EN İYİ DEKORASYON APLİKASYONLARI

İlham Al

İçinde bulunduğumuz iletişim çağında ev dekorasyonuna dair tasarım, uygulama ve deneyimlere ulaşabilmek oldukça kolay. Sosyal medya sayesinde dünyanın diğer ucundaki insanların yaşam alanlarını nasıl düzenlediklerini inceleyebilir, hatta onlarla iletişime geçip karşılıklı fikir alışverişinde dahi bulunabilirsiniz.

Bu konuda teknolojiyi etkili bir biçimde kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise akıllı telefonlar üzerinden ulaşabileceğiniz özel mobil uygulamalar. Bu uygulamaları kullanarak zihninizde tasarladığınız ancak sözcüklerle tarif edebilmenizin mümkün olmadığı evinize özel dekorasyon fikirlerinizi gerçekleştirebilmenin ilk adımını atabilirsiniz.

Evinizin bilgilerini girerek ayrıntılı planlar oluşturabilir, dilediğiniz zaman bu planlarda değişiklikler yapabilirsiniz. Mobilya ve aksesuar kullanımınıza göre akımlara ve trendlere uygun konseptler yaratabilirsiniz. Farklı renk ve boyut seçeneklerini de gözden geçirebilirsiniz.

Konuya dair ufkunuzu tahmin edemeyeceğiniz ölçüde genişletecek olan en iyi dekorasyon aplikasyonlarını sizin için inceledik.

1-Home Design 3D

Evinizin dekorasyonunu tepeden tırnağa yenilemeye ya da eşyalarınızı yeniden düzenlemeye mi niyetlendiniz? Üstelik tasarım alternatiflerini de değerlendirmek mi istiyorsunuz? Home Design 3D kullanabileceğiniz en ideal aplikasyonlardan biri.

Evinizin ya da eşyalarınızın ölçülerini uygulamaya kaydederek bir yerleşim planı oluşturabilirsiniz. Sonradan tüm detaylarda değişiklik yapabileceğiniz bu taslak plan üzerinde Home Design 3D içindeki mobilya ve aksesuar seçenekleriyle dilediğiniz konsepti deneyebilirsiniz. Böylece yaşam alanlarınızın sadece tasarımını değil dekorasyon tarzınızı da kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Ayrıca bu yeni tarz ve tasarımınızda yer verdiğiniz eşyaların renk ve boyut seçeneklerini de gözden geçirebilirsiniz.

Böylece zihninizdeki ideal eve ulaştığınızı düşündüğünüz zaman ise projenizi dışa aktararak çıktısını alıp dilediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz.

2-roOomy

Yeni bir ev satın almak istiyorsunuz ancak dekore edilmiş halini zihninizde canlandıramıyor musunuz? Merak etmeyin, roOomy aplikasyonu ve internet sitesi bu konuda size destek olmaya hazır.

Tek yapmanız gereken yaşam alanlarınızın ve eşyalarınızın fotoğraflarını uygulamaya yüklemek. Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanan roOomy, bu fotoğrafları üç boyutlu bir tasarıma dönüştürmenize yardımcı oluyor.

Ayrıca uygulama içerisinde kayıtlı 3D görsel arşivi sayesinde yaşam alanlarınızın dekorasyon akımlarına göre olası farklı düzenlemelerini de inceleyebilmenizi sağlıyor. Böylece ‘contemporary’, ‘mid–century modern’ ya da ‘transitional’ akımlarına göre farklı şekillerde dekore edilmiş yeni evinizdeki bu sanal turlarla seçeneklerinizi değerlendirip kararınızı çok daha sağlıklı ve ekonomik bir şekilde verebiliyorsunuz.

Tüm bu tasarımların kaydedilerek sonradan tekrar gözden geçirilebilmesi ya da başkalarıyla paylaşılıp fikirlerinin alınabilmesi de roOomy aplikasyonunda mümkün.

3-Adobe Capture / Color Capture / Color911

Sonbahar yaprakları renginde bir koltuk döşemesi ya da günbatımı pembesine boyanmış bir oda… Ne kadar adlandırmaya çalışırsanız çalışın tonlarını ya da degrade geçişleri asla kelimelerle tanımlayamayacağınız tarifsiz renkler…

Sezgisel olarak dekorasyonunuzda değerlendirebileceğinizi keşfettiğiniz bu renklerle yaşam alanlarınıza da tarifsiz bir keyif katmanız mümkün. Bunun için o rengin ismine de ihtiyacınız yok. Her nerede karşılaştıysanız, bir parkta ya da deniz kıyısında çekilmiş tek bir fotoğraf yeter.

Adobe, Benjamin Moore ya da Amy Wax gibi tasarım programları ve renk uzmanlarının deneyimiyle geliştirilen aplikasyonlara bu fotoğrafları yükleyebilirsiniz. Böylece sonbahar yaprakları ya da günbatımı pembesini, veri tabanlarıyla eşleştirerek formüle edecekleri size özel renk paletleri elde edeceksiniz.

Bu uygulamalar yine fotoğraflarını yüklediğiniz odanıza ya da eşyalarınıza uygun renkler arayabilmenize de yardımcı. Bunun için hepsinin geniş bir skalada kendi renk palet seçenekleri ve renk temaları da var. Farklı renkleri karıştırarak istediğiniz rengi ya da kendi paletinizi oluşturabilirsiniz. Tonunu ve parlaklığını ayarlayabildiğiniz renkleri kaydedip dilediğiniz kişilerle de paylaşabilirsiniz.

