Hafele Uzmanlarından Genç Odası Tüyoları

İyi Fikir

Sonunda okullar açıldı. Çocuklar kendilerini okul aktivitelerine, ödevlere ve sınavlara kaptırmadan önce okul dışındaki çalışma ortamları onlar için en büyük motivasyon! Düzenli, ferah ve renkleri doğru seçilmiş bir odaya sahip olmak başarılı bir öğrencinin sihirli anahtarlarından biri… Biz de Hafele Evim okurlarına özel, başarılı gençlerin odaları için en iyi fikirleri mimarlarımız Kamer Akman ve Çağla Çetin’den öğrendik.

Kamer Akman’a sorduk…

Gençler ideal çalışma masası sizce nasıl olmalı?

Ergenlik dönemi hassas bir dönem, bu süreçte gençlerin okuldaki başarılarını destekleyecek rahat ve konforlu çalışma ortamları yaratmak, dinlendirici uyku alanları ile beraber  aynı zamanda da kişisel ilgi alanları ve hobileri için yeterli hareket alanını oluşturmak gerekiyor. Hafele ürünleri günümüzde daralan iç mekan hacimlerinde kullanım için maksimum fonksiyon sağlamamıza yardımcı oluyor. Genç odaları için kullanılmasını önerdiğim Combi masa sistemi, gün içinde çocuğunuza kullanışlı ve dinamik bir çalışma alanı yaratırken, uyku saati geldiğinde pratik bir hareketle yatağa dönüşerek konforlu bir uyku sağlar. Yani aynı alan içinde 2 farklı fonksiyon ile ortamın verimliliğini arttırarak, çocuğunuzun odadaki fiziksel hareket alanını genişletmiş oluyoruz. Benzer bir şekilde depolama ünitelerine entegre edilerek gizlenen Rota masa, çocuğunuzun arkadaşları ders çalışmaya ya da kalmaya geldiğinde ek bir çalışma masasına dönüşerek pratik bir çözüm sunar. Bunlarla birlikte artık  teknolojinin gençler için vazgeçilmez olduğunu düşünerek USB masa aydınlatması,  aydınlatma işlevinin yanında hızlı ve kolay ulaşılabilir usb girişi sayesinde şarj cihazı olarak masasında hazır bulunabiliyor. genc_odasi

Kamer Akman’a sorduk…

Gençler ideal çalışma masası sizce nasıl olmalı?

Ergenlik dönemi hassas bir dönem, bu süreçte gençlerin okuldaki başarılarını destekleyecek rahat ve konforlu çalışma ortamları yaratmak, dinlendirici uyku alanları ile beraber  aynı zamanda da kişisel ilgi alanları ve hobileri için yeterli hareket alanını oluşturmak gerekiyor. Hafele ürünleri günümüzde daralan iç mekan hacimlerinde kullanım için maksimum fonksiyon sağlamamıza yardımcı oluyor. Genç odaları için kullanılmasını önerdiğim Combi masa sistemi, gün içinde çocuğunuza kullanışlı ve dinamik bir çalışma alanı yaratırken, uyku saati geldiğinde pratik bir hareketle yatağa dönüşerek konforlu bir uyku sağlar. Yani aynı alan içinde 2 farklı fonksiyon ile ortamın verimliliğini arttırarak, çocuğunuzun odadaki fiziksel hareket alanını genişletmiş oluyoruz. Benzer bir şekilde depolama ünitelerine entegre edilerek gizlenen Rota masa, çocuğunuzun arkadaşları ders çalışmaya ya da kalmaya geldiğinde ek bir çalışma masasına dönüşerek pratik bir çözüm sunar. Bunlarla birlikte artık  teknolojinin gençler için vazgeçilmez olduğunu düşünerek USB masa aydınlatması,  aydınlatma işlevinin yanında hızlı ve kolay ulaşılabilir usb girişi sayesinde şarj cihazı olarak masasında hazır bulunabiliyor.

usb aydınlatma

– Genç odası için renk önerileriniz neler? Hangi renklerin ne gibi etkileri oluyor?

