GARDIROP DETOKSU İLE YENİLENMENİN YOLLARI

İlham Al

Gardırobunuzda aradığınızı bulamıyorsanız ve bu yüzden daha güne başlamadan yoruluyorsanız sıkı bir detoks vakti gelmiş olabilir. Ancak bunu sıradan bir düzenleme olarak düşünmemek gerekir. Zira düzenli görünen bir gardırop dahi kimi zaman detoksa ihtiyaç duyulacak kadar yüklü olur.

Yeni yaşam stillerinin hepimize farklı bakış açıları kattığı modern zamanlar bize bu konuda etkili bir yaklaşım sunuyor. Gardırop detoksu olarak tanımlanan bu yaklaşım tüm dünyada her geçen gün daha fazla karşılık buluyor.

Yaşam alanlarına konfor ve keyif katan Häfele’nin işlevsel çözümlerini de değerlendirebileceğiniz gardırop detoksu sayesinde yenilenmenin yollarını sizin için özetledik.

1-ÖNCE YOKLAMA ZAMANI

Öncelikle gardırobunuzdaki her şeyi dışarı çıkarmalısınız. Gece kıyafetlerinden en sade tişörtlerinize dek her şeyi… Hepsini yayabileceğiniz kadar yer bulamıyorsanız bu zaten gerçekten de bir gardırop detoksuna ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Çıkardığınız tüm parçaların yoklamasını alıp kategorilerine göre ayırmak bir sonraki adım olmalı. Böylece hem ihtiyaçlarınızı hem de fazlalıkları daha rahat tespit edebileceksiniz.

Yıllardır hiç kullanmadığınız kıyafetlerinizle karşılaşmak sizi rahatsız ettiyse ya da sevdiğiniz ancak uzun zamandır bir köşede unutulup kalmış bir parçayı görmekten mutluluk duyduysanız doğru yoldasınız.

Bu kategorilerin alt başlıkları da olmalı. Şüphesiz bunların en başında artık bedeninize uymayan kıyafetler geliyor. Bir gün tekrar giyme ümidi duyarak sabır ve sadakatle sakladığınız bu kıyafetleri diğerlerinden ayırmanız gardırop detoksunun amacı açısından çok kritik. Zira kapladıkları yeri görmeniz meseleye daha gerçekçi yaklaşmanızı sağlayabilir.

Kategorilere göre ayırırken yazlık unsurları atlamayın. Nasılsa bir sonraki yaza kadar kullanılmayacağını düşünerek yazlıklarınızı uyguladığınız detoks programından çıkarırsanız başarılı olmanız güç. Zira şu an hiçbir ayırım gözetmeden ve geri adım atmadan gardırobunuzdaki tek tek tüm parçalarla ilgili karar zamanı. Kalsın mı yoksa gitsin mi?

2-KENDİNİZE SORMANIZ GEREKEN SORULAR

Bu karar elbette sadece herhangi bir kıyafet, ayakkabı ya da aksesuar hakkında değil. Aynı zamanda ve esasen kendinizle ilgili bir karar veriyorsunuz. Bu yüzden anlık bir ruh haliyle hareket etmemekte fayda var.

Bu yüzden kararı bir cevap olarak kabul edecek olursak tek tek her biri için doğru soruları sormak önemli. Bugün olsa alır mısınız? En son ne zaman giydiniz? Bir daha kullanma ihtimaliniz var mı? Emin olun kendi kendinize yönelteceğiniz bu türden sorulara vereceğiniz yanıtlar sizi kaçınılmaz olarak bir karara götürür.

Karar sürecine dair pratik ve eğlenceli yöntemler de geliştirebilirsiniz. Hazır tüm kıyafetleriniz bir arada gözünüzün önündeyken o güne dek hiç denemediğiniz kombinler oluşturmanız mümkün. Böylece nelerin bir bütünün parçası olduğunu ya da oyunun dışında kaldığını görüp gönül rahatlığıyla karar verebileceksiniz.

Kombinleme işlemini sanal olarak uygulayabileceğiniz aplikasyonlar da var. Kıyafetlerinizin fotoğraflarını yükleyerek oluşturabileceğiniz alternatifleri ister sosyal medyada paylaşın isterseniz de arkadaşlarınıza gönderin. Alacağınız beğeni ya da yorumlar karar veremediğiniz noktalarda size yardımcı olabilir.

3-GÖZARDI EDİLMEMESİ GEREKEN DUYGUSAL KRİTERLER

Gardırobunuzdaki parçalarla ilgili gitsin mi yoksa kalsın mı konusunda karar sürecinin duygusal bir yönü de var. Bu yüzden matematiksel bir kesinlikte ya da hukuki bir keskinlikte olmak zorunda da değil.

