EVİNE KÜÇÜK DOKUNUŞLARLA #kutlahayatı

İyi Fikir

 

Hayatın olağan seyri büyük ve köklü gelişmelerden ziyade küçük ama düzenli adımlarla şekilleniyor. Bu açıdan her bir adımda yakalanan unutulmaz anlar toplamda mutlu geçen bir ömrün anahtarı aslında.

Ev dekorasyonu için de benzer bir tanımlama yapmak mümkün. Yani hayatı kutlama tadında yaşayabileceğiniz bir dekorasyona ulaşmak için evinizdeki tüm mobilya, aksesuar ya da duvar boyalarını değiştirmeniz şart değil. Hatta doğru noktalara yapılmış küçük dokunuşların çoğu kez daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Biz de bu yüzden Häfele olarak dekorasyonunuza yapabileceğiniz küçük dokunuşlara dair ilham verici fikirleri #kutlahayatı mottosuyla sizin için derledik.

 

İLK ADIM İLK DOKUNUŞ

Dekorasyonunuza ilk dokunuşunuzu gerçekleştirmeye evinize de ilk adımı attığınız yerden başlayabilirsiniz. Ancak elbette öncelikle antrelerin de dekorasyon kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini kendinize hatırlatmak kaydıyla.

Antreler maalesef eve girildikten sonra genellikle göz önünde olmadıkları için yeterince özenli bir dekorasyondan nasiplerini alamazlar. Oysa tempolu ve yorucu bir günün ardından evinizin huzur dolu atmosferi sizi ilk olarak antrenizde sarıp sarmalar. Üstelik sadece bugün ya da yarın değil, her akşam…

Bu açıdan bakıldığında antrenin eve dair duygunuz üzerinde tahmin edebileceğinizden çok daha fazla belirleyiciliğe sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu duyguyu yükseltmek için ferahlatıcı bir aydınlatma ile açık renkler ve soft tonları ilk adımdaki ilk dokunuş için tercih edebilirsiniz.

Küçük bir antreniz varsa ayna ile alana derinlik katmanız mümkün. Daha geniş bir alan için düşünülebilecek dresuarın üzerine sevdiğiniz dekoratif objeleri ya da bir kır gezisinde toplayıp kuruttuğunuz çiçekleri yerleştirebilirsiniz. Bu tarz sıcak detayların sadece sizi değil konuklarınızı da karşılayacağını unutmayın.

 

RUHUNUZU AYDINLATAN ÇÖZÜMLER

Evinize attığınız ilk adımı ilk düğme takip eder. Böylece yaşam alanlarınız da aydınlanmış olur. Bunun ruhunuzu da kapsayacak bir aydınlanma olmasını sağlamak dekorasyonunuza küçük ama etkili dokunuşların başında gelir.

Dekorasyonun dördüncü boyutu olarak gördüğümüz aydınlatma çözümlerindeki LED şeritler ve spotları bu etkiyi yaratmaya yönelik bir şekilde tasarlayıp geliştiriyoruz. Uzaktan kumandalı sistemlerimizle oturduğunuz yerden ışıkların yüksekliğini ve rengini değiştirerek ortamın ambiyansını ve duygusunu da dilediğiniz yönde farklılaştırma şansına erişebilirsiniz.

Abajur, lambader ve aplikler, aydınlatmanızın çeşitliliğini artırırken dekoratif özellikler de taşıyan seçenekler. Doğal kokulu mumlar ise hem soft bir aydınlatmayı destekler hem de huzur verir.

 

KORİDORLAR İLE MERDİVENLER

Antre kadar olmasa da evlerin dekorasyon açısından talihsiz diğer kısımları ise koridorlar ile dubleks ya da tripleks yaşam alanlarındaki merdivenler. Bu alanların ev içindeki hareketliliğinize bağlı olarak duygularınız üzerinde belirleyici olduklarını aklınızda bulundurursanız içinizi ferahlatıcı küçük dokunuşlarda bulunma ihtimali o ölçüde artar.

İşe genellikle ihtiyaç duyulana kadar koridorlara atıl bir şekilde yerleştirilmiş eşyalarınızı depolama alanlarına kaldırarak başlayabilirsiniz. Sadece bunun dahi bu alanlara yönelik bakış açınızı değiştireceğine emin olabilirsiniz.

Duvarlara asacağınız minik tablolar ya da çerçeveli aile fotoğrafları yaşam alanlarınız arasındaki geçişleri süsleyecek estetik ve manalı tercihler. Koridorlar ile merdivenlerin aydınlatmasında kullanabileceğiniz aplikler de yine aynı şekilde dekorasyonunuza şıklık katmanın bir başka yolu.

 

KAPI KOLLARI İLE MOBİLYA KULPLARI

Eve geldikten sonra üzerinizdeki kıyafetleri değiştirmek için girdiğiniz yatak odasının kapı kolu ya da gardırobunuzun kapağının kulpu da evinize yapabileceğiniz dokunuşlar dâhilinde. Üstelik gün boyunca yaşam alanlarınızın genelindeki kapı kollarına ya da mobilya kulplarına kaç kere dokunduğunuzu hesaplasanız bu dokunuşların aslında çok da küçük sayılamayacağını fark edebilirsiniz.

Kapı kolları ile mobilya kulplarının sadece yaşattıkları hisle değil görsel açıdan kazandıracakları estetikle de dekorasyonunuzun çehresine bambaşka bir hava katacağını söyleyebiliriz. Tıpkı en başta vurguladığımız hayattaki her bir adımda yakalanan unutulmaz anların toplamda mutlu geçen bir ömrün anahtarı olması gibi.

