Aşçı Yamağı Sordu

İyi Fikir

Ömür Akkor yanıtladı… “Mutfakta ne kadar düzenlisiniz?”

Mutfakta çalışırken ne kadar dağınıksınız?

Hafele’nin toplayacağı kadar desem ; )) aslında bu mutfağa göre değişiyor. Bence mutfak derli toplu ve iyi planlanmışsa emin olun şef de derli toplu oluyor. Yok planlanamadan gelişigüzel yapılan bir mutfaksa herşey ortada kalıyor. Tencere kapağını elinizde nereye koyacağınızı bulamıyorsunuz, ocağın yanındasınız ama sosluklar başka bir dolabın içinde vs…

Mutfakta düzenli ya da dağınık olmak sizin için ne anlamlarda önemli?  

Bence her zaman düzenli olmak çok çok önemli. Bu, yemeğin kalitesini direk etkiliyor. Çünkü yemek yaparken baharat aramak, tepsi aramak, yeterli olmayan yıkama ya da tezgah alanı; tüm bunlar yemeğe konsantrasyonu etkiliyor. Bence mutfak dağıldıkça siz de dağılıyorsunuz sonra da yemekler sıradan tatlarda oluyor. 

omur_akkor_hafele_roportaj

En çok hangi yemekleri yaparken ortalık karışıyor? 

Aslında genel olarak eğer bir davet veriyorsam ana yemek anı derim. Çünkü birkaç şeyi ayni anda yapıp tabağa koyuyorsun yani fırından eti çıkarıp haşlanan sebzeleri süzüyorsun bir yandan da sos kaynatıyorsun diyelim. Bu aşamada tezgahların hazır ve toplanmış olması altın kural yoksa herşey ortada kalıyor. 

Yemek hazırlama esnasında düzenli kalabilmek için sizin ne gibi yöntemleriniz var?

Bu konuda benim uygulamaların ve tavsiyelerim bir arada söylenebilir. Kullandığım malzemeyi hemen kullanıp yerine koyuyorum, yemeğe başlamak için gerekli tüm ekipman ve gıdaları tezgaha düzenli olarak yerleştiriyorum, en baştan mutfağın iyi planlanmış olması gerektiğini de özellikle belirtmek isterim. Eğer plan yoksa o mutfakta başa çıkmak çok zor ve bence ev kadınları bu sebeple mutfaktan uzaklaşıyorlar.

Yemek yaparken tezgahta, elinizin altında olması gereken olmazsa olmazlar nelerdir?

Mutlaka bir priz, kullanacağım baharatlar ve soslar, büyük bir kesme tahtası ve bıçak

cooking agent (2)

Hafele’nin Cooking Agent yani Aşçı Yamağı ürünü yemek hazırlama ve pişirme aşamasında hep el altında olması gereken yağ ve sos kavanozları, tepsiler, kesme tahtaları ve bıçakların bir arada ve kolayca erişilebilir olmasını sağlıyor. Sizde bu aşçı yamağı olsa orada neleri tutardınız? 

Aslında tam olarak bahsettiğim bu, bence yukarıda bir önceki soruda  yazılı olanların Aşçı Yamağı ünitesinde olmasını isterim ki hepsi var. Planlı bir mutfak mutfakta kalma sürenizi kısaltıp yemek pişirme sürecini hızlandırıyor; bu da özellikle her gün yemek yapan profesyoneller ve ev kadınları için çok önemli!