve sofistike görünümü sayesinde kazandığı karakterdir. Bunun yanında doğal unsurların ve rahatlığın da İskandinav tarzında bulunması benzerlerinden ayrılmasını sağlar. 

Minimalist tasarımın ön planda olmasının esas sebebi, geleneksel İskandinav evlerinin küçük olması. Günümüzde evler daha büyük inşa ediliyor olsa da karmaşıklıktan uzak olma felsefesi İskandinav ev dekorasyonu oluşturmak için yeterli. Detaylar ve süslemeler İskandinav tasarım için söz konusu değildir. Temiz ve net hatlara sahip, modern ve sağlam mobilyalar bu dekorasyon içerisinde yer alır. Bu dekorasyon türünün karakteristik özelliklerinden biri olan düzen unsurunu sağlamak için dolap ve raf gibi depolama alanları sıklıkla yer alır. Bunun esas amacı mekânın temiz ve düzenli görünmesidir. İskandinav evleri, coğrafi koşullar nedeniyle gün ışığından fazla yararlanamaz, bu sebepten dekorasyon içinde açık renkler tercih edilir. 

Genel olarak beyaz ve grinin tonları dekorasyon içerisinde tercih edilir. Duvarlarda beyaz rengin tercih edilmesinin sebebi ise mobilya ve dekorasyonu ön plana çıkarmaktır. Odayı baskın renkler kullanmadan aydınlık gösterebilmesi için sıcak ahşap ve sepya tonları tasarımda sıklıkla tercih edilir. Günümüzde bu dekorasyon içerisine;  toprak tonları, koyu mavi ve deniz yeşili gibi doğanın renkleri dâhil olmuş durumdadır. İskandinav ülkelerinde bir kültür haline gelmiş olan sade yaşam felsefesi ev dekorasyonuna kadar yansımış ve günümüzde Avrupa’da bile insanlar tarafından ev dekorasyonunda İskandinav ev dekorasyonu tercihinin yapılmasını sağlamıştır.