EVLERİMİZİN YÜKSELEN DEĞERİ: MUTFAKLAR

İyi Fikir

2022’den Geleceğe İlham Veren Mutfak Trendleri

Geçmiş mimari tasarımlarda çoğu kez evin en küçük birimi olarak görülen mutfaklar yaşam alanlarımızın ağırlık merkezi olma yolunda ilerliyor.

Evde tek başına, aileyle ya da misafirlerle geçirilen kaliteli sürenin artması ile iletişim çağında gastronomiye dair birikim ve deneyimlerimizin çeşitlenmesi mutfaklara büyük bir önem kazandırıyor.

Teknoloji, malzeme bilimi ve endüstriyel tasarımdaki gelişmeler mutfaklarımızı tepeden tırnağa yeniden inşa edebilmemizi sağlıyor.

Bütün bunlar mutfağa evin yükselen değeri olma özelliği kazandırıyor.

Ülkemizin en dinamik sektörlerinden olan emlâk piyasası da bu süreçte etkili. Mutfağın yenilenmesinin evin değerini ne ölçüde etkilediği göz önüne alındığında aslında başlı başına bir gayrimenkul yatırımı olduğunu söylemek de mümkün.

Biz de bu süreci daha yakından takip edebilmenizi ve mutfağınızın hem keyfini hem de değerini yükseltebilmenizi sağlayacak ilham veren trendleri sizler için derledik.

1-EVİNİZİN KALBİ MUTFAKTA ATIYOR

Mutfak… Tatlı, tuzlu, acı ve ekşinin; soğuk ile sıcağın; katı ile sıvının; sert ile kulak memesi kıvamında olanın bir arada denge ve uyum içerisinde bulunabildiği tek yer.Gündelik fiziksel enerjimiz, zihinsel performansımız ve ruhsal doygunluğumuz kelimenin hem mecazi hem de gerçek anlamıyla mutfaktan besleniyor.

Hayattaki dengenin ve sağlığın yolu mutfaktan geçiyor. Mutfağın yaşamdaki bu merkezi rolü giderek evlerimize de yansıyor.

Mutfak artık sadece ocak, evye ve buzdolabından ibaret bir çalışma alanı değil. Kitap raflarından eşya büfelerine dek evin diğer yaşam alanlarıyla entegre bir ‘merkez ada’. Bu durumu pekiştiren ‘mutfak adası’ tüm trendlerde kendisine mutlak bir yer buluyor.

‘Mutfak adası’ füzyon mutfağını deneyimlediğimiz, kendi ekmeğimizi kendimiz pişirdiğimiz, ‘home office’ düzeninde çalışanlarımızın ‘home barista’lığı da öğrendiği bir ‘coğrafya’. Aynı zamanda ailemiz, dostlarımız ve diğer tüm sevdiklerimizle sohbetlerimize kucak açan bir ‘coğrafya’ bu.

Yeni bir adrese sahip olsanız da olmasanız da gözden geçirmeniz gereken mutfak trendlerinde muhakkak kalbinizin ritmine uygun tercihler aramayı ihmal etmeyin. Zira hayatınıza gösterdiğiniz özen öncelikle mutfaktan geçiyor.

2-İŞLEVSEL BİR YAŞAM ALANI  

Evde geçirilen zamanın artması ve mutfağın artık merkeze konumlanması kaçınılmaz olarak yapısını da etkiliyor. Ancak mutfaklar eskisi kadar küçük tasarlanmasa da her zaman ihtiyaçlara cevap verecek büyüklükte bir alana sahip değil. İşte trendlerdeki işlevsel çözümler tam da bu noktada devreye giriyor. Açılır kapanır masalar, kiler sistemleri, kayar tezgâhlar, tezgâh üstü duvara monte raf ve aksesuar setleri ya da tezgâh altı düzenlemeler alan kullanımında maksimum fayda sağlıyor.

İşlevsellik ile bağlantılı diğer bir konu da çok amaçlı kullanım. Açılır kapanır bir masanın katlanıp bir kapağa dönüşmesi ya da raylı kapak sistemleri tezgâhı gizleyip mutfağınızı bir online toplantıya ya da dostlarınızı ağırlamanıza hazır hale getiriyor.

Kısacası bu mutfaktan öte mutfaklar artık gününüzün her anını değerlendirebilmenizi sağlayan bir yaşam alanına kolaylıkla dönüştürülebilir durumda.

3-LEZZETLİ RENKLER

Denediğiniz gurme lezzetleri ya da vazgeçemediğiniz sosları düşündüğünüz zaman mutfağın aslında evinizin en renkli alanı olduğunu siz de fark edeceksiniz. Bunun bir yansıması olarak tamamen beyaz mutfaklar valizlerini toplayıp çoktan yola çıktılar.Mutfak trendlerinde evin diğer alanlarıyla uyumlu çarpıcı renkler hâkim. Cesur ve maceracı uygulamalara rastlamak da şaşırtıcı değil. Birden fazla renk ya da aynı rengin farklı tonları mutfağa derinlik kazandırıyor. Mutfakta geçirilen zamanı daha keyifli kılıyor.

Bu yönelim daha da ilerledikçe emin olun mutfağınıza girmeden evvel aynaya bakıp hazırlanma ya da belki de kıyafetinizi değiştirme ihtiyacı hissedeceksiniz.