4-DecorMatters

Ev dekorasyonuna dair fikirlerinizi aynı zamanda sosyalleşebileceğiniz eğlenceli bir tür oyunun içinde tasarıma dönüştürmek ister misiniz? DecorMatters size bu fırsatı sunan benzersiz bir aplikasyon.

Artırılmış gerçeklik ve yapay zekâ teknolojileri üzerine inşa edilmiş olan bu sanal dekorasyon uygulaması 6 milyonun üzerinde kullanıcıyı kapsayan dünya çapında özel bir sosyal ağ sayılabilir aynı zamanda. Kullanıcılar burada paylaştıkları içerikler sayesinde kendi deneyimlerine dair ilham verici bir karşılıklı etkileşim içerisindeler.

DecorMatters uygulamasında siz de tasarımlarınızı yayınlayabilir, kendi adınıza bir portföy oluşturabilirsiniz. Bu tasarımları hazır sanal şablonlar üzerinden geliştirebilir ya da yükleyeceğiniz fotoğraflarla mevcut yaşam alanınızı artırılmış gerçeklikle sil baştan inşa edebilirsiniz. Tasarımlarınızda kat ettiğiniz aşamaların zorluk derecesine göre özel ödüller kazanabilirsiniz.

Uygulama üzerinden sizin de ev sahipliği yapabileceğiniz etkinliklere ve tasarım yarışmalarına katılmak da mümkün. Bu yarışmalarda DecorMatters tarafından verilen uygulamaya özel sanal para ödüllerinin ötesinde diğer kullanıcıların tasarımlarınıza dair yorum ve beğenilerini duymak isteyeceğinizden eminiz.

5-Havenly

Havenly aplikasyonunu benzerlerinden ayıran en önemli özelliği dekorasyon tasarımınız konusunda bir danışman ile bire bir iletişim içerisinde olacak olmanız.

Bunun için öncelikle tasarıma size özel bir kişiselleştirebilmeyi kazandıracak olan stil testini cevaplamanız gerekiyor. Ardından stilinize, yaşam alanınıza ve dekorasyon bütçenize göre hayalinizi fikirden gerçeğe dönüştürme süreci başlıyor.

Bu sürecin ihtiyaçlarına göre eşleşeceğiniz iç mimar, zihninizdeki dağınık düşünceleri bütünlüklü bir tasarım içerisinde tek bakışta görebilmenizi sağlıyor.

Bu konuda hazır tasarımlar üzerinde tercih ettiğiniz değişikliklerle ilerleyebileceğiniz gibi yaşam alanlarınızın tamamen sizin stil ve zevkinize göre sıfırdan planlanıp görselleştirilmesi de mümkün. Bu görselleştirme evinizin gerçek fotoğraflarının yeni tasarım sonucunda üç boyutlu görüntülere dönüştürülmesiyle gerçekleştiriliyor.

Havenly uygulamasından alacağınız bu hizmet tercihinize göre kapsamları farklı paketlere göre ücretlendiriliyor.

6-Pinterest

Pinterest ülkemizde özellikleri ve kullanım potansiyeli tam olarak anlaşılamadığı için başka ülkelere kıyasla yeterince yaygınlaşamamış bir platformdur. Bunun en önemli sebebi diğer sosyal ağlarla benzer bir şekilde algılanmasıdır.

Oysa Pinterest ilgi alanlarınıza bağlı olarak hem bir ilhama kaynaklık eden görsel içeriği hem de o ilhamın hayata geçirilmesini sağlayan ürünü aynı anda içeren bir zenginliğe sahiptir. Bunun yaratabileceği tek sorun neyi aradığınızı bilmeniz gerektiğidir. Çünkü zevklerinize ve yaşam stilinize uygun hemen her konuda her tarzda görsel içerik ve ürün bulabilmeniz mümkündür.

Bu zenginlik sayesinde dekorasyon konusunda da zihninizdeki tasarımı Pinterest paylaşımlarını inceleyerek daha somut bir hale getirebilirsiniz. Size ilham veren görsel içerikleri ‘pin’leyip kendi ‘pano’nuza dâhil ederek biriktirebilir ya da stilinize yakın gördüğünüz başka ‘pano’ları takip edebilirsiniz.

Üstelik alışverişe uyumlu bir yapıya sahip olduğu için burada beğendiğiniz bir ürünü başka yerlerde aramak zorunda kalmadan Pinterest üzerinden satın alabilirsiniz.

 

Dekorasyona dair başka pek çok aplikasyon var elbette. Biz mümkün olduğunca standart uygulamalardan ziyade ufkunuzu genişletecek ve ilham verecek olanlarını inceledik. Dekorasyon ve tasarım dünyasının yaratıcılığa, teknolojinin ise yeniliklere son derece açık dinamik alanlar olduğu düşünüldüğünde ileride bu konudaki yeni gelişmeleri işlemeye devam edeceğimizi bugünden söyleyebiliriz.

 

Unutmadan! Yazlık evlerinize şık dokunuşlar kazandıracak blog yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz: YAZLIK EVLERİNİZE ŞIK DOKUNUŞLAR