Ayakkabılık Sordu, Iconjane Yanıtladı

İyi Fikir

“Ayakkabılarınla aran nasıl?”

iconjane_hafele_rop_one_cikarilmis

Ünlü moda blogger’ı ayakkabılarla arasının oldukça iyi olduğunu düşünüyor! “Zaman zaman çantaları kıskandıkları oluyordur ama genel olarak birbirimize düşkünüz” diyen Ferhan Talib ile ayakkabılarını nasıl düzenli tuttuğunu konuştuk.

iconjane_hafele_evim_ayakkabilik_roportaj_1

Ayakkabı düşkünlüğünü biliyoruz! Onları derli toplu tutmak için formüllerin neler?

Evde bir duvarı raflarla kaplayıp ayakkabı duvarı haline getirdim. Öncelikle modellerine (sandalet, spor ayakkabı, düz ayakkabı, topuklu ayakkabı, bot ve çizme gibi), sonra da kendi aralarında renklerine göre düzenliyorum.

Sex and the City’den Carrie’nin meşhur bir sözü: “Yüzüğümü, saatimi, herşeyimi al ama Manolo Blahnik’lerime dokunma.” Senin de böyle diyebileceğin bir marka / tasarımcı var mı?

Özel bir tasarımcım yok. Her tasarımcının her sezon kendini tekrarlamadan yeni ve güzel model yapıyor olması bence imkansız bana göre; o sebeple her sezon farklı tasarımcılar ve tasarımlar radarıma giriyor olabilir.

iconjane_hafele_evim_ayakkabilik_roportaj_2

Sence bir ayakkabı bir kadın için neden bu kadar önemli?
“Dost başa düşman ayağa bakar” derler. Kadınların da genel giyinme motivasyonunun diğer kadınların beğenisini kazanmak olduğunu düşünürsek ayakkabıyı önemsemek garip degil…

Ayakkabının stil tamamlarkenki büyük görevi sence nedir?

Ben ayakkabının diğer parçalara oranla daha büyük bir görevi olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Kombin yaparken tüm parçaların uyumu önemli. Zaman zaman önce ayakkabıyı seçip kombini onun üzerine yaptığım da oluyor elbette.

iconjane_hafele_evim_ayakkabilik_roportaj_3

Ayakkabı dolabındaki favori 5 ayakkabın hangileri?

Yaz aylarında sandaletlerim elbette. Bu sezon terliklerin ön planda olması rahatlık açısından işime geldi. Kış aylarında elbette botlar olmazsa olmazlarım. Maskülen ayakkabılarım ve spor ayakkabılarım da dolabımın vazgeçilmezlerinden.

Giydiğine pişman olduğun ayakkabın oldu mu hiç?

Olmaz mı? Singapur’da Yohji Yamamato tasarimi uzay gemisine benzeyen bir ayakkabıya dünya para vermiştim. Sadece bir kere giyebildim ama o giyişimde de İstanbul Fashion Week’teki tüm fotoğrafçılar tarafından fotoğraflanmıştım. Ayakkabının ilginçliği sebebi ile… Ama yine de verdiğim paranın hakkını çıkardı diyemem.

iconjane_hafele_evim_ayakkabilik_roportaj_4

Hafele Evim okurlarına gardırop ve ayakkabılıklarını düzenleyecekleri zaman nelere dikkat edebileceğine dair tüyoların neler olur?

Çok eşyaniz varsa kapalı dolap yerine açık raf sistemini tercih edin derim, Çünkü neye sahip olduğunuzu görüp her şeyi kullanma imkanı veriyor. Tozlanma konusunda endişe edildiğini tahmin ediyorum ama yıllardır açık raf sistemi kullanıyorum ama hiçbir eşyanın tozlandığını görmedim.