ALTIN ÇAĞIN DEKORASYON AKIMI: HOLLYWOOD GLAM

Trendler

Hollywood Glam akımı ilhamını sinema endüstrisinin kalbi olarak niteleyebileceğimiz Hollywood’un altın çağından alır. 1930’lu yıllardan 1950’lerin sonlarına dek uzanan bu altın çağ, Hollywood Regency olarak da adlandırılan bu dekorasyon stiline gösteriş ve ihtişam kazandırmıştır.

Sinematografik anlayış o dönemden bu yana oldukça değişse de Hollywood Glam’in sembolize ettiği şaşaalı kutlama havasının ödül törenlerinden film galalarına kadar varlığını sürdürmeyi başardığını söyleyebiliriz. Bir dekorasyon akımı olarak da hâlâ ilham verici özelliklere sahiptir.

Häfele olarak  #kutlahayatı mottosunu yükselttiğimiz bu dönemde Hollywood Glam akımını sizin için incelemek istedik.

 

DRAMATİK ETKİ

Hollywood Glam’ın temellerini atan eski aktör William “Billy” Haines’in dekorasyon ve tasarım alanındaki müşterilerinin çoğu dönemin yıldızlarıydı. Bu yıldızlar hem sanatları hem de yaşantılarıyla bu zamansız dekorasyon stilinin cazibeli ruhunun şekillenmesine de katkıda bulundular.

Bu katkının beslediği gösteriş ve ihtişamı, modernlik ile birlikte yansıtan bir dekorasyon akımının en belirgin özelliği hiç şüphesiz yaratacağı dramatik etki. Hele ki ilhamını Hollywood’dan aldığı düşünülünce bu etkinin boyutlarının nereye varabileceği de tahmin edilebilir.

Asıl amaç göz kamaştırıcı bir cazibe olduğu için Hollywood Glam bu yaklaşıma hizmet eden farklı akımlarla da kolaylıkla kaynaştırılabilir. Viktorya Dönemi dekorasyonu, Art Deco ve Mid–Century Modern bunun geçmişte en çok karşılaşılan örnekleri.

Hollywood Glam akımının dekoratif detaylar açısından süslemeli yönleri olsa da genel tasarımda temiz ve uyumlu çizgileri içerir. Aynı zamanda işlevselliğe de önem verilmesi tüm unsurların hassas bir şekilde kurgulanmasını gerektirir. Bu sayede sağlanan dengeyi dramatik etkiyi artıran faktörler arasında sayabiliriz.

 

RENKLER VE DOKULAR

Hollywood Glam akımının kesin olarak belirlenmiş bir renk paletine sahip olduğunu söyleyemeyiz. Sade ve nötr tonların birkaç tamamlayıcı renkle birleştirilmesi yeterli görülebilir. Soft tonların dikkat çekici kontrastlarla birlikte kullanılması ise amaçlanan dramatik etkiyi kuvvetlendirir.

Renklerin ihtişam ve cazibe açısından oynadığı belirleyici rol görevi aksesuarlara, desenlere ve dokulara verilir. Pembe ya da gri gibi soft renklerle birlikte değerlendirilen zümrüt, kırmızı ve turkuaz gibi cesur mücevher tonları aksesuarlarda vurgu rengi olarak boy gösterir.

Diğer bir vurgu unsuru olan altın renkli yüzey dokusu gösteriş ile kutlama havasını yaratmada önemli bir faktör. Tafting işlemiyle oluşturulmuş kumaşlar ya da kadife dokumalar ile tekrar eden desenlere de Hollywood Glam stilinde sık rastlanır.

 

ZENGİN KATMANLAR

Yukarıda değindiğimiz farklı dokuların kullanımıyla elde edilen katmanlar Hollywood Glam stilinin karakteristik özellikleri arasında. Katmanların zenginliği ise tasarımın ne ölçüde cesur olduğuna bağlı.

Bu noktada altının yanı sıra gümüş ve platin renkli yüzeyler de bir yandan Hollywood lüksünü yansıtırken aynı zamanda mekâna derinlik katar. Bu pürüzsüz ve parlak zarafet, tasarımın genelindeki temiz çizgilerle de uyum sağlar. Aksesuarlarda da boy gösteren parlaklığı aynalarla birleştirdiğinizde göz kamaştırıcı bir sonuca ulaşırsınız.

Ortamın renk paletinde cazibe unsuru olarak görülen dokulu kumaşlar ise aynı zamanda katman zenginliğine de katkıda bulunur. Bunu Hollywood Glam akımındaki tüm detayların rol çeşitliliğine ve etki kuvvetine sahip olacak şekilde kurgulanmasının bir örneği olarak düşünebiliriz.

