Dar Mutfaklar İçin Öneriler

İyi Fikir

Dar bir mutfakta hem alanı daha geniş göstermek hem de en ergonomik şekilde eşya dizilimini sağlamak için önerilerimizden faydalanabilirsiniz. İşte size ufak tüyolar…

Mutfak duvarlarında ve dolaplarında renk seçimi çok önemli… Açık ve pastel renkler ile mutfağınızı daha aydınlık ve ferah göstermeniz mümkün. Yeşil ve mavinin açık tonları hem sizi daha iyi hissettirecek hem de mutfağınızın olduğundan büyük görünmesini sağlayacaktır. Kontrast yaratmak ve derinlik katmak için koyu renk mutfak aksesuarları ile dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Dar ve küçük mutfaklarda önemli bir diğer nokta ise aydınlatmadır. Aydınlatmayı bir kaç noktadan yapmak mutfağı daha geniş gösterir. Örneğin mutfak dolaplarının altına veya dolap raflarının içine yerleştireceğiniz aydınlatmalar mutfağın dar görünmesini önleyecektir. Floresan lambalarda sarı yoğunluklu ışık kullanılması ve çok parlak ışıklardan kaçınılması gerekir. Mümkünse ışığın yoğunluğunun  ayarlanabileceği dimmerli yani ışık ayarının derecelendirildiği bir sistem kurulmalıdır.

dar-mutfaklara-cozumler1İster modern bir mutfak ister ahşabın bolca kullanıldığı klasik bir mutfak olsun dar bir mutfağın dekorasyonunda dikkat edilecek bir diğer nokta; yerleşimin çok iyi ve detaylı bir şekilde planlanmasıdır. Planlamanıza göre eşyaları nasıl yerleştireceğinize karar verdikten sonra zevkinize göre aradığınız her ürünü yapı marketlerde bulabilirsiniz. Her alanı dikkatlice incelemeli ve tüm boşlukları en iyi bir şekilde değerlendirmelisiniz.

Katlanabilir bir masa, katlanabilen raf ve dolap kapakları, duvara asabileceğiniz şekilde katlanabilen sandalyeler, mutfak tezgâhına gömülü kolayca girip çıkabilen raf sistemleri, aşağı veya yukarı çekilebilen yaylı sisteme sahip lambalar, tencere tavaları ve mutfak aletlerini toparlamaya yarayan gömme alanlar dar mutfakta size alan yaratan ve işinizi kolaylaştıran çözümler olacaktır.

Tüm bu detaylara dikkat ettiğinizde, mutfağınız her mutfak kadar kullanışlı ve vakit geçirmesi zevkli bir yaşam alanına dönüşecektir.

Aklınızda bulunsun

Dar ve küçük mutfaklarda alandan tasarruf etmenizi sağlayan Hafele’nin Le Mans Corner Solution sistemleri ile mutfak tezgâhlarınız üzerindeki lüzumsuz kalabalığa son verebilirsiniz.