 

ODAK VE HAVA AKIŞI

Küçük dokunuşlar yeni hiçbir şey satın almadan sadece mevcut eşyalarınızın yerlerini değiştirerek anlamlı ve etkileyici sonuçlara ulaşılmasını da içeriyor. Evinize geldikten sonra üzerinizdeki kıyafetleri değiştirip geçtiğiniz salonunuza farklı bir gözle bakacak olursanız siz de bunu kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Bu noktada kritik iki husus bulunuyor. Mekândaki hava akışını kesmeyecek ve dolayısıyla enerjiyi de engellemeyecek bir yerleşim düzeni ile salonunuzda size kendinizi iyi hissettirecek yeni odak noktası.

Aydınlatmanın yeni yerleşim düzeninizi destekleyici rolünü ihmal etmemelisiniz. Bu açıdan tek bir kaynaktan aydınlatma yerine yukarıda da dile getirdiğimiz LED şeritler ve spotlar ile abajur, lambader ve aplikleri kapsayan bir çeşitliliğin büyük faydası var.

 

DUVARLAR VE ÇERÇEVELER

Duvarlar dekorasyondaki en hassas noktaların başında geliyor. Şahane bir dekorasyon yanlış tercihlerle değersizleştirilebileceği gibi küçük dokunuşlar sayesinde hayatı kutlama havasında yaşayabileceğiniz bir eve kavuşmanızı da sağlayabilecek alanlar duvarlar.

Sadece tek bir duvarınızı canlı ve sıcak bir renkle boyayarak ya da keyifli bir duvar kâğıdıyla hareketlendirerek yaşam alanınızın karakterini güçlendirmeniz mümkün. Dikkat etmeniz gereken nokta mekâna hâkim renklerle arasındaki ahenk ya da kontrastta dengeli bir tercihte bulunmak.

Salonunuzun duvarlarına koridorlarda olduğu gibi tablolarla estetik bir derinlik katabilirsiniz. Üstelik burada daha geniş bir görüş açısına sahip olacağınız için hem da fazla sayıda hem de daha büyük tablolar kullanabilirsiniz.

Aynalar da duvarlarınıza hem derinlik hem de genişlik kazandırır. İçinde bulunduğumuz ve her geçen gün daha da dijitalleşen çağda sevdiklerinizle fotoğraflarınızın duvarlarınızı süslemesi manası derin bir dokunuş olur.

Tablo, ayna ya da fotoğraf… Tercihiniz hangisi olursa olsun çerçevelerin de büyük önemi var. Çerçevelerin malzemesi, rengi ve formu, dekorasyonunuzun geneliyle uyumlu olmalı.

 

VINTAGE EŞYALAR

Son yıllarda dekorasyona yönelik yenilemelerde en sık karşılaşılan yönelimlerden biri vintage eşyalar. Elbette eski eşyalar hem yaşanmışlığın kıymeti hem de sürdürülebilirliğin yansıması açısından büyük bir öneme sahip.

Ancak sadece bu özellikleri her eski eşyanın evinize değer katacak bir dokunuş olabileceği anlamına gelmiyor. Bu noktada önerimiz tercih edeceğiniz eşyaların yaşam alanınızdaki dekorasyondan da bağımsız bir karaktere sahip olması.

Mesela sarkaçlı bir vintage duvar saati zamanla kurduğunuz ilişkiye farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak yeni yol arkadaşınız olabilir. Ya da retro bir pikap ve eski plak koleksiyonu sizi başka dönemlere seyahate çıkarabilir.

Bu açıdan bakıldığında vintage eşyalar konusunda tercih edeceğiniz dokunuş, dekorasyonunuza bir eklentiden ibaret kalmamalı. Genel atmosferle ve ruh halinizle etkileşim kurma kapasitesine sahip olmalı.

 

RENKLER VE DOKULAR

Renklerden söz ederken elbette hem küçük dokunuşlar deyip hem de tüm evin yeniden boyanmasını kast etmiyoruz. Dekorasyonunuza takviye niteliğindeki pek çok küçük eşya da renk paletinizin genişletilip geliştirilmesi noktasında değerlendirilebilir.

Bu konuda tekstil ürünleri ön plana çıkıyor. Perdelerden nevresime dek pek çok ürünü ton sür tondan kontrast olanlarına dek renk zenginliği sağlamak için kullanabilirsiniz.

Oturma alanınızı destekleyecek minderler ve kırlentler salonunuzu vurgu renkleriyle daha heyecanlı hale getirebilir. Ayaklarınızı uzatabileceğiniz puflar konforunuzu artıracağı gibi mobilyalarınızda gözlerinize hitap eden bir renk geçişine sahne olabilir.

Tekstil ürünleri sadece renkleriyle değil aynı zamanda desenleri ve davetkâr dokularıyla da evinize gerçek manada ve etkili bir dokunuşun anahtarı. Hasır ve bambu gibi doğal malzemeler de aynı şekilde değerlendirilebilir.

Doğal malzemelerin en doğalı olan ev bitkilerinin kullanımı da sadece renk ve doku kazandırmakla kalmaz biyofilik bir tasarım olanağı sunar. Bu konuda da ‘air plant’ ve kaktüsler dekorasyonunuzun karakterini güçlendirecek dokunuşlar.

***

Doğru noktalara yapılmış küçük dokunuşların dekorasyonunuzda umulmayacak düzeyde büyük ve olumlu etki yaratabileceği yaklaşımıyla konuya dair ilham verici fikirleri sizin için derledik. Umarız #kutlahayatı mottosuyla hayatınıza küçük de olsa manalı bir dokun uşa katkıda bulunabilmişizdir.