BUGÜN ŞEHİRDE YARIN DOĞADA: TINY HOUSE

Trendler

Modern bir peri masalı ‘tiny house’. Üstelik sadece rüyalarınızda görebileceğiniz türden de değil. Bugün şehirde yarın doğada dilediğiniz yerde içinde yaşayacağınız bir peri masalı.

‘Tiny house’ sağladığı işlevsel çözümlerle fazlalıklardan arınmış keyifli ve konforlu bir hayatı modern çağ insanına sunuyor. Gerek dünyada gerekse de ülkemizde cesur öncüler yola çıktılar bile. Dekorasyon akımları da bu cesarete kayıtsız kalamayarak ilham verici ‘tiny house’ fikirleri geliştiriyor.

Biz de Häfele olarak mikro yaşamlara dair tecrübemizle işlevselliği, estetiği, sağlamlığı ve sürdürülebilirliği esas alan konseptleri bu öncü insanların kullanımına sunmanın mutluluğunu taşıyoruz.

Konuya dair bakış açımızı ve ilham verici ‘tiny house’ fikirlerini sizin için özetledik.

Bu peri masalını gönlünüzce yaşayabilmeniz dileğiyle…

1-EVİNİZİ SIRTINIZDA TAŞIYABİLMENİN BÜYÜSÜNÜ YAŞAYIN

İster ‘tiny house’ isterse de karavan olsun yaşam alanımızı dilediğimiz yere taşıyabilmek çocukluğumuzun en büyüleyici canlılarından biri olan kaplumbağayı çağrıştırıyor. Ancak günümüzde mesele sadece evini sırtında taşıyabilmek de değil. Aynı zamanda şehrin karmaşasından uzakta ve mümkün olduğunca yavaş bir hayatı doya doya yaşamakta. Çimenlerin arasından ağır ağır süzülen bir kaplumbağanın bilgeliğiyle…

Bu bilgelik kendisini en çok ‘tiny house’ sayesinde doğanın bağrında ve küçük bir yaşam alanında bu zamana dek sürdürdüğümüz gündelik alışkanlıklarımızın köleliğinden kurtularak yenilerini edinebilmekte gösterir. Mesele standartların dışına çıkmak olunca her bir ‘tiny house’ deneyiminin son derece kişisel olduğu söylenebilir.

Bu yüzden böyle bir hayaliniz oluştuysa muhakkak tasarım aşamasından uygulamaya dek her anına dâhil olmalısınız. Böylece ‘tiny house’ projenizde çalışma alanından yemek alışkanlıklarınıza, günlük aktivitelerinizden temel ihtiyaçlara kadar her faktörü kontrol altında tutabilirsiniz. Zira tüm bunlar hayalinizin gerçeğe dönüşmesi için yaratıcı ve yenilikçi çözümleri gerektirir.

Häfele’nin “metrekare başına daha fazla yaşam” mottosuyla geliştirdiği mikro çözümlerle ortaya koyduğu bu alandaki yaratıcılığı ve yenilikçiliğinin her zaman hayalinizin hizmetinde olduğunu unutmayın.

2-HAYALLERİNİZ TRAFİĞE TAKILMASIN

‘Tiny house’ konusunda yaratıcılığın ve yenilikçiliğin tek sınırı trafik. Zira tasarlanan projenin hem çekici araca hem de kat edeceğiniz muhtemel yollara uygun olması gerek.

Uygulama da bu konuda tasarım kadar önemli. Eşyaların ‘tiny house’ içindeki dengeli dağılımı trafikte seyir halindeyken aracınızın savrulmamasını sağlar. Eşyaların uygun bir şekilde sabitlenmeleri hem dağılmamaları hem de güvenli bir sürüş için gerekli.

Bas aç çekmeceler ve çekmece rayları ile yavaşlatma mekanizmalarından kaydırmaz tabanlara kadar Häfele ürünleri bu konudaki en önemli yardımcılarınız arasında.

Halihazırda imara açık olmayan arazilere yerleştirilebiliyor olsalar da tasarım aşaması öncesi ‘tiny house’ ile trafikte seyir konusundaki güncel yasal mevzuatı ve teknik gereklilikleri de dikkatle incelemelisiniz.

3-DUVARLAR HAYALLERİNİZİ SINIRLAMASIN

Duvarlar küçük bir yaşam alanını sınırlıyor gibi görünseler de aslında işlevsel çözümler sayesinde daha efektif kullanmanın en etkin unsurlarının başında gelir.

