2022 SONBAHAR DEKORASYON TRENDLERİ

İlham Al

Sonbahar ile birlikte evlere dönüş pek çok kişi için aynı zamanda kendine dönüş demek. Bu kendine dönüş, mevsime ve şehrin temposuna adaptasyonla birlikte güçlü ve kendini yenileyen bir hayat enerjisi gerektiriyor.

2022 sonbahar dekorasyon trendlerinde de bu durumu göz önünde bulunduran bir yaklaşım görüyoruz. Ruh halimizi sürekli yüksek tutacak sıcak ve konforlu bir atmosfer yaratma amacı ön planda.

Bunun için çok büyük değişiklikler yerine küçük dokunuşlar tercih ediliyor. Bunlar ışık, renk, doku gibi hisleri harekete geçiren unsurlar. Böylece dinlendirici, işlevsel ve insana enerji veren bir yaşam alanı oluşturulması öngörülüyor.

Küçük dokunuşların tercih edilmesinin bir sebebi de sürdürülebilirlik. Giderek kısalan trend döngüsünün dışına çıkan bu yılın sonbahar dekorasyon trendlerinde sürdürülebilirliği gözeten minimal bir yaklaşımın olduğu da söylenebilir.

Kolaylıkla uygulayarak yaşam alanınıza hiç ummadığınız bir hava katabileceğiniz 2022 sonbahar dekorasyon trendlerini sizin için özetledik.

1-DAVETKÂR VE ROMANTİK BİR AMBİYANS

Her ne kadar bir ortamın ambiyansı dekorasyonun sonucu olsa da mevsim trendlerinde yaşamsal bir amaç olarak hedeflendiği için en başta ele almak istedik. Zira konuya dair söylenebilecek hemen hemen her şey davetkâr ve romantik bir ambiyans yaratmak için.

Soft bir aydınlatmadan toprak renklerine, çağdaş sanat eserlerinden dokulu malzemelere dek tüm unsurlar kendinizi iyi hissedeceğiniz bir mevsimsel geçişi sağlamaya yönelik.

Bunu destekleyecek kadife kumaşlar, kokulu mumlar ya da kozalak, kuru dal ve kurutulmuş çiçeklerin dekoratif kullanımı bu sezonun öne çıkan tercihlerinden bazıları.

2-AMBİYANSI, İŞLEVSELLİĞİ VE ODAĞI GÖZETEN BİR AYDINLATMA

Ambiyansın şüphesiz en önemli destekçilerinden biri mekânın aydınlatılması. Zaten çağdaş iç dekorasyon tasarımlarında aydınlatma sadece lamba yakmanın çok ötesine geçmiş bulunuyor. Ambiyans yaratmasıyla birlikte işlevsel kullanımı ve odağı güçlendirmesi aydınlatmayı yaşam alanlarının en temel unsurlarından biri haline getiriyor.

Sonbahar ile beraber günler giderek kısalırken akşam karanlığı da daha erken çökmeye başlıyor. Üstelik yararlanabildiğimiz saatlerde de günışığı daha soğuk ve soluk. Bu yüzden dinlendirici soft bir ışık tercih edilmeli.

Bu ışığın da genel aydınlatma yerine abajur ya da lambader gibi lokal çözümlerle sağlanması ve dimmer ile kısılıp açılabilmesi yine ortamın ambiyansını kontrol edebilmemiz açısından son derece işlevli ve önemli. Mumlar da kendilerine özgü karakterleriyle bir aydınlatma unsuru olarak düşünülebilir.

3-KATMAN VE DERİNLİK YARATACAK BİR RENK PALETİ

2022 sonbahar dekorasyon trendlerine uygun tarzda bir aydınlatmanın renklerle de sıkı bir işbirliğine girmesi gerek. Burada da özellikle toprak renginin ve sarının tonları öne çıkıyor. Yumuşak yeşiller ve diğer nötr tonlar da detaylarda kendilerine yer bulabilir.

İlk bakışta önemsiz gibi görünse de renk tercihlerimizi tanımlarken doğadan alınan ilhamın vereceği farklı bir duygu var. Deve tüyü, kum, tarçın ya da ahşabın kendimize yakın bulduğumuz tonları… Kırlent ya da aksesuar gibi vurgu unsurlarında hepsini birlikte kullanarak yaşam alanınızda çok boyutlu bir renk paleti oluşturabilirsiniz. Böylece katmanlar yaratarak mekâna 2022 sonbahar trendi ile uyumlu bir derinlik kazandırabilirsiniz.

Aslında diğer yıllardan farklı olmayan zamansız doğal mevsim renklerini evinize taşımanın son derece ideal bir yolu daha var. Küçük yürüyüşlerinizde toplayacağınız kuru ağaç yaprakları… Ayrı ayrı her birimize sessizce başka başka hikâyeler anlatan bu kuru yapraklara toprak bir kabın içinde mevsim dekorasyonunuzun başköşesinde yer verebilirsiniz.

4-HEM BEDENİNİZİ HEM DE RUHUNUZU ISITACAK DOKULU MALZEMELER

Bu yılın sonbahar dekorasyon trendlerinde dokulu doğal malzemeler öne çıkıyor. Elbette işlevsellikleri ve yaratacakları atmosfer son derece önemli olmakla birlikte bu tercihin esasen başka bir motivasyonu var, hissetmek. Kadife, ahşap ya da mermer gibi oldukça farklı malzemelerin bir araya gelmesini sağlayan da bu motivasyon.

