GARDIROBUNUZU KIŞA HAZIRLAMANIN PÜF NOKTALARI

İyi Fikir

Mevsim geçişlerinde öncelikle halletmemiz gereken işlerden biri gardırobumuzu yeni döneme hazırlamak. Ancak zaman bulamadığımız ya da gözümüzde büyüttüğümüz için çoğu kez bunu erteleyebiliyoruz.

Gelin görün ki bu erteleme yüzünden nerede olduğunu dahi hatırlamadığımız yeni mevsime uygun eşyalarımızı tam da acelemiz olduğunda bulamamak daha kritik zaman kayıplarına neden olabiliyor.

Bu yüzden daha da fazla ertelemeden gardırobunuzu kışa hazırlamanın püf noktalarını sizin için özetledik.

 

DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKEN BİR GÖZDEN GEÇİRME FIRSATI

Kıyafet ve aksesuarlardaki çeşitlilik kış aylarının en keyifli yönlerinden biri. Rengârenk kazak, atkı ve berelere; şık palto ve kabanlara; göz alıcı bot ve çizmelere aylar sonra yeniden kavuşacak olmak heyecan verici.

Öncelikle kışlık kıyafetlerinizi gözden geçirerek bu kavuşmayı bir gardırop detoksu fırsatına dönüştürebilirsiniz. Gardırop Detoksu İle Yenilenmenin Yolları blog yazımız size bu konuda ilham verici ipuçları sunuyor.

Kışlıklarınızı sakladığınız yerden çıkarıp yeniden gardırobunuza yerleştirmeden evvel hepsini gözden geçirebilmek için kategorilere ayırmanın pek çok faydası var.

Geçen sene en çok giydiklerinizi dahi bu kış kullanıp kullanmayacağınıza bu sayede daha kolay karar verebilirsiniz. Stilinizde yapmak istediğiniz değişikliklerle belki de bazılarıyla veda zamanı geldiği sonucuna varacaksınız.

Tüm kışlıklarınızı kategorilere ayrılmış şekilde bir arada görmek önümüzdeki aylar boyunca mevsime uygun kombinleri zihninizde canlandırmanızı sağlayacak. Böylece bu hayali kombinlere göre gardırobunuza yapmanız gereken takviyeler de ortaya çıkacak.

Gözden geçirmenin son aşamasında bu kış da kullanacaklarınız arasında tamirata ya da temizlenmeye ihtiyacı olanlar çıkabilir. Bahar geldiğinde hiçbirini değerlendiremeden tekrar kaldırmak istemiyorsanız hemen bir terzi, ayakkabıcı ya da kuru temizlemecinin yolunu tutmalısınız.

 

ŞİMDİ KIŞ TEMİZLİĞİ ZAMANI

Yazlıkların kaldırılmasıyla kışlıkları yerleştirme arasında gardırobunuzun boş olduğunu varsaydığımız zamanı temizlik için değerlendirebilirsiniz. Gardırobunuzu temizlerken kimyasal ürün kullanacak olursanız bunun kıyafetleriniz aracılığıyla cildinize ve bedeninize zarar verebileceğini unutmayın. O yüzden gardırop temizliğinde muhakkak doğal temizlik ürünleri tercih edilmeli.

Uzun süre kapalı kalmış olan kıyafetleriniz havasızlıktan nem ya da küf kokmuş olabilir. Bu durumda olanları açık havada bekletmek bir çözüm yolu. Bu yolun yeterli gelmemesi halinde yıkayacak olursanız gardırobunuza yerleştirmeden evvel iyice kuruduklarına emin olun.

Şüphesiz kışlık kıyafetlere yeniden kavuşurken karşılaşılabilecek en kötü sürpriz güveler. Başta favorileri olan yünlüler ve kaşmirler olmak üzere kışlıklarınızı bu açıdan da kontrol etmenizde fayda var. Üzerlerinde herhangi bir delikle karşılaşmasanız bile sakladığınız yerde larva kabukları ya da küçük kozalar olup olmadığına dikkat etmelisiniz. En küçük bir kuşkunuzda dahi kıyafetlerinizi yıkamanız ya da kuru temizlemeye vermeniz en sağlıklı yol olur.