Häfele’nin geliştirdiği ve ‘tiny house’ duvarlarına entegre edilebilir açılır kapanır yatak, mutfak tezgâhı, masa, katlanır ütü masası, priz sistemleri ve benzer ürünler hem alanınızda kullanım kolaylığı sağlar hem de hareket halindeyken sürüş güvenliği sağlar.

Ayrıca yine duvarlara monte edilebilen kayar dolap kapakları, dönebilir ayakkabılık, kayar kalkar kapaklar gizli depolama alanları oluşturarak dar alanınızda bunaltıcı bir dağınıklığın oluşmasını engeller.

Duvarlardaki raylar üzerinde hareket edebilen raf sistemlerini ise o anki ihtiyacınıza göre mutfak gereçlerinden kitaplara dek dilediğiniz her eşyanız için kullanabilirsiniz.

4-İŞLEVSEL ÇÖZÜMLERİ BİR BÜTÜNÜN PARÇALARI OLARAK DÜŞÜNÜN

İşlevsel çözümler elbette duvarlara entegre edilebilenlerden ibaret değil. Bunlara ek olarak eşyaların iç hacimlerini değerlendirebilmenizi sağlayan gizli depolama alanları, kiler sistemleri, çekmece içi organizasyon düzenekleri, askı ve aksesuar sistemlerini sayabiliriz.

Sadece yaşam alanınızı değil zihninizi de dağınıklıktan kurtaracak bu işlevsel çözümlerin yanısıra kayar ve katlanır kapılar da ‘tiny house’ hayalinizde yer verebileceğiniz en efektif ürünlerimiz arasında. Böylece dilediğinizde alanı ayırarak kişisel bir ortam yaratabileceğiniz gibi buna ihtiyaç duymadığınız vakitlerde kolaylıkla hem göz önünden hem de ayak altından kaldırabilirsiniz.

Bu çözümlerden mümkün olduğunca doğru ve verimli bir şekilde faydalanabilmek için tasarım aşamasında neyin nereye ve özellikle de hangi işlevi yerine getirmek üzere konumlandırılacağının titizlikle ve bir bütünün parçaları olarak planlanması gerekir.

5-MUTFAĞINIZDA DAR ALANLARA ÖZEL ÇÖZÜMLERİN TADINI ÇIKARIN

‘Tiny house’ hayalinizin belki de en önemli unsuru mutfak kısmı. Zira günün belirli kısımlarında yoğun bir biçimde kullanılırken diğer vakitlerde atıl kalma tehlikesini taşıyor. Oysa doğru bir biçimde planlandığında mutfaklar yaşam alanınızın kullanım değerini ummadığınız ölçüde artırabilir.

‘Tiny house’ hayatının tatilden ibaret olmadığı hesaba katıldığında mutfağın hiçbir bileşeninden vazgeçilemeyeceği ortada. Buzdolabı, ocak, eviye, tezgâh ya da ürün depolama alanlarının hiçbirini ardınızda bırakmazsınız. Bunlara kahve makinesinden mutfak gereçlerine dek diğer eşyalarınız eklediğinde uygun bir tasarım söz konusu olmazsa neredeyse yaşam alanınızın tamamını kaplama ihtimali belirebilir.

Boy kiler ile asansörlü ya da köşe kiler sistemleri bu ihtimali ortadan kaldıracak en etkili ürünlerimizin başlıcaları. Bar tipi bir bulaşık makinesinin donanıma çekmece içinde eklenerek alan kaplamaması da mümkün.

Normal evlere kıyasla daha küçük bir mutfak adası ise birden çok işleviyle hayatınızı oldukça kolaylaştırır. Alt kısımlar depolama alanı olarak kullanılırken kayar tezgâh sistemimiz ocağı ya da eviyeyi gizleyebilmenizi sağlar. Böylece mutfağın aktif olarak kullanılmadığı vakitlerde mutfak adası da çalışmanıza ya da dilediğiniz başka amaçlara hizmet eder. Bu da tabiri caizse ‘sıfır atık’sız bir zaman ve mekân kullanımı anlamına gelir.

6-İŞLEVLİ AYDINLATMA İLE HEM AMBİYANSI HEM DE ODAKLANMAYI GÜÇLENDİRİN

‘Tiny house’ yaşamında en önemli unsurların başında aydınlatma ve renkler gelir. Küçük alanlarda ışık kaynakları olabildiğince işlevli kılınmalı. Böylece hem istenen ambiyans yaratılabilir hem de amaca uygun bir odaklanma sağlanmış olur.