4-ATMOSFER YARATAN ENTEGRE AYDINLATMA

Mutfaklar bir evin en çok ve çeşitli kapalı kullanım alanı olan kısmı. Tavandan tek bir ışık kaynağıyla yetinilebilmesi mümkün değil. Tezgâhtan çekmecelere ve depolama sistemlerine dek mutfaktaki faaliyetin yayıldığı tüm donanımlara entegre bir aydınlatma sistemine ihtiyaç var.Üstelik bu aydınlatmanın düzeyi ve modu geceden gündüze ya da mevsimsel farklılıklara göre de değiştirilebilmeli. Mutfak trendlerinde ruh halinize uygun alternatifli ışık kullanımı öne çıkıyor. O anki tercihinize bağlı olarak soğuk ya da sıcak ışık sadece mekânın görünümünü değil ortamın genel ambiyansını da etkiliyor. Uzaktan kumanda edilebilen sistemler bu ambiyansı oturduğunuz yerden belirleyebilmenizi sağlıyor.

Aydınlatma ile birlikte ele alabileceğimiz diğer bir konuda da elektrik. Bu kadar çok elektrikli aletin kullanıldığı ve giderek daha fazla zaman geçirilen bir yaşam alanında evin diğer kısımlarından daha az ve çoğu kez duvara monte prizin bulunması zahmetli sonuçlar doğruyor. Elektriğe yeni mutfak donanımlarına entegre sistemlerle ulaşabilmek hayatımızı oldukça kolaylaştıran bir özellik.

5-FARKLI MALZEMELERLE KARAKTER OLUŞTURMAK

Mutfaklar işlevine göre farklı özellikte pek çok malzemenin bir arada kullanılabildiği alanlar. Bu yüzden çoğu kez rahatsız edici düzeyde eklektik uygulamalar ortaya çıkabiliyor.Ancak mutfak trendlerine göre bu artık bilinçli ve uyumlu bir şekilde gerçekleştiriliyor. Temizliğe uygun işlevsel malzemelerle mutfağın estetiğini yükselten dokulu malzemeler birbirlerini dengeleyecek şekilde bir arada kullanılıyor.

Evin geneline hâkim dekorasyon akımına da bağlı olarak ahşap, paslanmaz çelik, kompozit malzemeler, krom ya da doğal taşlar gibi son derece eklektik görünen malzemelerle bütünlüklü bir karakteri olan mutfak tasarımlarıyla giderek daha fazla karşılaşacağız.

6-SAKLI HAZİNELER

Mutfağın işlevsel bir yaşam alanı olarak yükselişi alan kullanımını da etkiledi. Mutfak aletlerinin çoğalması ile pişirilen lezzetlere bağlı olarak ürünlerin çeşitlenmesi depolama ve saklama yöntemlerini de geliştirmeyi gerektirdi.Bu durum sadece ilk bakışta gözle görülebilen donanımlara yansımakla kalmadı. Mutfakta keşfedilmesi gereken pek çok saklı hazine üretti. Köşe kiler sistemleri, asansörlü tezgâh altı saklama düzeneği ya da tepsilik gibi incelikli uygulamalar işlevsel çözümler sağlıyor.

Keşfetmek isteyebilirsiniz: Mutfak kiler sistemleri

Mutfak trendlerini incelediğimizde hayatımızı ne kadar kolaylaştırıyorlarsa aslında o kadar da komplike olan bu saklı hazine tasarımlarının daha da yaygınlaşacağını öngörebiliriz.

7-DERİNLİK VE HAREKET KATAN DETAYLAR

Musluklar, kulplar, tezgâh üstü duvara monte raf ve aksesuar setleri mutfağınızdaki dekorasyonun gizli kahramanları. Daha düz görünüme sahip donanımlarınıza sahip oldukları malzeme, renk ve şekil dengesiyle derinlik ve hareketlilik katıyorlar.Bu detaylar aynı zamanda eklektik malzeme trendinin önemli bir uygulama alanını oluşturuyorlar. Siyah karbon granit bir eviye üzerindeki antik gümüş rengi pirinç musluktan akan su aynı zamanda mutfağınıza kendine özgü bir hava taşıyor.

Bu detaylar aynı zamanda modern bir tasarımın uygulanmasında retroyu çağrıştıran unsurlar olarak da dikkat çekiyor. En kuvvetli çocukluk hatıralarımızın iştah açıcı yemek kokuları olduğu düşünüldüğünde mutfaklardaki retro detaylar daha fazla kıymet kazanıyor.

8-BEYAZ DEĞİL YEŞİL EŞYALAR

Mutfaklardaki elektronik eşyalarda pastel renklerin kullanımına bir süredir daha fazla rastlıyoruz. Ya da retro çizgiler kırmızı gibi sıcak ve çarpıcı renklerle birlikte uygulanıyor. Ancak burada kast ettiğimiz “yeşil” bir renkten öte çevreye duyarlılığı simgeliyor.Beyaz eşya teknolojisi, IOT yani nesnelerin interneti ile birlikte bambaşka bir aşamaya geçmeye hazırlanıyor. Süt ya da yumurta bittiğinde sizi uyaran ya da sipariş veren bir buzdolabına pek kimsenin hayır diyeceğini sanmıyoruz. Ancak daha yeşil bir dünya için bu buzdolabının tükettiği enerjiye hayır deme ihtimaliniz yüksek olabilir.

Mutfaktaki beyaz eşyalar da son kullanıcının bu duyarlılığına uygun bir biçimde tasarlanıyor ve denetleniyor. AB enerji etiketi düzenlemesinin değişmesiyle oluşturulan G’den A’ya sınıflandırma bu durumun kontrolüne katkı sağladı.

Mutfaklarda 2022’den geleceğe ilham veren trendlere uygun koleksiyonlarla birlikte çevreye daha az zarar veren beyaz eşyaların kullanıldığını çok daha fazla görmeye başlayacağız.

Dekorasyon trendleriyle ilgileniyorsanız son yazımız mutlaka ilginizi çekecektir: YAŞAM ALANLARINA TAZE DOKUNUŞLAR: 2022 Yaz İç Mimari Trendleri