 

STRATEJİK BİR YERLEŞİM DÜZENİ

Kış dönemi gardırop düzenini sağlamak ve süreklileştirmek yaz aylarına göre elbette daha zor. Zira kazak, palto, kaban gibi aktif olarak kullanılan ürünler çok daha fazla yer kaplıyor. Bu yüzden yerleşim düzenine karar verirken belirli bir strateji uygulamalısınız.

Bu strateji elbette gardırobunuzun yapısı da dâhil olmak üzere pek çok farklı faktöre bağlı olabilir. Gündelik olarak daha sık kullandıklarınızın elinizin altında olması en ideali.

Kış dönemi iş, etkinlik, sokak ya da ev hali açılarından bambaşka kombinleri gerektiriyor. Bu kombinler de yine daha çok kullandıklarınızın daha kolay erişilebilir olabileceği bir düzene göre yerleştirmede baz alınabilir.

Ürün çeşitleri de bir yöntem olsa da boyut ve hacim farklılığının düzeninizi bozmayacağından emin olmalısınız. Kısa yün eteklerle uzun pileli etekler ya da boğazlı kazaklarla V yaka kazaklar aynı işlevi görseler dahi birlikte yerleştirilmeleri zor olan giysiler. Bu da düzenin hızla bozulmasına neden olabilir.

Kışlıklarda kullanılan malzemelerin bazıları daha hassas bir kullanım ve koruma gerektirdiği için yerleştirmede bu malzemelere göre bir düzen de sağlayabilirsiniz.

Japon yazar ve düzenleme uzmanı Marie Kondo’nun geliştirdiği Konmari Metodu’nun belirli bir matematiğe dayalı sebepleriyle katı kuralları gardırobunuzda kış ayları boyunca düzeninizi korumanın etkin bir yolu olabilir.

Hangi stratejiyi ya da yöntemi uygularsanız uygulayın unutmamanız gereken tek bir şey var. Gardırobunuz öyle ya da böyle doldurulacak bir alan değil, kişisel stilinizi temsil eden kıyafetlerinizin adresi. Gardırop düzenine bu açıdan baktığınızda eşyalarınızın da ait oldukları yerleri daha hızlı ve doğru bir biçimde bulacağına emin olabilirsiniz.

 

DÜZENİN EN ÖNEMLİ KISTASI, ERİŞİM KOLAYLIĞI

Eşyalarınızın ait oldukları yerleri bulabilmesi için öncelikle bu yerlerin var olmaları gerekiyor. Özellikle de kış giyiminin önemli bir parçası olan aksesuarlar söz konusu olduğunda.

Şal, atkı, bere, şapka, eldiven ve şemsiye… Bunlara kravat, kemer, mevsime göre çeşitlenen çantalar ve külotlu çorapları da ekleyin. Hepsi birden arka arkaya sayıldıklarında başka bir şeye yer bırakmayacak şekilde bir gardırobu tamamen kaplamalarının mümkün olduğu dahi söylenebilir.

Bunu engelleyebilmenin kesin çözümü hepsine kolayca erişebilmenizi sağlayacak özel alanlar belirlemek ve organize etmekten geçiyor. Häfele’nin gardırop ve giyinme alanı çözümleri bu konuda en büyük yardımcınız.

Şal askısı, aksesuar çekmecesi, çekmece içi organizasyon sistemleri, kravatlık ve kemerlik bu konuda inceleyebileceğiniz ürünlerimiz arasında. Saplarına zarar vermeyecek şekilde tasarladığımız çantalıkların da gardırop düzeninize katkısı büyük.

Yazlık kıyafetlerden daha fazla yer kaplayan kışlıklarınıza kolaylıkla erişebilmek için hepsi için ayrı askılar kullanmanızda fayda var. Bunu yaparken kaban, etek, pantolon ve gömlek gibi eşyalar için farklı modellerde askıların olduğunu da gözden kaçırmayın. Häfele’nin pantolonluk ürünü gardırop düzeni açısından askılardan daha etkili bir çözüm.

