Evlerde Zirve: Çatı Katı

İyi Fikir

Yazar: Meltem Sancak Kalpakçı

Mimari anlamda üstün ayrıntılara sahip orijinal Anadolu evlerinin en belirgin özelliklerinden biri, fonksiyonları ve isimleri yöreden yöreye değişen çatı katlarıdır. Örneğin, könüt mimarisi açısından Beypazarı evleri, “cumabı” veya “guşkanalı” olan, iki ya da üç katlı ahşap yapılardır. Temel duvarlar taş, geri kalan kısmı ahşaptır ve üstleri kiremit çatı ile örtülüdür. Evlerin tavan arasındaki bölümünün çatıdan yükselerek çıkmasına “guşgana” denir. Beypazarı evlerinde “guşgana”lar depo olarak kullanılır. Evlerin üst katlarında, işlenmeden bırakılan bir bölüm vardır. “Çantı” adı verilen bu bölümün işlenmeden bırakılmasının sebebi, Beypazarlılar’ın artık bu dünyada yapacak “dünyevi” bir işi kalmadığını vurgulamaktır.

cati_kati_hafele_evim_4

Günümüzde şehir insanları – dünyevi işlerinin bitmeyeceğine aydıklarından olacak- evlerinin her metrekaresini kullanır hale getirmeye meyilli. Ancak çatı katı sahipler, genellikle buraya eskilerini, kırık dökük olmasına rağmen hatırası hatırına atmaya kıyamadığı eşyalarını terk ederek atıl “tavan araları” yaratır. Oysa doğru mobilya seçimi, iyi bir yerleşim planı ve kusursuz bir yalıtım sistemiyle özel yaşam alanları yaratmak zor değil.

Çatı katlarında ortaya çıkan en önemli sorun, eğilimli tavanlar ve kullanışsız köşeler. Çatı eğimi, sıradan olmayan bir dekorasyon uygulaması ile avantaja bile dönüşebilir. Tavan boyasında renk farklılıkları kullanmak, en basit çözüm. Tavanların alçak bölgelerini çarpıcı renklerle boyayın, sonuca şaşıracaksınız. Bunun yanında alçak tavan problemi de, sırtı yüksek olmayan kanepe, sedir, yatak yahut sandalye kullanılarak halledilebilir. Eğer yeterli yüksekliğe sahip bir çatı katınız varsa, duvara nişler açarak kitaplık olarak kullanmak veya çeşitli uzunlukta ve derinlikte raf yerleştirmek, mevcut herhangi bir kitaplığı çatı eğimine uydurmaya çalışmaktan çok daha zahmetsiz olacaktır.

Çatı katlarının diğer can sıkıcı problemi, kışın soğuk, yazın sıcak olmasıdır. Ancak başarılı bir izolasyonla kış aylarında sıcağın, yaz aylarında serinliğin kaybını önleyebilirsiniz.

cati_kati_hafele_evim_2

Nasıl değerlendirelim?

Çatı katlarını ne amaçla kullanacağınıza, buranın ebadını göz önüne alarak karar vermek en mantıklı yöntem. Son halini aldığında zamanımızın çoğunu geçirebileceğiniz bir mekana sahip olmaya niyetliyseniz, önce ne şekilde nereye ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz.

Katınız yeteri kadar büyükse, salon olarak kullanın. Yüksek duvarlarının önüne oturma grubunuzu, eğimli bölüme televizyonunuzu veya kitaplığınızı koyarak kolay bir çözümle başarılı bir yerleşim planına kavuşursunuz. Ahşap tavan, şık ve sıra dışı bir ayrıntıdır, iyi değerlendirilmesi gerekir. En uygun ve göze hoş görünebilcek tarz, açık renkler, tahta aksesuarlarla kır evi havası yakalamaktır. Tabii bu tarzı seviyorsanız.

cati_kati_hafele_evim_3

Doğanın sesleri sizi dinlendiriyorsa, hiç düşünmeyin, burayı yatak odası yapın derim. Çünkü çatıya vuran yağmurun, sert esen rüzgarın melodisini en iyi çatıdan dinleyebilirsiniz. Hele bir de tavan pencereleri kullanırsanız, gökyüzünde yalnız gezen yıldızlarla arkadaş olabilirsiniz. Paravan ullanarak ve gömme dolaplar yaptırarak giyinme odası bile yaratabilirsiniz.

Evde rahat çalışabileceğiniz bir “ofise” ihtiyacınız varsa, rahat bir “day bad”, işinizi görecek bir çalışma masası, belki evrakınızı saklayacağınız küçük bir dolapla çatı katınızı gözlerden uzak huzurlu bir çalışma odası haline getirin. “Eve iş getirmeyenlerdenim” diyorsanız burayı bir hobi odasına dönüştürün. Hobiniz yoksa bile, sadece size ait bir mekan sizi hobi edinmeye tşvik edecektir, inanın.

Kalabalık bir aile veya geniş arkadaş çevresine sahip sosyla bir kişiyseniz, çatı katınızı “eğlence odası” olarak tasarlayın. İster küçük bir sinema, ister bilardo salonu yaratın buradan. Seçenek çok, gerisi ihtiyacınıza ve hayal gücünüzün sınırlarına kalmış.