Egzotik ve Heyecan Verici Afrika

Trendler

Maceraperestlerin, gezginlerin stili sanılmasın, Afrika evinde renk, sıcaklık ve etnik dokunuşlar isteyenlerin stili. Son zamanlarda bu özellikleriyle tasarımcıların da gözdesi, Avrupa kökenli markaların esin kaynağı oldu. Şehirlerdeki ve sayfiyedeki evlerini Afrika’dan esinlenerek dekore edenler zorlanmıyor; çünkü Afrika’nın karakteristik özellikleri çok belirgin. Süslü ve kıvrımlı aksesuarlar, doğal ve dekoratif objeler, el yapımı aksesuarlar ve kumaşlar…

Afrika kaynaklı doğal dokuma malzemeleri, egzotik kumaşlar ya da orijinal, etnik desenli kumaşların imitasyonları Afrika’nın dekorasyon dilini anlatmaya yetiyor. Bu kumaşlar nedeniyle Afrika tarzı egzotik olarak tanımlanıyor; yarattığı duygu ise sıcaklık. Kumaşlardaki desenlerin büyük bir kısmı geometrik motifler.

afrika-egzotik-dekorasyon-3

Afrika stilinin temeli çok kültürlü, etnik bir dekorasyon anlayışına dayanıyor. Afrika kültürü naif, doğaya düşkün ve insancıl temalarıyla biliniyor. Kimi yönleriyle inanışlarını vurguluyor, kimi yönleriyle vahşi doğasını.

Afrika kıtası, sadece safari yapan turistlerin ve ev sahibi yerli kabilelerin kıtası değil. Afrika kıtasının kuzeyine yaklaştıkça oryantal bir etki var. Doğuda kabilelerin etkisi var. Bir zamanlar Avrupa sömürgesi olan batıda safari teması hüküm sürüyor. Egzotik ve heyecan verici olan kısım safari ve kabile temalarının ağırlıkta olduğu coğrafyaların etkisini taşıyor. Fil, aslan, bufalo, gergedan, leopar formlarıyla ahşap, bambu ve hasırı karıştırıp canlı renkler ve desenlerle birleştirince ortaya bu bölgelerin ilham veren temaları çıkıyor.

afrika-egzotik-dekorasyon-4

Afrika stili pek çok stilden etkilenmiş. Çünkü kıtanın kolonyal bir tarihi var. Kıvrımlı ve minimal çizgilerinde rustik, safari stiliyle İngiliz kolonyal, koyu ahşap mobilyaları ve zarif çizgileriyle sıcak iklimlerin stillerini Afrika stilinde bir arada bulabilirsiniz. Kendi içinde safari etkisi gösterdiği yaklaşımlarla, kabile dokunuşları birbirinden ayrılıyor.

Afrika kabile stili olarak karşımıza çıktığında genellikle boncuklar başrolde oluyor. Kahverengi, yeşil, taba, sarı, kırmızı, lacivert, bütün renkler ile yerli maskeleri, heykeller, tamtam aksesuarları, koyu cilalı ahşap mobilyalar… Kabile, renkleriyle, formlarıyla daha sert, vahşi hayat dokularıyla besleniyor.

Zebra, kaplan, leopar gibi hayvan desenleri safari yaklaşımının konusunu oluşturuyor. Büyük yapraklı bitkiler, hatta palmiye ailesinin üyeleri, doğal ahşap mobilyalar, hasırlar, keten dokumalar, doğal renkler ile doğal olan bütün malzemeler safari etkisini güçlendiren tamamlayıcılar. Safari daha egzotik renkler ve heyecan veren desenlerle güçleniyor.

Stili uygulamak için…

Güçlü, büyük geometrik desenli kumaşları tercih edebilirsiniz. Genel olarak toprak tonları, daha iddialı noktalarda siyah-beyaz karşıtlığını kullanabilirsiniz. Siyah-beyaz iddialıdır; siyah-beyaz fotoğraflarla desteklenebilir. Seyahatlerinizden aldığınız ya da orijinali Afrika topraklarından getirilmiş aksesuarları değerlendirebilirsiniz. Hayvan formlarının ahşap ve benzeri uygulamaları bu stilin aksesuarları için en uygun parçalar olacaktır. Afrika desenlerini ev tekstili olabilecek her yere uygulayabilirsiniz; ancak bu noktada fazla kullanma hatasına düşüp karmaşayı önlemeniz gerekir. Atmosferi boğmamak için nötr renklere başvurup desenli kumaşlarla düz renk kumaşları karıştırabilirsiniz. Böylece Afrika stilini evinize uygularken, aynı zamanda atmosferin ferahlığını da koruyabilirsiniz. Afrika stilini eve taşımak ve etnik bir etki yaratmak için her yeri doldurmak gerekmiyor.Çok spesifik ama az sayıda objeyle de aynı havayı yaratabilirsiniz.

afrika-egzotik-dekorasyon-1