Genç odaları için renk seçimi yaparken kararı gençlere bırakmak gerekiyor tabii ama yönlendirmeye de ihtiyaç olmalı çünkü odanın ışık alma durumu ve büyüklüğünü de dikkate alarak doğru renkleri seçmek gerek. Dar ve az ışık alan odalarda odanın genelinde  açık renkleri tercih ederken, hareket ve dinamizm kazandıracak renkleri tek bir duvarda uygulamak daha doğru.

Sarı renk konsantrasyonu arttıran etkisi ile,  çocuklardaki öğrenme sürecini olumlu etkiler ve sosyal iletişimlerinin gelişmesine katkı sağlar. Bu yüzden çalışma ve oyun alanları için doğru bir tercihtir.

Turuncu, iyi huyluluğu arttıran aynı zamanda dinamizm ve mutluluk veren bir renktir. Ergenlik gibi hassas bir dönemde ise gençler için yine turuncu çok etkili bir renk olabilir. Kırmızı genç odalarında tek bir duvarda kullanılabilecek renklerdendir, yaratıcılığı arttırır neşe ve dinamizm sağlar. Renk seçimlerinde oda sahibi gencin karakter yapısı da seçimlerde mutlaka yol gösterici olmalı. Fazla hareketli ve enerjik gençler için az önce saydığım sıcak renkler yerine, mavi, yeşil-gri  gibi daha serin renkleri tercih etmek, sakin ve daha huzurlu hissetmesine yardımcı olur.  2016 yılı için belirlenen renk trendleri arasında çocuk odalarına örnek olarak; şeftali tonları, pastel tonlarındaki kremsi sarılar, rose ve gri lilaları çocuk odalarında görebileceğimiz renklerden sayabiliriz.

htr-cocuk-kulbu

Çağla Çetin’e sorduk…

– Çalışkan bir öğrencinin sırrı düzenli bir çalışma odası. Sizin bu düzenli bir genç odası için tavsiyeleriniz neler olur?

Çocuklarınıza çalışmak için gereken motivasyonu kesinlikle düzenli bir ortamla sağlayabilirsiniz. Bunun için sadece sahip olduğunuz alanı iyi bilmek ve maksimum foksiyonu sağlamanız gerekiyor.

İşe çekmece içi düzenleyiciler kullanarak başlamayı öneririrm. Hafele’de çekmece içi düzenleyicileri keson sistemleri olarak da bulabilirsiniz. Aynı zamanda kabloları gizlice gövdesinde tutan ve yukarı-aşağı, saga-sola, öne-arkaya  ekran hareketliliği sağlayan monitor ayağı Elipta da hem uzun çalışma süreleri için ergonomik olmasıyla idealdir hem de masaüstünde düzen sağlamaya yardımcı olur.   

htr-matix-keson-duzenleme_rdax_530x227

– Genç odaları için motive edici kreatif fikirler verebilir misiniz?

Hem düzenli bir çalışma odası hem de yaratıcı bir genç odası için Kombi masa/yatak mekanizmaları ile mekanın optimum kullanımı sağlanabilir. 2 çocuklu odalarda ise ranza altına kombi, yani masa/yatak mekanizması kullanılabilir. Bazı öğrenciler ne kadar düzenli olsalar da bir yerden mutlaka dağınıklık çıkar, bunun için yatak modülüne entegre edilecek askı elemanları ve raflar ile de dağınıklığın önlenmesine yardımcı olacak.                                                                                                                                                                                                  Bazı öğrenciler yatakta çalışmayı ve okumayı severler, bu nedenle usb şarjlı aydınlatma yatak başı ile yatakta okuma ve ipad şarjı kullanışlı bir çalışma ortamı yaratır.

Loox aydınlatma ile entegre ses sistemi genç odaları için kesinlikle tercih edilmeli. Aynı zamanda odada yaratıcı etkiler için  çocuk kulpları mekanda farklı renk ve ortam yaratma konusunda yardımcı olur.

Öğrenciyken en sevdiğimiz şey arkadaşlarımızın yatıya gelmesiydi, raylar ile yatak altından yedek yatak çıkartarak misafir arkadaş yatağı ortama uyum sağlar. Odada bolca raf olması düzenli çalışma mekanı oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda dekoratif raf tutucular güzel bir görüntü oluştururken bir yandan da odanın düzenli olmasında yardımcı olur.

Rota Döner Masa Sistemi