Dekoratif unsurlar olarak kullanılabilecek damarlı mermer ve diğer dokulu doğal taşlar aynı zamanda zamansız bir estetiğe sahip. Yaşanmışlığı çağrıştıran ham ahşap ise şıklığının yanı sıra sadece gözünüzü kapatıp dokunduğunuzda dahi tüm negatif enerjinizi alıp götürecek bir mucize adeta.

Bu sonbahar tüm kumaşların ve tekstil ürünlerinin pamuklu, yünlü ya da kadife gibi dokulu olması tercih sebebi. Emin olun mevsim geçişinin sebep olabileceği duygu durumunun en etkili ilaçlarından biri de sadece bedeninizi değil ruhunuzu da ısıtacak bir yün battaniye.

5-BEDEN, ZİHİN VE RUH KONFORU

Sonbahar trendlerinde önemli diğer bir mesele de konfor. Bunun sağlanabilmesi için rahat kanepeler kılıfları dokulu kumaştan bol yastıkla destekleniyor.

Konfor sadece bedensel bir bakış açısıyla ele alınmamış. Yukarıda bahsettiğimiz hissetme motivasyonu da bu konforun ruhen bir parçası. Jüt halı ya da hasır kilim gibi ayağınızın bastığı doğal malzemelerden dekorasyon ürünleri kanepelerin sağladığı rahatlığı bütünlüyor.

Eşyalarda gözü yormayan yumuşak çizgiler dahi konforunuzu artıracak unsurlar. Kavisli ve kıvrımlı mobilyalar bunun örneği. Küre ya da oval biçimli aksesuarlar da mevsim geçişinde zihninizi yoracak bir keskinliği hayatınızdan uzak tutmanızı sağlayabilir.

6-DERİNLİK VE HİS KAZANDIRAN SANAT ESERLERİ

2022 sonbahar trendlerinin olmazsa olmazlarından biri de dekorasyonda sanat eserlerine yer vermeniz. Kimi zaman estetik değeri yüksek aksesuarlarla bu ihtiyaç giderilmeye çalışılsa da hiçbirinin gerçek bir sanat eserinin yerini tutma ihtimali yok.

Bir tablonun, heykelin ya da bir fotoğraf sanatı eserinin ortama katacağı derinlik ve histen en iyi şekilde faydalanmalısınız. Bir galerinin atmosferi içerisinde dikkatinizi dahi çekmeyen bir eser, yaşam alanınızın ambiyansı, aydınlatması ve renkleriyle birlikte düşünüldüğünde son derece vaatkâr olabilir. O yüzden hepsine farklı bir gözle bakmayı ihmal etmeyin.

Çağdaş sanatı dekorasyonda değerlendirme konusunda izlenebilecek bir yol daha var. Genelde bu tür eserlerin yerleri ilk düzenleme sonrası hemen hemen hiç değiştirilmez. Eğer evinizde bir tablo ya da heykel bulunuyorsa onu farklı bir köşeye taşımayı da düşünebilirsiniz. Bu da mekânda diğer unsurlarla birlikte büyük bir farklılık hissi uyandırır.

7-ÇOK İŞLEVLİ AÇIK ALANLAR

2022 sonbahar dekorasyon trendlerindeki alan kullanımına yaklaşım aslında dönemsel olmanın çok ötesine geçecek gibi görünüyor. Zorunlu olarak yaşadığımız kapanma ve evden çalışma süreçleri bu konudaki eğilimlerin yaygınlaşmasında en büyük etken.

Bir yandan evler çok işlevli açık alanlar olarak düzenlenirken gerek mimari gerekse de dekorasyona yönelik tasarımlar hızla yaygınlaşıyor. Mutfağın evin merkezi olma yolundaki yükselişi yemek ve yaşama alanlarının birleşmesiyle birlikte düşünülmeli.

Mutfak adaları çok işlevli alan kullanımının en çarpıcı örneği. Mutfağa yönelik geliştirilen yaratıcı ve işlevsel çözümler bir yaşam alanı olarak buradaki keyfi ve konforu artıyor.

Tüm bu gelişmelere baktığımızda çok işlevli açık alanların sadece 2022’de değil önümüzdeki senelerin sonbaharlarında da dekorasyon trendi olacağı çok açık.

Alan kullanımında bu seneye dair altını çizebileceğimiz diğer bir trend ise balkon, veranda, teras gibi alanların değerlendirilmesine dair. Evlerin bu kısımlarının 2022 sonbaharında yakılan mumlar, omuza atılan şallar ve sevdiklerinizle paylaşılan anlarla çok daha efektif ve keyifli bir şekilde kullanılacağı söylenebilir.

***

2022 sonbahar dekorasyon trendlerinin en ayırt edici yönü pek çok iç mimari stilinde uygulanabilir olmaları. Bu da farklı tasarım unsurlarının tek bir amaca yönelik olarak eşsiz bir bileşimini mümkün kılıyor. O tek amaç ise mevsim geçişini mutlu, huzurlu ve konforlu bir şekilde yaşamak.

Tüm mevsimleri mutlu, huzurlu ve konforlu yaşamanız dileğiyle…