Askıya Alın

İyi Fikir

Artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Yeni mağazacılık anlayışı ve internet dünyanın küçülmesine sebep oldu. Artık pek çok dahiyane fikrin hayata geçirilmiş halini bulabiliyorsunuz. Öte yandan, şehir merkezlerinin dışında yeni semtler oluşuyor, ev sahibi olma eğilimi güçleniyor ve evlerin metrekareleri küçülüyor. Eskisi gibi salonlarda dolaplar, büfeler, mutfaklarda tezgahlar, aksesuarlar için yeterine büyük alanlar yok. Bu nedenle sergilenemeyen fotoğraflar, çiçekler ve pek çok aksesuardan vazgeçmek gerekiyor. Oysa üzerini değerlendirecek dolaplar olmasa bile, her biri boş bir tuval gibi değerlendirilmeyi bekleyen duvarlar var. Evinize estetik katabilecek her şeyi askıya alarak, teknolojinin ve yeni ürünlerin yardımıyla hayal edebileceğinizin ötesinde yaratıcı olabilirsiniz.

263_aa3cffd8-f96f-4b58-917b-635657c06a59

Küçük mutfaklar için tezgah üstüne ve duvarlara monte edilebilen askı organizasyon sistemleri duvarları değerlendirmenin en güzel yollarından biri. Mutfak dolaplarına sığmayan fincanlar, rende, maşa gibi ekipmanlar duvara asıldığında hem işleri kolaylaştırarak kolay ulaşılır hale geliyor, hem de görüntü olarak duvarı şenlendiriyorlar.

Hafif sandalyeleri duvara asabilirsiniz. Oturma bölümlerini raf olarak kullanabilirsiniz. İster saksı yerleştirirsiniz, ister terlik. Renkleri güzel, deforme olmamış ayakkabıları, özellikle de çocuk ayakkabılarını, içlerine çiçek doldurarak duvara asabilirsiniz. 

Ahşap merdivenleri, boyayarak ya da ham ahşap haliyle – ki ikisinin de eve kattığı hava çok farklı – duvara dayayabilir, her basamağına başka bir şey asabilirsiniz. Eğer basamaklar yeterli genişlikteyse üst üste kitap dizerek değerlendirebilirsiniz. Kitaplarınızı başka bir yolla da duvara asabilirsiniz. Renkli kağıtlarla kaplanmış, rengarenk boyanmış ya da sade şekilde cilalanmış, nasıl isterseniz öyle tasarlanmış raflar üzerlerine kitap dizmek için çok işe yarayacaktır.

askiya-almak-duvar-askisiDuvara tek başına asmak istemediğiniz ya da asılamayacak objeleri bir araya toplamak istiyorsanız, duvarınız için zevkinize göre pano tasarlayabilir – ki bu mantar pano bile olabilir – pano üzerine yapıştıracağınız rengarenk kutulara anahtar, toka gibi küçük, ama dağınık duran eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz.

Eskiler yeniden moda oluyor, bunlardan biri de porselen tabakları raflara dizmek. Rafları genel mekana uyumlu bir malzeme ve renkten seçerek, porselen tabakların birbirinden güzel desenlerini seyretmek üzere duvara asabilirsiniz. Merdiven boşluklarına asılan eşyalar, yerden büyük oranda tasarruf sağlar. Genellikle portmanto olarak değerlendirilen merdiven boşluklarını, alanın genişliğine göre fotoğraf ya da resim çerçeveleri asarak da değerlendirebilirsiniz. Fotoğrafları, tabloları, resimleri, duvarlara pek çok yolla asabilirsiniz. Bu konuda birbirinden yaratıcı sticker’lardan yararlanabilirsiniz. Örneğin kuş şeklindeki sticker’ın ağzına küçük bir mandal yerleştirip fotoğrafı mandala tutturabilirsiniz.

Tablo ve çerçeveleri genel kurallara bağlı kalmadan duvara asabilirsiniz. Çerçeveler birbirine uymayabilir, büyüklükleri ve içindekiler birbirinden çok farklı olabilir. Bir seyahatte alınmış kartpostal, annenizin işlediği kanaviçe, 45’lik plak ya da unutulmaz bir dergi kapağı bir duvarda, yan yana asılı durarak, uyumsuzluğun uyumunu oluşturabilir.

Eğer klasik bir düzende resimleri kanepenin arkasına asacaksanız, çerçeveler arasında en az yirmi santimlik mesafe bırakmalısınız. Çerçevenin kanepeden ya da  resmin arkasına asılacak dolaptan yüksekliği en az elli santim olmalıdır. Ve klasik bir tablo değerli ve büyükse kanepe ya da dolabın tam ortasına ve tek başına asılmalıdır.

Duvarlarınızda çiçek, daha genel haliyle yeşil görmek istiyorsanız, mümkün olan her odanızda saksılarınızı çengellerle duvara asın. Hatta çengellerin kapanması için her saksının üzerine bir kurdele bağlayabilirsiniz. Saksılarınızı makromelerin içine yerleştirerek asmak estetik ve en bilinen çözümlerden biri. Kapağı kırılmış porselen çaydanlıklar, renkli kaseler içlerine çiçekler ekilerek duvarlara, minik rafların üzerlerine yerleştirilebilir.

Sürekli kullandığınız, el altında olması gereken ve özellikle yer ayıramadığınız eşyaları estetik askılar yardımıyla duvarlara asın. Alışveriş sepetiniz, mutfak önlüğünüz, omzunuza almak için elinizin altında olmasını istediğiniz şalınız, çekeceğiniz, eşarbınız, şapkanız duvarlarda, rengarenk ve çok neşeli duracaktır aynı zamanda.

askiya-almak-duvar-merdiven-alti

Antre ve koridorlarınızı dolaplarla değerlendiremezsiniz. Bu küçük ve dar alanların duvarlarını eşyalarınızı asarak değerlendirin. Koridor duvarlarını aile fotoğrafları ya da fotoğraf koleksiyonunuzu asarak değerlendirebilirsiniz. Seyahatlerinizden aldığınız anılar, topladığınız kartpostallar ve hatıra adına aldığınız her şeyi sergileyebileceğiniz bir alan bulduğunuzu düşünün.

İstisnasız hiçbir evde kullanışlı olmadığı düşünülen, ancak değerlendirildiğinde evin neredeyse en şık köşesi olan kolonlar ve kirişler, boydan boya asmak için en elverişli köşelerdir. Kirişlere boylu boyunca, kolonlara yukarıdan aşağıya bir kompozisyon düşünebilir, birbiriyle ilişkili resimlerinizi bu alanları değerlendirerek asabilirsiniz.

Kısaca, duvara monte edeceğiniz tüm çengellere, askılara, raflara ve benzeri estetik çözümlere, aklınıza gelen ve asılabilecek her şeyi asabilirsiniz. Evdeki telefonunuzdan örgü çantanıza, ayakkabınızdan fincan takımınıza kadar…