Aşçı Yamağı Sordu

İyi Fikir

Mutfakta çalışırken ne kadar dağınıksınız? 

Mutfakta hiç dağınık değilim. Neden diye sorarsanız, mutfakta en temel kural tertipli ve düzenli olmaktır. En çok bilinen “Mise en Place” lafı fransızca bir terimdir ve başlı başına “Her şey yerinde” ( tam olarak çevrilemese de) anlamına gelir. mutfakta dağınık olmak bir şefin kendine yapabileceği en büyük sabotajdır.

 

Mutfakta düzenli ya da dağınık olmak sizin için ne anlamlarda önemli? 

Mutfakta düzenli olduğunuz sürece her şeyin yerini ve kullanacağınız kısmını önceden bilirsiniz. Her şeyi önceden hazırlayıp istasyonunuza yerleştirirseniz çok rahatlıkla ve hızla ilerlersiniz. Dağınık olmak sizi bir o kadar strese sokar. Her şey organize olmaya bağlıdır, ve disiplin buradan geçer.

En çok hangi yemekleri yaparken ortalık karışıyor?

Aslında hiç bir yemeği çünkü dediğim gibi her ne kadar komplike bir yemek bile yapsanız, mutlaka sırasıyla ve organize şekilde ilerlemeniz gerekmektedir.

eks_main

Yemek hazırlama esnasında düzenli kalabilmek için sizin ne gibi yöntemleriniz var? 

Öncelikle kullanacağınız malzemeleri toplarsınız, daha sonra bu malzemeleri gereken ölçülerde farklı kaplara ayırırsınız. Daha sonra da sırasıyla kullanacağınız şeyleri ya buzdolabında ya da istasyonunuzda muhafaza edersiniz.

Yemek yaparken tezgahta, elinizin altında olması gereken olmazsa olmazlar nelerdir?

Temiz bir tahta, keskin bir şef bıçağı, keskin bir pairing bıçağı, temiz bir havlu ve gerekirse diğer malzemeler örneğin tartı, soyacak vs. gibi.

cooking agent (2)

Hafele’nin Cooking Agent’ı yemek hazırlama ve pişirme aşamasında hep el altında olması gereken yağ ve sos kavanozları, tepsiler, kesme tahtaları ve bıçakların bir arada ve kolayca erişilebilir olmasını sağlıyor. Sizde bu aşçı yamağı olsa orada neleri tutardınız? 

Öncelikle bıçaklar ve tahtalar çok önemli. Daha sonrası yağlar ve baharatlar geliyor. Belki küçük bir askı ile küçük sos tenceresi bile asabilirim. Bence hem çok kullanışlı hem de pratik. Kesinlikle mutfakta düzeni koruyor.