Ancak bu durum kriterlerinizin olmayacağı anlamına da gelmemeli. Hatırası olan bir bluz ya da size kendinizi iyi hissettiren bir ayakkabıyı elbette diğerleriyle aynı şekilde değerlendirmemelisiniz. Bunları çeşitli sebeplerle artık çok fazla kullanmasanız da detoks programından çıkarmak konuyu daha pozitif bir yönden algılamanızı sağlar.

Gelin şimdi hazır kendinizi iyi hissediyorken bu kriterleri tersine çevirelim. Sizin için duygusal açıdan daha özel olanları ayırıp saklamaya karar verdiğinize göre diğerleri doğal olarak ve sancısız bir biçimde kolay vedalaşılabilir sınıfına girdi bile.

4-FARKLI GÖZLER FARKLI DÜNYALAR

Evinize konuk gelen birinin yaşam alanlarınızı derli toplu bir biçimde görmesine dikkat etmeniz son derece medeni bir davranış. Fakat şu an kısa bir süreliğine bunun dışına çıkacağız. Lütfen hemen telefonunuzu alın ve gardırobunuzdan boşalttığınız parçaların yarattığı dağınıklığı umursamayacak bir arkadaşınızı acil koduyla yardımınıza çağırın. Elbette bu kadar nazınızın geçtiği birinin fikirlerine de önem vereceğinizi varsayıyoruz.

Farklı bir göz farklı bir dünya anlamına gelir. Bu zenginlik sayesinde karar sürecini fikrini alacağınız arkadaşınızın gözünden daha verimli bir hale getirebilirsiniz. Mesela evinizi bir mağaza olarak düşünün ve onunla birlikte alışverişe çıkmış gibi yapın. Kendiniz yazıp kendiniz oynayacağınız bu küçük piyes karar almanızı da kolaylaştırır.

Farklı kişilerin fikirlerine yine sosyal medya ya da iletişim grupları üzerinden de başvurabilirsiniz. Hatta çıkacak kararı uygulayacağınızdan eminseniz tıpkı bazı yarışma programlarında olduğu gibi hangisinin gidip hangisinin kalacağına dair oylama bile düzenleyebilirsiniz.

5-TÖRPÜLENECEK UÇ NOKTALAR

Gardırop detoksu için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de uçları törpülemek. Hayatınızdan çıkarmanız gereken iki ucu şöyle tanımlayabiliriz. Kullanmaktan yıpranmış parçalar ile fiyat etiketi hâlâ üzerinde olanlar. Bunları emekliliği hak etmiş olanlar ve hiç ihtiyaç duyulmamış parçalar olarak da düşünebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz kategorilerin alt başlıklarından biri de onarım gerektirenler olmalı. Yani düğmesi kopuk ya da fermuarı bozuk olduğu için bir süredir yedek kulübesinde beklemek zorunda kalanlar.

Bu konuda izlenecek iki yol var. Kesinlikle kullanmaya devam etmeyi düşünüyorsanız hemen tamir ederek veya ettirerek hayatınıza yeniden dâhil etmek. Ya da zaten kullanamıyorken sonsuza dek vedalaşmak. Her iki yolda da gardırobunuzda gereksiz bir biçimde yer kaplamasını engellemiş olacaksınız.

6-HASSAS NOKTA, AYAKKABILAR

Gardırop detoksunun hiç şüphesiz en hassas noktası ayakkabılar. İçinizden konunun buraya dayanmamasını dilediğinizden eminiz. Lâkin maalesef bu dilek ayakkabıların detoks programının en belirleyici safhalarından biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Evet o gizemli kutuları açma zamanı geldi. Kimbilir içlerinden ne çıkacak? Eğer varlığını dahi unuttuğunuz ayakkabılarla karşılaşacak olursanız lütfen hemen kutunun kapağını kapatın ve gideceklerin arasına ayırın.

Ayakkabı konusunda diğer bir handikap da zamanla alışılması. İlk birkaç kullanımda ayağı rahatsız ettiği için canınızı sıkan ayakkabılar bir köşede kaderine terk edilebiliyor. Bu durumda olanlar hakkında net bir sonuca varıp gidecek mi yoksa kalacak mı diye karar vermeniz gardırop detoksunuz için faydalı olur.

Bu tür durumlar yaşamamak için ayakkabıları kutuda saklamaktan ya da dip köşelere tıkıştırmaktan vazgeçmekte fayda var. Bu açıdan size önerimiz Häfele’nin döner ayakkabılık sistemleri. İşlevsel bu ürünler sayesinde hem ayakkabılarınız daha az yer kaplar hem de kullanım kolaylığına kavuşmuş olursunuz.

7-DÜNYANIN GELECEĞİNE KATKI

Gardırobunuzdan gidecek olanları ayırdıktan sonra mesele bunları ne yapacağınız. Gerek bu safhada gerekse de bundan sonraki alışverişlerinizde aklınızda bulundurmanız gereken tatsız bir gerçek var. Modasektörü tüm albenisinin yanında düşünülebilecek olanın aksine çevreye en fazla zarar veren sektörler arasında.