Gardırop asansörümüzü ise hem kolayca erişebileceğiniz ergonomik bir askılık hem de özellikle kış aylarında kaban, palto gibi hacimli kıyafetleri pratik bir şekilde saklamanızı sağlayacak benzersiz bir düzenek olarak değerlendirebilirsiniz.

 

VAZGEÇİLMEZLER

Mevsimden bağımsız olarak bir gardırobun vazgeçilmezlerinin ayakkabılar olduğunu kolaylıkla iddia edebiliriz. Kış dönemlerinde bu vazgeçilmezlere şık botlar ve göz alıcı çizmelerin eklenmesi kapladıkları yer ile birlikte sahip oldukları önemi de artırır.

Ayakkabılar diğer ürünlerden farklı olarak çok daha özenli bir bakımı gerektirir. Formu ya da boyası özellikle uzun süre kullanılmadıkları dönemlerin sonrasında gözden geçirilmelidir.

Bu açıdan botlarınızın ya da çizmelerinizin giyilebilir durumda olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Deforme olanlar ile boyasının tazelenmesi gerekenlerin elden geçirilmesini sağlamalısınız.

Ayakkabılar konusunda gözden kaçabilecek bir nokta da taban yapıştırıcısının kurumuş olabileceği. Gerekli önlemi almazsanız olmayacak bir yerde ve zamanda zor durumda kalabilirsiniz. Bu yüzden özellikle botlarınızın tabanına dikkat etmelisiniz.

Ayakkabılarınızın kışlık gardırop düzeninde yerlerini alabilmeleri için Häfele’nin döner ayakkabılık sistemleri ile çizme askılığı ilginizi çekebilecek olan ürünleri.

 

VAKTİ GEÇMEMİŞ YAZLIK ÜRÜNLER

Kışlık kıyafet, aksesuar ve ayakkabılarınızı yerleştirdikten sonra sıra yazlıklarınızı kaldırmakta. Bunları zarar görmeyecekleri bir şekilde saklamak önemli.

Ancak bizim asıl üzerinde durmak istediğimiz yazlık eşyalarınızdan bazılarını kışın da kullanabileceğiniz. Kışlıkları yazın kullanmak biraz tuhaf olacaksa da tersi son derece mümkün.

Dökümlü bir hırkayla giyilebilecek bir tişört ya da yelek ve çizmeyle kombin oluşturabilecek bir yazlık gömlek popüler ve şık alternatifler. Mevsim koşullarının son yıllarda değişkenlik göstermesi de sık karşılaştığımız bir durum.

Bu yüzden yazlıklarınızı kaldırırken kış aylarında kullanabileceklerinizi dışarıda bırakmayı unutmayın. Zira aklınıza düşüp de tüm sakladıklarınız arasında bulmaya kalkışmanız gardırobunuzun düzeninde kısa süreli de olsa bir krize yola açabilir.

 

SOĞUK VE KARANLIK SABAHLARA SICAK VE AYDINLIK BİR BAŞLANGIÇ

Gardırobunuzu kışa gün ışığında hazırladıysanız sabah kalktığınızda sizi küçük bir sürpriz bekliyor olabilir. Zira güne bir süre karanlıkta başlamak zorunda kalacağız. Sevdiklerinizi rahatsız etmemek için ışığı da dilediğiniz gibi kullanamayabilirsiniz.

Häfele’nin yenilikçi aydınlatma çözümleri bu konuda da size benzersiz bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Işıklı askı borusu, dolap içi boy şerit LED aydınlatma ve dolap içi spot aydınlatma gibi mobilyalara entegre ürünlerimizin soğuk ve karanlık kış sabahlarında size sıcak bir aydınlatma sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Aydınlatma ürünlerimiz yaratacağı huzurlu bir ambiyansın yanı sıra dolap içinde aradığınızı bulabilmenize destek olan işlevsellikleriyle gardırop düzeninizi korumanıza da yardımcı.

***

Kışı keyifli ve konforlu bir şekilde yaşamamızın en etkili yollarından biri olan gardırobunuzu kışa hazırlamanın püf noktalarını sizin için özetledik.

Bu kışı ve tüm kışları sevdiklerinizle mutlu, huzurlu ve gönlünüzce geçirmeniz dileğiyle…