70’ler Esintisi

Trendler

Retro trendler, dönem dizileriyle, filmlerle son dönemlerde oldukça hayatımıza girdi. Zaman geçtikçe biz de evimizi renklerle, desenlerle ve dönem objeleriyle donatırken bulduk kendimizi. 2016’nın en güçlü sayılabilecek trendlerinden 70’ler esintisine merhaba deyin!

Oversized-vintage-cafe-sign-and-a-lava-lamp-in-the-living-room

Fotoğraf: decoist.com

RENKLER

70’leri dekorasyon dünyasının en hatırı sayılır dönemlerinden biri yapan cesur renk seçenekleri olsa gerek. Renkli duvarlar, ton sür ton mobilyalar, kontrast renkler, ben buradayım diyen aydınlatmalar ve objelerle aklımıza kazınan pek çok öğe var. Bizi etkileyen kült filmlerde, posterlerde en çok göze çarpan şey 70’lerin dekorasyonda kullandığı detaylardı. 70’ler demek öncelikle sıcak renklerden ve desen oyunlarından korkmamak demek. Sıcak maviler, sarılar, turuncular ve onlara eşlik eden nötr tonlar… Modern bir şekilde dekore edilmiş bir mekanda bile şık ve 70’lere özgü bir parça kullandığınızda mekanın havasını değiştirebilirsiniz. Bu, kimi zaman çok cesur bir duvar süsü ya da şık bir abajur olabilir. Tek tek baktığınızda uyumsuz gibi görünen ama bir araya geldiklerinde gerçek bir harman oluşturan renklerden yana seçiminizi kullanmalısınız. Sıcak renkler 70’ler trendi için en uygun seçenek olacaktır.

Fotoğraf: decoist.com

Fotoğraf: decoist.com

 

Fotoğraf: decoist.com

Fotoğraf: decoist.com

HATLAR

70’leri en çok 70’ler yapan mobilyaların hatlarıydı. Kimi zaman sivri hatlı mobilyalara yuvarlak hatlı tekli berjerler eşlik ederken, kimi zamanda sivri mobilyaları tamamlayan yuvarlak hatlı objeler olurdu. Yani ne olursa olsun 70’lerde asla tek bir hat kullanılmazdı. Özellikle evinizde herkesin odak noktası olarak belirleyeceği objeleri özenle seçmelisiniz. Vintage berjerler, kahve masaları, ahşap konsollar ön plana çıkarabileceğiniz objelerden.

Fotoğraf: decoist.com

Fotoğraf: decoist.com

 

MEKANLAR 

70’ler esintisi bol obje ve mobilya barındırdığından en çok salonunuzda ve oturma odanızda kullanabilirsiniz. Yatak odası ve mutfak daha minimal ve az eşya ile donatılabilir. Evinize gelenleri ortak mekanlarla etkilemek istiyorsanız seçiminizi mutlaka salon, oturma odası, giriş ya da terasınız varsa teras dekorasyonunuzla yapabilirsiniz.70’ler trendinde önemli olan kendinizi çok fazla objeye kaptırıp evinizi müzeye çevirmemeniz. Mutfakta mümkün olduğunca yalın, ortak alanlarda mümkün olduğunca cesur 70’ler!

Fotoğraf: popsugar.com

Fotoğraf: popsugar.com

 

Hafele Lotus Mutfak

Hafele Lotus Mutfak