 

DAVETKÂR MALZEMELER

Hollywood Glam’in renkler ve katmanlarla ilgili özelliklerine rol çeşitliliği ve etki kuvveti üzerinden bakıldığında malzemeleri de kapsadığı görülebilir. Ancak malzemeler söz konusu olduğunda mesele yukarıda verdiğimiz örneklerle sınırlı tutulamaz.

Hayvan haklarına dair hassasiyetin geçmişe kıyasla çok daha yüksek olduğu günümüzde suni kürk ve suni deri, akıma uygun bir dekorasyonda kullanılacak davetkâr malzemeler arasında sayılabilir. Pastel tonlarda peluşlar ya da şeffaf ipek kumaşlar da çekiciliği artırır.

Ortamın enerjisini artıracak olan bu hissedilebilir cazibe, mobilyalarda, yer döşemesinde ve diğer dekoratif unsurlarda kullanılan malzemelerle perçinlenir. Masif ahşap bir oturma grubu ya da zeminden mermer veya telkâri objelere dek pek çok farklı davetkâr malzeme Hollywood Glam tarzı bir dekorasyonda kendisine yer bulabilir.

 

ZAMANSIZ MOBİLYALAR

Dekorasyona ilgisi yoğun olmayan biri dahi şu ana dek aktardıklarımızdan Hollywood Glam stiline uygun mobilya anlayışını büyük ölçüde zihninde canlandırabilir. Bu da akımın ne kadar da güçlü bir karakteri olduğunu gösterir.

Klasik ürünler ile nadide antikalar bu karakterin önemli bir parçası. Burada asıl vurgulanması gereken nokta farklı koşullarda hantal bir dekorasyon algısı yaratabilecek büyük klasik mobilyaların gerçek adresini bu akımda bulduğu. Klasiğin vintage ile buluşması ise mekândaki ihtişamı daha da artırır.

Bu zamansız mobilya anlayışının vazgeçilmez tamamlayıcıları da tablolar ile aynalar. Elbette her ikisinin de süslü çerçeveleriyle birlikte.

Böylesi bir yaşam alanında tabloların sanatsal gücünü öne çıkarmak için hâkim renkle kontrast oluşturacak eserleri tercih etmekte fayda var. Aynalar ise kattıkları derinlikle mekânı hafifleterek dekoratif dengeyi sağlar.

 

KARAKTERİSTİK UNSURLAR

Hollywood Glam akımının karakteristik tamamlayıcıları tablolar ile aynalardan ibaret değil. Bu tarz bir dekorasyonun bünyesine kabul ettiği her türlü gösterişli unsur değerlendirilebilir. Bu konuda kalın cam objeler veya Bone China porselenler gibi örnekler verilebilir.

Mekânın özel bir köşesinde kullanılacak duvar kâğıdı da diğer unsurların yarattığı etkiyi güçlendirebilir. Elbette kaliteli ve rengi ile deseninin Hollywood Glam ile uyumlu olması kaydıyla.

Taze çiçekler de stile göre düzenlenmiş bir evin başköşesinde yer alabilirler. Salonunuzdaki bir orkide ya da nadir bir zambak çiçeği böylesi bir atmosferde size kendinizi özel hissettirmeye yeter.

 

PARILTILI BİR AYDINLATMA

Aydınlatmaya son madde olarak değinmemiz sizi yanıltmasın. Gösterişli ve ihtişamlı bir dekorasyonun en hayati hususlarının başında aydınlatma gelir. En sonda yer vermemizin nedeni diğer tüm unsurlar açısından belirleyici olması.

Herhangi bir mekânın dramatik bir etkiye sahip olup olmaması aydınlatmaya bağlıdır. Böylesi bir stilde renkler, dokular, katmanlar ve malzemeler güçlü bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Parlak yüzeyler ve aynaların ambiyansa etkilerini daha da artırırlar.

Parıltılı bir aydınlatma klasik mobilyaların yarattığı atmosferi de dengeler. Mekâna hâkim yumuşak ve kavisli temiz çizgiler ışığın etkileyici bir şekilde yansımasını sağlar.

Avizeler artık çok tercih edilmese de ledli ya da çubuk kristalli olanları ihtişamdan vazgeçmeden Hollywood Glam tarzının modern bir yorumu olarak düşünülebilir.

***

Hemen hemen hepimiz mutlu sonlarla biten filmleri severiz. Hollywood Glam stiliyle film setini andıran bir dekorasyonda ise sadece sonunu değil bütününü de kendinizi iyi hissederek yaşayabilirsiniz. Akımın ilham verici özellikleri bunu mümkün kılıyor.

Biz de bu yüzden #kutlahayatı mottosunu yükselttiğimiz bir dönemde Hollywood Glam akımının öne çıkan yönlerini sizin için inceledik.

Umarız hayatınızın her anı kutlamaya değer.

Banyo dekorasyonunuz için enfes fikirler de bu yazımızda: Banyonuza Taze Bir Soluk