Bu yüzden gerek gece ışıklandırması gerekse de mobilyalara entegre aydınlatma çözümlerinin üzerinde titizlikle durulmalı. Häfele’nin çekmece ve dolap içi ışıklandırma sistemleri genel aydınlatma ürünleriyle birlikte bir yandan ambiyansı güçlendirirken aynı zamanda işinizi kolaylıkla halledebilmenizi sağlayacak bir işlev taşır.

‘Tiny house’ ile doğayla iç içe yaşadığınız koşullarda doğal günışığından mümkün olduğunca yararlanmak için tasarımda çatı penceresine yer vermekte fayda var.

Kayar kapılarda buzlu cam kullanımı doğal ışığın ‘tiny house’ içinde dolaşımını engellemeden aynı zamanda kişiye özel alan oluşturacak bir çözüm olarak tercih edilebilir.

Renk açısından yine soft tonlarda açık renkler hem mekânı daha geniş gösterir hem de bu tarz bir aydınlatmayı destekler.

Mobilyalarınıza entegre TV Lift sistemimiz kullanmadığınız zamanlarda ortadan kaldırılabildiği gibi gizli depolama alanlarının kayar kapakları projektör perdesi olarak da değerlendirilebilir.

7-MARIE KONDO’NUN ÖNERİLERİNE KULAK VERİN

Japon düzenleme uzmanı ve yazar Marie Kondo ya da daha çok bilinen ismiyle KonMari’nin geliştirdiği ev düzenleme metodu alışılagelmiş yaşam alanları için olduğu kadar ‘tiny house’ projeleri için de geçerli.

Hatta hayatımızda ve yaşam alanlarımızdaki fazlalıklardan arınma üzerine kurulu düşünsel yaklaşımının mikro yaşamların felsefesine daha çok uyduğu dahi söylenebilir. Zira şehirden uzaklaşıp bir ’tiny house’ içerisinde doğayla kucaklaşarak yaşayan bir kişi zaten bu fazlalıklardan arınma konusunda epey yol kat etmiş durumda sayılır.

KonMari’nin eşya depolamadan giysi katmaya dek bir yaşam alanını optimum değerlendirmeye yönelik önerileri ‘tiny house’ yaşamınızda çok işinize yarayacak. Şeffaf kutulardan duvara monte edilmiş askı ya da raflara kadar son derece pratik bu fikirleri gözden geçirebilir, Häfele’nin KonMari yaklaşımına uygun çekmece içi organizasyon sistemlerini inceleyebilirsiniz.

8-DİLEDİĞİNİZ YERDE DİLEDİĞİNİZ GİBİ BAŞKA BİR HAYATA SAHİP OLUN

‘Tiny house’ ile yaşam alanınız artık hayalleriniz ve ufkunuz kadar geniş. Zira dilediğiniz herhangi bir yerde yepyeni yaşam deneyimleri kazanabilir ve dilediğiniz zaman evinizi sırtınızda taşımanın büyüsüyle bunu tekrar edebilirsiniz.

‘Tiny house’ hayalinizi gerçeğe dönüştürmenin tasarımdan uygulamaya, işlevsel çözümlerden teknik koşullara dek uzanan aşamaları var. Elbette asıl hedef bir an evvel yola düşüp soluğu farklı bir yerde alarak başka hayatların mümkün olduğunu görmek.

Ancak adı üstünde bunun “başka bir hayat” olduğunu da unutmadan. O yüzden bizim size tavsiyemiz ‘tiny house’ hayalinize kavuştuktan sonra menzili hemen çok uzaklara taşımamak. Bu sürecin ilk zamanlarını alışık olduğunuz yerde, özleyeceğiniz insanlarla geçirirseniz hem daha kolay adapte olursunuz hem de muhtemel sıkıntıları tespit edip giderme şansınız daha çok olur. Sonrasında zaten tüm yollar ve ‘tiny house’ hayalinizi sığdırabileceğiniz tüm alanlar sizin. İster şehirde ister doğada…

 

***

‘Tiny house’ dünyada ve ülkemizde giderek yükselen bir yaşam tarzı. Yaşanan deneyimlerden sadece onu halihazırda tercih eden kişiler değil aynı zamanda gelecekte hayal edenler de yararlanıp dersler çıkarıyor. Bu da yarın sabah bir ‘tiny house’ içinde uyanacak olanları hiç tanımadıkları başka insanlara öncülük etme konumuna yükseltiyor.

Biz de Häfele olarak kendi payımıza mikro yaşamlara dair geliştirdiğimiz çözümler ve ürünlerle bu öncülere hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.