Bu durumu belirli ölçülerde dengeleyebilmenin en etkin yollarından biri işte tam da gardırobunuzdan eleyip vedalaşmaya hazırlandığınız parçalardan geçiyor. Bunu sürdürülebilirliğin önemli bir parçası olarak görmek gerek.

Bu açıdan artık kullanmayacağınız kıyafetlerin ya da ayakkabıların ihtiyacı olan kişilerle birlikte yaşamaya devam etmesi dünyanın geleceği için önemli. Elediğiniz parçalarla bu kişilerin buluşmasını kişisel olarak ya da ilgili kurumlar üzerinden sağlayabilirsiniz. Yani aslında onları atmıyorsunuz, paylaşıyorsunuz. Meseleye daha en baştan bu açıdan bakarsanız gardırop detoksu süreciniz de daha huzurlu geçer.

Bu konuda değerlendirebileceğiniz bir alternatif de ikinci el satış uygulamaları. Online satış platformlarının dahi artık kayıtsız kalamadığı ikinci el gelecekte gerek dünyamızda gerekse de hayatımızda daha fazla karşılık bulacak.

8-YENİDEN YAPILANMAYA YAKLAŞIM

Geldik gardırop detoksunun son aşamasına. Artık vakit yeniden yerleştirme vakti. Hatta bunu yeniden yapılanma olarak görürseniz gelecekte tekrar bir detoksa ihtiyaç duyma ihtimaliniz de azalır.

Gardırobunuzu boşalttıktan sonra uyguladığınız kategorilere ayırma işlemini bu aşamada da uygulayabilirsiniz. Ancak geliştireceğiniz yöntemlerle bu kategorizasyonu daha işlevsel kılmanız mümkün.

Kıyafetlerinizi kazaklar, gömlekler ya da bluzlar olarak ayırabileceğiniz gibi kullanım amacına göre de düzenleyebilirsiniz. Ev hali, iş toplantısı, arkadaşlarla buluşma ya da etkinlik üzerinden gerçekleştireceğiniz bir sınıflama size kullanım anında zaman kazandırır. Ya da birlikte kombin oluşturan parçalar farklı işlevlere sahip olsalar da yaratıcı bir düzenleme yapmanızı sağlayabilir.

Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın önemli olan hem düzenli kullanıma özen göstermek hem de işlevsel çözümlerle bu düzeni korumak. Häfele’nin şal askısı, aksesuar çekmecesi, çekmece içi organizasyon sistemleri, pantolonluk, kravatlık, kemerlik, kirli ya da temiz çamaşır sepeti ve gardırop detoksuna dâhil edilebilecek diğer ürünleri bu konudaki en büyük yardımcılarınız olacak.

Bu yüzden yeniden yapılanma vakti geldiğinde Häfele’nin tüm bu giyinme alanı çözümlerini gözden geçirmenizin size ilham vereceğine eminiz.

9-DETOKSU RUTİNE YAYARAK SÜREKLİLEŞTİRMEK

Gardırop detoksu öncesi giyecek bir şeyi olmadığından yakınanlar, o kadar parçayı elemenize rağmen artık daha çok alternatife sahip olmanıza şaşırmayın. Bu süreci sıradan bir düzenleme olmaktan çıkararak detoks denmesini sağlayan şey tam da bu.

Şimdi önemli olan bu durumu sürekli kılmak. Bu da yeniden yapılanma diye tanımladığımız son aşamanın da ötesindeki gelecekle ilgili. Nasıl ki bedensel bir detoksu toksik maddelerle yeniden buluşmak için yapmıyorsak gardırobumuzu bu şekilde algılamalıyız. Daha az detoksa ihtiyaç duymak ya da periyodların uzaması süreklilik konusunda da başarıya yaklaşmışız anlamına gelir.

Bu başarıyı perçinlemek için birkaç şeyi aklınızda tutmanız gerekli. Satın aldığınız halde kullanmadığınız için elediklerinizi neden hayatınızdan çıkardığınızı düşünüp bir daha bu tür ürünleri tercih etmemek bunlardan biri. Diğer yandan yeni bir şey aldığınızda elinizdekilerden biriyle hemen vedalaşabilirsiniz. Bu tür gündelik önlemler detoksa ihtiyaç duyacağınız türden bir toksik birikim olasılığını da ortadan kaldırır.

Bu önlemlerle birlikte Häfele’nin gardırop ve giyinme alanlarına yönelik işlevsel çözümlerinin de katkısıyla detoksa hiç ihtiyaç duymayacağınız bir düzeni süreklileştirebilirsiniz.

***

Gardırop detoksu sayesinde yenilenmenin yollarını sizin için özetlemeye çalıştık. Hayatınıza değer kattığını umduğumuz ilham verici başka konularda buluşmak üzere.