Home Ofis Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi Fikir

İnternetin yaygınlaşması ve teknolojinin artması ile iş hayatı ağırlıklı olarak dijital dünyaya kaymaya başladı. Bu da bizlere evlerimizden işlerimizi yönetebilme imkânı sundu. Evlerden yürütülebilen bu sistemlerede genel olarak home ofis denilmeye başlandı. Yurt dışında büyük ya da küçük firmalarda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan home ofis dekorasyonu anlayışı yavaş yavaş Türkiye’ye de gelmeye başladı. Özellikle büyük şehirlerde içinden çıkılmaz hale gelen ulaşım sorunu, bizler için gitgide zaman kaybı yaratır hale geldi. Bu zaman kaybını avantaja çevirmek adına hem işverenler hem de çalışanlar tarafından home ofis anlayışı kısa sürede benimsendi. Bu sayede işe gidene kadar harcadığımız zaman ve enerji kaybını verimliliğe dönüştürebilir olduk. Tabii ki bunun için öncelikle evden çalışmaya müsait bir işimiz ve evimizde kendimize çalışma alanı yaratacak yerimizin olması gerekir. Çalışma alanı oluşturmak dediğimde hemen gözünüz korkmasın. Çünkü kendi ihtiyacımız doğrultusunda evimizde bir çalışma alanı yaratabiliriz. Dilersek evimizin herhangi bir köşesinde küçük bir alanı değerlendirebileceğimiz gibi bir odayı tamamen çalışma odasına da dönüştürebiliriz.

 

Evlerimizde çalışma odası ya da çalışma alanı oluştururken dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var. İlk olarak evimizde kullancağımız alanı seçmeliyiz. Bu doğrultuda çalışma ortamında nelere ihtiyacımız olacak ve hangi ofis ekipmanlarını kullanmamız gerekecek gibi temelleri oturtmalıyız. Sonraki adımda çalışma odamızın dekorasyonunu kendi zevk ve stilimize göre tamamlamak kalacak. Fakat dekorasyonumuzu tamamlarken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta mobilya, aksesuar ve ışıklandırma seçimleri olacak. Çünkü günde birkaç saat geçireceğimiz çalışma ortamını ne kadar doğru dekore edersek o kadar fazla verim alabiliriz.

Çalışma Odamızı Verimli Hale Getirecek Püf Noktalar

 

Çalışma alanlarımızı, konsantrasyonumuzu artırmak ve bitkin ruh halinden kurtulmak için evimizin ferah ve ışık alan bir yerinde oluşturmalıyız. Dekorasyonumuzda seçeceğimiz renklerin yumuşak tonlarda ve dinlendirici olması, zihni yoran karmaşa desenlerden uzak durması çalışma odasında geçireceğimiz saatleri daha verimli kılacaktır. Aynı zamanda seçeceğimiz mobilyaların da sade ve minimal yapıda olması çalışırken zihnimizi dağatabilecek etmenleri azaltır.

 

Home ofis dekorasyonu kapsamında çalışma odası denildiğinde çoğumuzun aklına ilk gelen eşya çalışma masası oluyor. Kullanacağımız çalışma masası ne kadar işlevsel olursa işlerimiz o denli kolaylaşır. Bu noktada Häfele Concept bizlere Elektronik Kumandalı Masa Sistemi ile yardımcı olur. Bu sistem sayesinde masamızı istediğimiz boyuta getirerek ister ayakta istersek de oturarak çalışma imkânı bulabiliriz. Aynı zamanda masamıza eklenen ekran tutucular ile bilgisayarlarımızı istediğimiz yöne rahatça çevirebiliriz. Bu da sunum yapacağımız zaman bizlerin işini daha da kolaylaştırır. Sürekli elimizin altında olan ve karmaşık bir görüntü yaratan kabloları ise kapaklı kablo sistemleri ile görünmez hale getirerek bir fazlalıktan daha Häfele Concept fikirleri ile kurtulabiliriz.

 

Son olarak da çalışma alanlarımızda tazelenme ve yenilenme hissini yaratmak amacıyla yeşil bitkilerden yararlanabiliriz. Çünkü iç mekanları ferahlatmak ve doğal detaylarla birleştirmek istediğimizde bitkiler kurtarıcılarımız olur. Çalışırken en ihtiyaç duyduğumuz şey yenilenme ve zinde kalmak olduğu için bitkilerin gücünden yararlanmak oldukça faydalı olacaktır.